Россия Федерациясининг савдо ваколатхонаси чет эл инвестицияларини жалб қилиш Агентлигига ташриф буюрди
25 сентябр куни Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлиги директори ўринбосари Ойбек Элмуратов ва Россия Федерациясининг Ўзбекистон Республикасидаги савдо вакили Андрей Мокроусов ўртасида учрашув ташкил этилди.
Учрашувнинг натижасида Агентлик ва Россия Федерациясининг Савдо ваколатхонаси  фаолияти бўйича маълумот алмашиш, хорижий инвесторларнинг долзарб муаммоларини ҳал этишда ҳамкорликни ошириш, шунингдек инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва амалга оширишда кўмаклашиш.
Учрашув давомида Агентлик ҳозирги пайтда хорижий инвестицияларни жалб этиш бўйича тажриба ва билимларини ошириш мақсадида йирик халқаро компаниялари, инвестиция фондлари ва молия институтлари билан алоқалар ўрнатилаётганлигини таъкидлади.
Бундан ташқари, инвестиция муҳитидаги ижобий тенденцияларни кенг ёритиш ва Ўзбекистонда янги инвестиция сиёсатини амалга ошириш, агентликнинг йирик халқаро форумлар, семинарлар ва турли хил роуд-шоуларда иштироки орқали амалга оширилади.
Андрей Мокроусовнинг таъкидлашича, Савдо ваколатхонаси пойтахтда ҳам, Россия Федерациясининг минтақаларида ҳам Агентликка қизиқиши мумкин бўлган энг йирик тадбирлар ҳақида маълумот беришга тайёр.
«Биз Россия компанияларини Ўзбекистонда ўтказиладиган сармоявий форумларда фаол иштирок этаяпмиз ва жалб қилмоқдамиз», – деб таъкидлади А.Мокроусов. – Яқинда Сурхондарё халқаро бизнес-форуми бўлиб ўтган Термиздан қайтиб келдик.
Суҳбат якунида томонлар долзарб масалаларни муҳокама қилиш учун очиқ учрашувлар жадвалини тузиш ниятларини билдирдилар.

В Агентстве по привлечению иностранных инвестиций прошла встреча с главой торгового представительства Российской Федерации в Узбекистане
25 сентября в  Агентстве по привлечению иностранных инвестиций организована встреча между заместителем директора Ойбеком Элмуратовым и торговым представителем Российской Федерации в Республике Узбекистан Андреем Мокроусовым.
Целью встречи стал обмен информацией о деятельности Агентства и Торгового представительства Российской Федерации, налаживание тесного сотрудничества, направленного на решение текущих вопросов, возникающих у иностранных инвесторов, а также содействие в разработке и реализации инвестиционных проектов.
В ходе встречи отмечено, что Агентство в настоящий момент налаживает связи с крупными международными компаниями, инвестиционными фондами и финансовыми институтами для расширения опыта и знаний в целях привлечения иностранных инвестиций.
Кроме того, планируется широкое освещение позитивных тенденций в инвестиционной среде и реализации новой инвестиционной политики в Узбекистане, путем участия Агентства в крупнейших международных форумах, семинарах и различного рода road-show.
Андрей Мокроусов сообщил, что Торговое представительство готово предоставлять информацию о крупнейших мероприятиях, организуемых как в столице, так и в регионах Российской Федерации, которые могли бы заинтересовать Агентство.
«Мы активно участвуем и привлекаем российские компании для участия в инвестиционных форумах, организуемых в Узбекистане, — подчеркнул А.Мокроусов, – Буквально недавно вернулись из Термеза, где состоялся Сурхандарьинский международный бизнес-форум”.
В завершении беседы, стороны выразили намерение сформировать открытый график встреч для обсуждения текущих вопросов.