Саудия Арабистони Ўзбекистонда дунёдаги энг йирик шамол электр станциясини қуришни режалаштирмоқда
Ўзбекистон президенти маъмурияти хабарига кўра, президентимиз Саудия Арабистонига сафари чоғида 14 миллиард доллар сармоя ваъдасини қабул қилиб қайтганини маълум қилди.
Ушбу маблағнинг 12 миллиарди сурункали энергия танқислигига қарши курашиш учун мўлжалланган.
Шартномалар Саудиянинг АCWА Поwер компаниясининг Қорақалпоғистонда 1,5 гигаватт қувватга эга шамол электр станциясини қуриш мажбуриятини ўз ичига олади.  Ўзбекистон Энергетика вазирлиги такидлашича ушбу электр станция дунёдаги энг йирик бўлиб, 1,65 миллион уйни электр энергияси билан таъминлайди. Ҳозирги пайтда АCWА Поwер компанияси Бухоро вилоятида иккита кичик шамол электр станциясини қуришга киришди.
Электр танқислиги давом этаётган бир пайтда ҳамон тер тўкаётган Ўзбекистон халқи учун бу янгилик жуда қувонарли.
Ёз фаслида ҳаво ҳароратининг кўтарилиши ва қурғоқчилик  Марказий Осиёнинг гидроэнергетика тизимларига босим ўтказар экан, Ўзбекистон нафақат қишда, балки энг иссиқ ойларда ҳам электр таъминоти тақчиллигини бошдан кечира бошлади.
Москвага қўйилган халқаро санкцияларни ҳисобга олсак, Россия қуриши керак бўлган атом электр станциясига умидлар қалтирайди. Агар саудияликлар ваъдаларини бажарса, дейди таҳлилчи Камолиддин Раббимов Facebook’даги саҳифасида, Ўзбекистонга режадан ортда қолган Россия атом электр станцияси керак бўлмаслиги мумкин.
Бундан ташқари, АCWА Ўзбекистонда яшил водород ишлаб чиқариш истиқболларини ўрганишга келишиб олди.
Шавкат Мирзиёев ва уни меҳмон қилган саудияликлар қазиб олинадиган ёқилғиларни эътибордан четда қолдирмадилар. Икки давлат энергетика вазирликлари томонидан имзоланган учинчи ҳужжат Ўзбекистон газ саноатига сармоя киритишни назарда тутади. Ўзбекистон дунёдаги энг йирик табиий газ ишлаб чиқарувчилардан бири, аммо ички талаб ортиб бораётгани уни экспортни босқичма – босқич тўхтатишга мажбур қилмоқда .
Саудия ОАВларига кўра, томонлар Ўзбекистондан Саудия Арабистонига меҳнат миграциясини ошириш бўйича келишув имзолагани ҳақида хабар беришди. Ҳозир миллионлаб ўзбекистонликлар Россияда меҳнат қилмоқда.
Йигирмага яқин йирик ширкат раҳбарлари билан учрашувда Прездент ўзининг хусусийлаштириш дастури, марҳум Ислом Каримовнинг 25 йиллик бошқаруви давомида олиб борилган статистик сиёсат оқибатларини бартараф этишга уриниш ҳақида гапирди. Мирзиёев ҳукумати 2025 йилга бориб Ўзбекистондаги 3000 га яқин давлат корхоналарининг 75 фоизини, шунингдек, Ўзбекистоннинг кўчмас мулк каби бошқа активларини тўлиқ ёки қисман хусусийлаштиришга умид қилмоқда. Ушбу корхоналарнинг аксарияти кичик фирмалар бўлса-да, улар мавжуд ва стратегик соҳаларда, жумладан, энергетика ва энергетика, тоғ-кон ва фойдали қазилмалар, транспортда фаолият юритувчи йирик  компаниялар. Давлат корхоналари Ўзбекистон иқтисодиётининг 55 фоизини ташкил қилади. Банк соҳасида бу кўрсаткич 80 фоиздан ошади, Тошкент эса бу кўрсаткични икки баробарга камайтирмоқчи.
Бироқ Мирзиёев нутқида банк иши арзимаган рол ўйнади. Агар аввалроқ бундай учрашувларда “шаффофлик” сўзи асосий ўрин тутган бўлса, Мирзиёевнинг Жиддада пухта тайёрланган нутқида асосий урғу Саудия шаҳзодаси Муҳаммад бин Салмон фаол ривожлантираётган “яшил энергия”га қаратилди.
