Нукус халқаро конференцяси доирасида экотехнологияларни амалга татбиқ этиш учун тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб этишни давом эттириш мавзусида сессия ташкил этилди
24-25 октябр кунлари Нукусда БМТ шафелигида «Оролбўйи – экологик инновациялар ва технологиялар зонаси» мавзусида халқаро конференция бўлиб ўтди. 200 дан ортиқ конференция иштирокчилари – хорижий давлатлар дипломатик корпуслари вакиллари, халқаро экологик ташкилотлар, турли соҳалар мутахассислари Орол денгизи фалокати оқибатларини юмшатиш масалаларини муҳокама қилиш учун Тошкентдан минглаб километр нарида тўпланишди.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари Ачилбай Раматов халқаро конференция меҳмонларига Ўзбекистон Республикаси Президенти номидан, мурожаат қилди.
Шундан сўнг БМТ Бош котиби Антонио Гуттериша томонидан тадбир иштирокчиларига видеомурожаати намойиш этилди.
Конференциянинг асосий мақсади экологик тоза технологияларни ишлаб чиқиш ва амалга оширишда хорижий инвестицияларни жалб этиш  учун шароит яратиш бўйича чора-тадбирларни ишлаб чиқиш, шунингдек, экологик тоза энергия ва сувни тежайдиган технологияларни, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлайдиган, чўлланишни ва экологик миграцияни ривожланишини таъминлайдиган ишланмаларни жорий этиш.
Шунингдек, конференция доирасида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг ўринбосари Бадриддин Абидов иштирокида «Экологик тоза технологияларни ишлаб чиқиш ва жорий этишга хорижий инвестицияларни жалб этиш учун шароитларни шакллантириш» мавзусидаги сессия ташкил этилди.
Учрашувда  Европа ва Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги Делегацияси, Яшил иқлим фонди, CАРЕC, Эвропа инвестиция банки каби хорижий ва минтақавий ташкилотлар вакиллари тематик сессияда  иштирок этдилар.
Тадбирни Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили Питер Буриан олиб борди.
Бадриддин Абидов ўз нутқида эришилган натижалар ҳақида гапириб, сўнгги 3 йил ичида мамлакатда амалга оширилган иқтисодий ислоҳотлар туфайли аҳолининг фаровонлигини ошириш, мамлакатдаги ижтимоий-иқтисодий ва экологик вазиятни яхшилаш ва республиканинг инвестицион жозибадорлигини ошириш муҳим вазифалардан бири бўлганини таъкидлади.
Орол денгизи экологик офати оқибатларини юмшатиш бўйича инвестиция лойиҳаларини ўз вақтида ва самарали амалга ошириш бўйича ташаббуслар ҳамда Оролбўйида экологик ва ижтимоий-иқтисодий вазиятни, аҳолининг яшаш шароитларини яхшилашга қаратилган чора-тадбирларнинг алоҳида йўналиши мамлакатнинг инвестицион жозибадорлигини оширишга қаратилган.
Қорақалпоғистон учун 2019-2020 йилларда ижтимоий-иқтисодий ривожланиш дастури ишлаб чиқилган, соғлиқни сақлаш, фармакология, қурилиш, кимё ва озиқ-овқат саноати, иссиқхоналарни ташкил этиш ва бошқа соҳаларни ривожлантиришга қаратилган 1000 дан ортиқ лойиҳаларни ўз ичига олади.
Қайд этилишича, Қорақалпоғистонда «Нукус» эркин иқтисодий зонаси ва 7 та кичик саноат зоналари яратилган бўлиб, уларнинг ҳудудида давлат мулкини «нол» нархда ижарага олиш мумкин, шунингдек, бир қатор имтиёзлар мавжуд, шу жумладан ягона солиқ тўловидан озод қилиш.
Тематик сессия якунида томонлар БМТнинг Орол денгизи минтақасидаги инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама ҳамкорлик Траст фондининг фаолиятини муҳокама қилдилар, Бу халқаро ҳамкорликни ривожлантириш учун ягона платформани яратиш ва донорлик ҳамжамиятининг маблағларини Орол денгизи минтақасида экологик ва ижтимоий-иқтисодий вазиятни яхшилашга қаратилган комплекс чора-тадбирларни амалга оширишга жалб қилиш, шунингдек, Барқарор ривожланиш глобал мақсадларига эришиш учун биргаликда ҳаракат қилиш.
