Саудия Арабистони Ўзбекистонда дунёдаги энг йирик шамол электр станциясини қуришни режалаштирмоқда
Ўзбекистон президенти маъмурияти хабарига кўра, президентимиз Саудия Арабистонига сафари чоғида 14 миллиард доллар сармоя ваъдасини қабул қилиб қайтганини маълум қилди.
Ушбу маблағнинг 12 миллиарди сурункали энергия танқислигига қарши курашиш учун мўлжалланган.
Шартномалар Саудиянинг АCWА Поwер компаниясининг Қорақалпоғистонда 1,5 гигаватт қувватга эга шамол электр станциясини қуриш мажбуриятини ўз ичига олади.  Ўзбекистон Энергетика вазирлиги такидлашича ушбу электр станция дунёдаги энг йирик бўлиб, 1,65 миллион уйни электр энергияси билан таъминлайди. Ҳозирги пайтда АCWА Поwер компанияси Бухоро вилоятида иккита кичик шамол электр станциясини қуришга киришди.
Электр танқислиги давом этаётган бир пайтда ҳамон тер тўкаётган Ўзбекистон халқи учун бу янгилик жуда қувонарли.
Ёз фаслида ҳаво ҳароратининг кўтарилиши ва қурғоқчилик  Марказий Осиёнинг гидроэнергетика тизимларига босим ўтказар экан, Ўзбекистон нафақат қишда, балки энг иссиқ ойларда ҳам электр таъминоти тақчиллигини бошдан кечира бошлади.
Москвага қўйилган халқаро санкцияларни ҳисобга олсак, Россия қуриши керак бўлган атом электр станциясига умидлар қалтирайди. Агар саудияликлар ваъдаларини бажарса, дейди таҳлилчи Камолиддин Раббимов Facebook’даги саҳифасида, Ўзбекистонга режадан ортда қолган Россия атом электр станцияси керак бўлмаслиги мумкин.
Бундан ташқари, АCWА Ўзбекистонда яшил водород ишлаб чиқариш истиқболларини ўрганишга келишиб олди.
Шавкат Мирзиёев ва уни меҳмон қилган саудияликлар қазиб олинадиган ёқилғиларни эътибордан четда қолдирмадилар. Икки давлат энергетика вазирликлари томонидан имзоланган учинчи ҳужжат Ўзбекистон газ саноатига сармоя киритишни назарда тутади. Ўзбекистон дунёдаги энг йирик табиий газ ишлаб чиқарувчилардан бири, аммо ички талаб ортиб бораётгани уни экспортни босқичма – босқич тўхтатишга мажбур қилмоқда .
Саудия ОАВларига кўра, томонлар Ўзбекистондан Саудия Арабистонига меҳнат миграциясини ошириш бўйича келишув имзолагани ҳақида хабар беришди. Ҳозир миллионлаб ўзбекистонликлар Россияда меҳнат қилмоқда.
Йигирмага яқин йирик ширкат раҳбарлари билан учрашувда Прездент ўзининг хусусийлаштириш дастури, марҳум Ислом Каримовнинг 25 йиллик бошқаруви давомида олиб борилган статистик сиёсат оқибатларини бартараф этишга уриниш ҳақида гапирди. Мирзиёев ҳукумати 2025 йилга бориб Ўзбекистондаги 3000 га яқин давлат корхоналарининг 75 фоизини, шунингдек, Ўзбекистоннинг кўчмас мулк каби бошқа активларини тўлиқ ёки қисман хусусийлаштиришга умид қилмоқда. Ушбу корхоналарнинг аксарияти кичик фирмалар бўлса-да, улар мавжуд ва стратегик соҳаларда, жумладан, энергетика ва энергетика, тоғ-кон ва фойдали қазилмалар, транспортда фаолият юритувчи йирик  компаниялар. Давлат корхоналари Ўзбекистон иқтисодиётининг 55 фоизини ташкил қилади. Банк соҳасида бу кўрсаткич 80 фоиздан ошади, Тошкент эса бу кўрсаткични икки баробарга камайтирмоқчи.
