Ўзбекистон “Бизнес юритиш” рейтингидаги ҳолатини яхшилади
Жаҳон банкининг « Doing Business » 2020 янги ҳар йиллик ҳисоботиди Ўзбекистон 7 ўрин юқорига кўтарилиб дунёнинг 190 мамлакати орасида             69-ўринни эгаллади. Бу бизнинг мамлакатимизга ишбилармонлик муҳитини яхшилашда энг катта ютуқларга эришган 20 та мамлакат қаторига кириш имконини берди.
Бизнесни юритиш қулайлигини баҳолашнинг ўнта мезонидан тўққизтасида Ўзбекистон ўтган йилгига нисбатан юқорилади. Ўзбекистон халқаро савдо ва инвесторларнинг ҳимояси бўйича энг яхши ўсишга эришди.
Умумий рейтингида Ўзбекистон қуйидаги 5 йўналиш бўйича юқорилади:
✓Бизнесни бошлаш (4 поғона)
Давлат хизматларини кўрсатиш марказлари орқали компанияларни рўйхатдан ўтказиш тизимини жорий этиш ва кичик корхоналар учун босма нашрга бўлган талабни бекор қилиш орқали бизнесни бошлаш учун сарф-харажатлар ва вақтни қисқартириш
✓Қурилиш учун рухсат олиш (2 поғона)
Алоқа ва бошқа рухсатномаларга уланиш учун техник шартларни олиш нархини пасайтириш
✓Инвесторларни ҳуқуқларини ҳимоя қилиш (27 поғона)
Асосий корпоратив қарорларни қабул қилишда акциядорларнинг ҳуқуқлари ва ролини кенгайтириш, мулкчилик ва бошқарув тузилмаларини белгилаш ва корпоратив шаффофликни талаб қилиш орқали миноритар инвесторларнинг ