Сбер, Ўзбекистон тўқимачилик корхоналари уюшмаси ва Strategy Partners ўртасида ҳамкорлик шартномаси имзоланди
Россия ва Ўзбекистонда узоқ муддатли муносабатларни ривожлантириш ва тўқимачилик саноатининг рақобатбардошлигини ошириш мақсадида уч томонлама ҳамкорлик шартномаси имзоланди. Тадбирда “Сбербанк” бошқаруви раиси ўринбосари Анатолий Попов, “Ўзтўқимачиликсаноат” Ўзбекистон тўқимачилик корхоналари уюшмаси раиси Илҳом Хайдаров ва Strategy Partners бошарувчқи ҳамкори Валерия Плотникова, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Элчихонаси вакиллари иштирок этдилар. .
Томонлар молиялаштириш механизмларини белгилаш, инвестиция лойиҳалари тузилмасини ишлаб чиқиш, қўшма корхоналар яратиш, хомашё ва тайёр маҳсулотлар етказиб бериш схемалари бўйича ўзаро ҳамкорлик қилиш ниятида. Битим доирасида ҳамкорликнинг устувор йўналишлари белгилаб олинади, қўшма сармоявий лойиҳалар келишиб олинади, икки мамлакат тўқимачилик саноатини молиялаштиришнинг бошқа мумкин бўлган механизмлари шакллантирилади.
Анатолий Попов, Сбербанк бошқаруви раисининг ўринбосари:
“Ишончим комилки, хомашё ва тайёр маҳсулотлар етказиб бериш, корхоналар интеграцияси ва қўшма лойиҳаларни ишлаб чиқиш, рақамли трансформацияни ривожлантириш, шунингдек, барқарор ривожланиш тамойилларини жорий этиш бўйича ҳамкорлик тўқимачилик саноатини юксалтиришга ёрдам беради. Мамлакатларимизни сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарди. Ишлаб чиқариш занжирларида рақамли ечимлар ва молиявий воситаларни илгари суриш Россия ва Ўзбекистон компаниялари ўртасидаги иқтисодий ҳамкорликка янги суръат бағишлайди”.
Валерия Плотникова, Strategy Partners бошқарувчи ҳамкори:
“Бугунги келишув Россия ва Ўзбекистон ўртасида узоқ муддатли шериклик муносабатларини ўрнатиш, самарали ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантириш йўлидаги муҳим қадамдир. Биз компаниялар ва тармоқларнинг рақобатбардошлиги ва ривожланишини ошириш, стратегияларни ишлаб чиқиш, рақамли трансформацияни ишлаб чиқиш ва иккала мамлакатда тўқимачилик саноати учун ESG ташаббусларини амалга оширишда консалтинг ёрдамини кўрсатиш бўйича муваффақиятли тўпланган тажрибамизни кенгайтириш имкониятидан мамнунмиз”.
И.Хайдаров, “Ўзтўқимачиликсаноат” уюшмаси раиси
Албатта, “Сбербанк” ОАЖнинг энг илғор молиявий воситаларидан фойдаланишни назарда тутувчи шартномамиз Ўзбекистон ва Россия тўқимачилик саноати ўртасидаги ҳамкорлик алоқаларини кенгайтириш йўлидаги муҳим қадамдир. Россиялик ҳамкорларнинг рақамли трансформация бўйича муваффақиятли тажрибасининг ўзбек ишлаб чиқарувчиларининг шаффоф ва экологик масъулиятли ишлаб чиқариш соҳасидаги ютуқлари билан уйғунлиги тўқимачилик ва тикув-трикотаж маҳсулотларининг бутун ассортиментининг истеъмол бозорларида жозибадорлигини кескин оширади.

Сбер, Ассоциация текстильных предприятий Узбекистана и Strategy Partners подписали соглашение о сотрудничестве
В целях развития долгосрочных отношений и повышения конкурентоспособности текстильной отрасли России и Узбекистана, состоялось подписание трехстороннего соглашения о сотрудничестве. В мероприятии приняли участие заместитель Председателя Правления Сбербанка Анатолий Попов, председатель Ассоциации текстильных предприятий Узбекистана «Узтекстильпром» Илхом Хайдаров и управляющий партнёр Strategy Partners Валерия Плотникова, а также представители посольства Республики Узбекистан.
Стороны намерены определять механизмы финансирования, прорабатывать структуру инвестиционных проектов, взаимодействовать при создании совместных производств и схемах поставок сырья и готовой продукции. В рамках соглашения будут определены приоритетные направления сотрудничества, согласованы совместные инвестиционные проекты и сформированы другие возможные механизмы финансирования текстильной промышленности двух стран.
Анатолий Попов, заместитель Председателя Правления Сбербанка:
«Я уверен, что сотрудничество в области поставок сырья и готовой продукции, интеграции предприятий и разработки совместных проектов, развития цифровой трансформации, а также внедрение принципов устойчивого развития поможет вывести текстильную промышленность наших стран на качественно новый уровень. Продвижение цифровых решений и финансовых инструментов в цепочки производств даст новый импульс экономическому сотрудничеству российских и узбекских компаний».
Валерия Плотникова, управляющий партнер Strategy Partners:
«Сегодняшнее соглашение – важный шаг в установлении долгосрочных партнерских отношений и развитии эффективного и взаимовыгодного сотрудничества России и Узбекистана. Мы рады возможности масштабировать успешно накопленный опыт по оказанию консультационной поддержки в повышении конкурентоспособности и развитии компаний и отраслей, разработке стратегий, развитии цифровой трансформации и реализации ESG — инициатив на предприятия текстильной промышленности обеих стран».
И.Хайдаров, председатель Ассоциации «Узтекстильпром»
Безусловно, наше Соглашение, предполагающее задействование самых передовых финансовых инструментов ПАО Сбер — это существенный шаг для расширения кооперационных связей между текстильными отраслями Узбекистана и России. Синергия успешного опыта российских партнёров в цифровой трансформации с достижениями узбекских производителей в сфере транспарантного и экологически ответственного производства позволит резко повысить привлекательность всего ассортимента текстильной и швейно-трикотажной продукции на потребительских рынках.