Бироқ Мирзиёев нутқида банк иши арзимаган рол ўйнади. Агар аввалроқ бундай учрашувларда “шаффофлик” сўзи асосий ўрин тутган бўлса, Мирзиёевнинг Жиддада пухта тайёрланган нутқида асосий урғу Саудия шаҳзодаси Муҳаммад бин Салмон фаол ривожлантираётган “яшил энергия”га қаратилди.
Мирзиёев валиаҳд шаҳзода билан ҳам учрашув ўтказди ва бу сафар Каримовнинг Саудия Арабистонига 1992-йилда ташрифидан буён илк давлат ташрифи бўлди. (2017-йилда Шавкат Мирзиёев Ар-Риёдда мусулмон давлатлари ва АҚШ давлат раҳбарларининг учрашувида бўлган эди.) Бундан ташқари, президент Маккага умра зиёратини ҳам амалга оширди. Сафар олдидан у Саудия Арабистонини фуқаролари Ўзбекистонга визасиз ташриф буюриши мумкин бўлган давлатлар рўйхатига киритиш ҳақидаги фармонни имзолади.

Uzbekistan’s president has returned from a trip to Saudi Arabia with $14 billion in promised investments, his office says.
Of that, $12 billion is earmarked to address chronic energy shortages.
The agreements include a pledge for Saudi firm ACWA Power to build a 1.5 GW wind farm in Karakalpakstan. Uzbekistan’s Energy Ministry says it will be the world’s largest and will power 1.65 million homes. ACWA Power has already begun building two smaller wind farms in the Bukhara region.
This is welcome news to Uzbeks still sweating their way through a season of shortages.
With rising summer temperatures and drought putting strain on Central Asia’s hydropower networks, Uzbekistan has begun to experience electricity shortages in the hottest months in addition to the traditional blackout season of winter.
And plans for a Russian-built nuclear power plant look like no sure thing with Moscow under international sanctions. If the Saudis make good on their promises, analyst Kamoliddin Rabbimov suggested on his Facebook page, Uzbekistan may no longer need the Russian plant, which appears to be behind schedule.
ACWA also agreed to research the future of green hydrogen in Uzbekistan.
Shavkat Mirziyoyev and his Saudi hosts did not ignore fossil fuels altogether. A third document signed between the two Energy Ministries envisions investments in Uzbekistan’s natural gas industry. Uzbekistan is one of the world’s largest gas producers, but increasing domestic demand has forced it to phase out exports
Saudi media also reported that the two sides had inked an agreement to increase Uzbek labour migration to the kingdom. Millions of Uzbeks currently work in Russia.
At a meeting with the heads of some 20 large companies, Mirziyoyev pitched his privatization drive, an effort to roll back a legacy of statist policies pursued by the late Islam Karimov during his 25-year rule. By 2025 his government hopes to privatize, fully or partially, 75 percent of Uzbekistan’s nearly 3,000 state-owned enterprises (SOEs) and other assets, such as property. Many are small firms, but also up for sale are large enterprises in strategic sectors including energy and power generation; mining and minerals; and transportation. SOEs account for 55 percent of Uzbekistan’s economy. In the banking sector, that rises to over 80 percent, which Tashkent wants to cut by half.
But banks took a backseat in Mirziyoyev’s presentation. Whereas in the past “transparency” has been the buzzword at these types of conclaves, in Jeddah Mirziyoyev tailored his message to focus on “green energy” – exactly the kind of diversification that Saudi ruler Mohammed bin Salman has been pushing.
Mirziyoyev received an audience with the crown prince, making this the first state visit since Karimov visited in 1992. (Mirziyoyev attended a 2017 summit in Riyadh with Muslim countries and the United States.) The president also performed the umrah pilgrimage to Mecca. Before the trip, he signed a decree adding Saudi Arabia to the list of countries whose citizens can visit Uzbekistan visa-free.