Ўзбекистонда 2023-йилда иқтисодий ўсиш 5 фоизгача секинлашади – С&П
Аҳоли жон бошига ялпи ички маҳсулот 2022 йилда 9 фоизга ўсди, аммо таққосланадиган мамлакатлар орасида энг паст бўлиб қолмоқда.
S&P Global Ratings 2023-йилда Ўзбекистон ЯИМ ўсишини 5 фоизга, 2024-йилда эса 5,5 фоизга башорат қилмоқда. Бу ҳақда рейтинг агентлигининг Ўзбекистон банк сектори таҳлилига бағишланган ҳисоботида маълум қилинди.
2022-йилда Россиядан пул ўтказмаларининг кириб келиши ва у билан савдо айланмаларининг ортиши Ўзбекистон иқтисодиётига Украинадаги ҳарбий можаро оқибатларини энгишга ёрдам берди.
Жорий йил учун ялпи ички маҳсулотнинг ўсиши тахминан 5 фоизни ташкил этиши прогноз қилинмоқда, бироқ кейинги икки йилда у 5,5 фоизни ташкил этади. Минтақадаги ва жаҳондаги мураккаб геосиёсий вазиятга қарамай, иқтисодиёт тикланишда давом этади.
Бироқ, Россия-Украина можароси, иқтисодий пасайиш ва инфляция босими фонида иқтисодий кўриниш ўзгарувчанлигича қолмоқда. Пул ўтказмаларининг ўсиши, шунингдек, капитал ва мигрантлар оқимининг ўсиши 2023 йилдан бошлаб ўзгара бошлайди.
S&P Ўзбекистонда давлат корхоналари самарадорлигини ошириш ва хусусийлаштиришни амалга ошириш бўйича иқтисодий ислоҳотлар дастурини ижобий баҳолайди. Бу давлат сектори устунлик қиладиган иқтисодиётга ижобий таъсир кўрсатади. Минтақадаги геосиёсий кескинликлар ва жаҳон иқтисодиётининг беқарор прогнози туфайли кенг кўламли хусусийлаштириш вақт талаб этади.
Ўтган йили аҳоли жон бошига ялпи ички маҳсулот 9,3 фоизга ўсди ва 2146,7 долларни ташкил этди – бу таққосланадиган мамлакатлар гуруҳидаги фаровонликнинг энг паст даражасидир. Бироқ, яширин иқтисодиётнинг сезиларли ҳажми туфайли аҳолининг реал даромадлари расмий даромадлардан юқори бўлиши мумкин.
Умумий давлатнинг соф қарзи 2025 йилга келиб ЯИМнинг 23 фоизини ташкил этади – бу халқаро контекстда паст даража. Келгуси уч йил ичида жорий ҳисоб тақчиллиги 6% гача ошади, лекин тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар оқими ва қарзларнинг кўпайиши ҳисобига молиялаштирилади.

Рост экономики Узбекистана в 2023 году замедлится до 5% — S&P
S&P Global Ratings прогнозирует рост ВВП Узбекистана на 5% в 2023 году, а также на 5,5% в 2024 году. Об этом сообщается в отчёте рейтингового агентства, посвящённого анализу банковского сектора Узбекистана.
В 2022 году приток денежных переводов из России наряду с увеличением торговых потоков с ней помог экономике Узбекистана справиться с последствиями военного конфликта в Украине.
Рост ВВП на этот год прогнозируется на уровне примерно 5%, однако в последующие два года составит уже 5,5%. Несмотря на сложную геополитическую обстановку в регионе и мире, экономика продолжит восстанавливаться.
standard & poor’s, банки, ввп, кредитное агентство
Тем не менее, экономические перспективы остаются волатильными на фоне российско-украинского конфликта, замедления экономического роста и инфляционного давления. Рост объёма денежных переводов, а также приток капитала и мигрантов будут носить временный характер, начиная меняться с 2023 года.
S&P позитивно оценивает программу экономических реформ Узбекистана по повышению эффективности госпредприятий и проведению приватизации. Это окажет положительное влияние на экономику, характеризующуюся доминированием госсектора. Для проведения масштабной приватизации необходимо время из-за геополитической напряжённости в регионе и нестабильных перспектив в мировой экономике.
В прошлом году ВВП на душу населения увеличился на 9,3% и составил $2146,7 — это самый низкий уровень благосостояния в группе сопоставимых государств. Однако реальные доходы населения могут быть выше официальных из-за значительного объёма теневой экономики.
Чистый долг расширенного правительства составит 23% ВВП к 2025 году — невысокий уровень в международном контексте. Дефицит счёта текущих операций вырастет до 6% на ближайшие три года, но будет финансироваться за счёт притока прямых иностранных инвестиций и наращивание долга.