Мирзиёев валиаҳд шаҳзода билан ҳам учрашув ўтказди ва бу сафар Каримовнинг Саудия Арабистонига 1992-йилда ташрифидан буён илк давлат ташрифи бўлди. (2017-йилда Шавкат Мирзиёев Ар-Риёдда мусулмон давлатлари ва АҚШ давлат раҳбарларининг учрашувида бўлган эди.) Бундан ташқари, президент Маккага умра зиёратини ҳам амалга оширди. Сафар олдидан у Саудия Арабистонини фуқаролари Ўзбекистонга визасиз ташриф буюриши мумкин бўлган давлатлар рўйхатига киритиш ҳақидаги фармонни имзолади.

Саудовская Аравия планирует построить в Узбекистане крупнейшую в мире ветряную электростанцию
Администрация президента Узбекистана сообщила, что он привез из поездки в Саудовскую Аравию обещания инвестиций в размере 14 миллиардов долларов.
12 миллиардов из этой суммы предназначены для борьбы с хронической нехваткой электроэнергии.
В число заключенных соглашений входит обязательство саудовской фирмы ACWA Power построить в Каракалпакстане ветряную электростанцию мощностью 1,5 гигаватта. Министерство энергетики Узбекистана утверждает, что она будет крупнейшей в мире и обеспечит электроэнергией 1,65 миллиона домов. Компания ACWA Power уже начала строительство двух менее крупных ветроэлектростанций в Бухарской области.
Жителей Узбекистана, все еще обливающихся потом в условиях продолжающейся нехватки электричества, эта новость должна порадовать.
В связи с ростом летних температур и засухами, которые увеличивают нагрузку на гидроэнергетические системы Центральной Азии, Узбекистан начал испытывать недостаток электроэнергии не только во время уже привычных зимних отключений, но и в самые жаркие месяцы.
С учетом международных санкций, наложенных на Москву, надежды на атомную электростанцию, которую должна построить Россия, выглядят зыбкими. Если же саудовцы выполнят свои обещания, утверждает на своей странице в Facebook аналитик Камолиддин Раббимов, Узбекистану, возможно, и не нужна будет российская АЭС, строительство которой, по-видимому, отстает от графика.
Кроме того, компания ACWA согласилась исследовать перспективы производства в Узбекистане зеленого водорода.
Шавкат Мирзиёев и принимавшие его саудовцы не обошли вниманием и ископаемые виды топлива. Третий документ, подписанный министерствами энергетики двух стран, предусматривает инвестиции в газодобывающую промышленность Узбекистана. Узбекистан — один из крупнейших в мире производителей природного газа, но рост внутреннего спроса вынуждает его поэтапно сокращать экспорт.
Саудовские СМИ сообщили также, что стороны подписали соглашение об увеличении трудовой миграции из Узбекистана в Саудовскую Аравию. Сейчас миллионы узбеков работают в России.
На встрече с главами двух десятков крупных компаний Мирзиёев рекламировал свою программу приватизации — попытку ликвидировать последствия государственнической политики, которую в течение своего 25-летнего правления проводил в жизнь покойный Ислам Каримов. К 2025 году правительство Мирзиёева надеется приватизировать, полностью или частично, 75 процентов из почти 3000 государственных предприятий (ГП), а также других активов Узбекистана — например, недвижимости. Хотя многие из этих предприятий представляют собой мелкие фирмы, на продажу выставляются и крупные компании, работающие в стратегических отраслях, в число которых входят добыча энергоносителей и энергетика, горная промышленность и добыча минералов, а также транспорт. На долю ГП приходится 55 процентов экономики Узбекистана. В банковском секторе этот показатель превышает 80 процентов, и Ташкент хочет уменьшить эту цифру в два раза.
Однако банковское дело играло в выступлении Мирзиёева лишь второстепенную роль. Если раньше на такого рода собраниях главным было слово «прозрачность», то в тщательно подготовленном к случаю выступлении Мирзиёева в Джидде основной акцент был сделан на «зеленой энергии» — именно такой диверсификации, какую активно развивает саудовский принц Мухаммед ибн Салман.
Мирзиёев также провел встречу с кронпринцем, что сделало его поездку первым государственным визитом с 1992 года, когда в Саудовскую Аравию приезжал Каримов. (В 2017 году Мирзиёев был в Эр-Рияде на встрече глав государств мусульманских стран и Соединенных Штатов.) Кроме того, президент исполнил обряд умры — паломничества в Мекку. Перед поездкой он подписал указ, добавляющий Саудовскую Аравию к числе стран, граждане которых могут посещать Узбекистан без визы.