Ўзбекистонда 2023-йилда иқтисодий ўсиш 5 фоизгача секинлашади – С&П
Аҳоли жон бошига ялпи ички маҳсулот 2022 йилда 9 фоизга ўсди, аммо таққосланадиган мамлакатлар орасида энг паст бўлиб қолмоқда.
S&P Global Ratings 2023-йилда Ўзбекистон ЯИМ ўсишини 5 фоизга, 2024-йилда эса 5,5 фоизга башорат қилмоқда. Бу ҳақда рейтинг агентлигининг Ўзбекистон банк сектори таҳлилига бағишланган ҳисоботида маълум қилинди.
2022-йилда Россиядан пул ўтказмаларининг кириб келиши ва у билан савдо айланмаларининг ортиши Ўзбекистон иқтисодиётига Украинадаги ҳарбий можаро оқибатларини энгишга ёрдам берди.
Жорий йил учун ялпи ички маҳсулотнинг ўсиши тахминан 5 фоизни ташкил этиши прогноз қилинмоқда, бироқ кейинги икки йилда у 5,5 фоизни ташкил этади. Минтақадаги ва жаҳондаги мураккаб геосиёсий вазиятга қарамай, иқтисодиёт тикланишда давом этади.
Бироқ, Россия-Украина можароси, иқтисодий пасайиш ва инфляция босими фонида иқтисодий кўриниш ўзгарувчанлигича қолмоқда. Пул ўтказмаларининг ўсиши, шунингдек, капитал ва мигрантлар оқимининг ўсиши 2023 йилдан бошлаб ўзгара бошлайди.
S&P Ўзбекистонда давлат корхоналари самарадорлигини ошириш ва хусусийлаштиришни амалга ошириш бўйича иқтисодий ислоҳотлар дастурини ижобий баҳолайди. Бу давлат сектори устунлик қиладиган иқтисодиётга ижобий таъсир кўрсатади. Минтақадаги геосиёсий кескинликлар ва жаҳон иқтисодиётининг беқарор прогнози туфайли кенг кўламли хусусийлаштириш вақт талаб этади.
Ўтган йили аҳоли жон бошига ялпи ички маҳсулот 9,3 фоизга ўсди ва 2146,7 долларни ташкил этди – бу таққосланадиган мамлакатлар гуруҳидаги фаровонликнинг энг паст даражасидир. Бироқ, яширин иқтисодиётнинг сезиларли ҳажми туфайли аҳолининг реал даромадлари расмий даромадлардан юқори бўлиши мумкин.
Умумий давлатнинг соф қарзи 2025 йилга келиб ЯИМнинг 23 фоизини ташкил этади – бу халқаро контекстда паст даража. Келгуси уч йил ичида жорий ҳисоб тақчиллиги 6% гача ошади, лекин тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар оқими ва қарзларнинг кўпайиши ҳисобига молиялаштирилади.

S&P – Uzbekistan’s economic growth will slow down up to 5% in 2023
S&P Global Ratings predicts Uzbekistan’s GDP growth by 5% in 2023 and 5.5% in 2024. This was reported in the rating agency report dedicated to analysing the banking sector of Uzbekistan.
In 2022, the influx of remittances from Russia, along with increased trade flows with it, helped the Uzbek economy cope with the consequences of the military conflict in Ukraine.
GDP growth for this year is projected at about 5%, but in the next two years, it will be 5.5%. Despite the difficult geopolitical situation in the region and the world, the economy will continue to recover.
However, the economic outlook remains volatile amid the Russian-Ukrainian conflict, economic slowdown and inflationary pressures. The growth in remittances, as well as the inflow of capital and migrants, will be temporary, starting to change in 2023.
S&P positively assesses Uzbekistan’s economic reform program to improve the efficiency of state-owned enterprises and carry out privatization. This will positively impact an economy dominated by the public sector. Large-scale privatization will take time due to regional geopolitical tensions and the global economy’s unstable outlook.
Last year, GDP per capita increased by 9.3% and amounted to $2146.7 – this is the lowest level of well-being in comparable countries. However, the population’s real incomes may be higher than the official ones due to the significant volume of the shadow economy.
The net debt of the general government will be 23% of GDP by 2025 – a low level in the international context. The current account deficit will widen to 6% over the next three years but will be financed by FDI inflows and debt buildup.