Таъкидлангандек яратилган Траст фонди, минтақанинг барқарор ривожланишини  таъминлаш мақсадида Оролбўйига инновацион ечимлар ва технологияларни жалб қилишга ёрдам беради.

В рамках Международной конференции в Нукусе организована тематическая сессия, посвященная привлечению прямых инвестиций для внедрения экотехнологий
В Нукусе 24-25 октября состоялась международная конференция под эгидой ООН на тему «Приаралье – зона экологических инноваций и технологий». Более 200 участников конференции – представители дипломатического корпуса зарубежных стран, международных экологических организаций, специалисты различных сфер собрались за тысячи километров от Ташкента, чтобы обсудить вопросы по смягчению последствий Аральской катастрофы.
С посланием от имени Президента Республики Узбекистан к гостям международной конференции обратился первый заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Ачилбай Раматов.
Затем было продемонстрировано видеообращение Генерального секретаря ООН Антониу Гуттериша к участникам мероприятия.
Основная цель конференции – разработка мероприятий по созданию условий для привлечения зарубежных инвестиций на разработку и внедрение экологически чистых технологий, а также внедрение экологически чистых энерго- и водосберегающих технологий, разработок, обеспечивающих продовольственную безопасность, предотвращение опустынивания и развития экологической миграции.
Также в рамках конференции организована тематическая сессия «Формирование условий для привлечения иностранных инвестиций в разработку и внедрение экологически чистых технологий» с участием заместителя министра Министерства инвестиций и внешней торговли Бадриддина Абидова.
На заседании тематической сессии приняли участие представители зарубежных и региональных организаций, как Делегация Европейского союза в Узбекистане, Зеленый климатический фонд, РЭЦЦА, Европейский инвестиционный банк и другие.
Модератором на мероприятии выступил Питер Буриан, специальный представитель ЕС в Центральной Азии.
В своем выступлении Бадриддин Абидов рассказал о достигнутых результатах, благодаря проведенным экономическим реформам в стране за последние 3 года, где одними из важнейших целей стали повышение благосостояния населения, улучшение социально-экономической и экологической обстановки в стране и повышение инвестиционной привлекательности республики.
В рамках заседания отмечено, что буквально накануне опубликован ежегодный доклад Всемирного банка, где в рейтинге Doing Business – 2020, Узбекистан поднялся на 7 позиций, с 76 на 69 место, что позволило войти стране в топ-20 стран, показавших наибольший прогресс в улучшении делового климата.
Отдельной строкой в мероприятиях по повышению инвестиционной привлекательности страны обозначены инициативы по своевременной и эффективной реализации инвестиционных проектов по смягчению последствий экологической катастрофы Аральского моря и мер, направленных на улучшение экологической и социально-экономической обстановки, условий проживания населения в регионе Приаралья.
Разработана Программа социально-экономического развития на 2019-2020 для Каракалпакстана, которая включает более 1000 проектов, направленных на развитие таких сфер как, здравоохранение, фармакология, строительство, химическая и пищевая отрасли, организация тепличных хозяйств и т.д.
Отмечено, что в Каракалпакстане созданы свободная экономическая зона «Нукус» и 7 малых промышленных зон, на территории которых можно получить государственное имуществ в аренду по «нулевой» стоимости, а также действуют ряд льгот, в том числе, освобождение от уплаты единого налога.
В завершении тематической сессии стороны обсудили деятельность  Многопартнерского трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья в Узбекистане, который  нацелен на создание единой площадки развития международного сотрудничества и мобилизации средств донорского сообщества для практической реализации комплексных мероприятий, направленных на улучшение экологической и социально-экономической обстановки в регионе Приаралья, а также продвижения совместных усилий по достижению глобальных Целей Устойчивого Развития.
Отмечено, что созданный Трастовый фонд будет содействовать привлечению инновационных решений и технологий в регион Приаралья в целях обеспечения устойчивого развития региона.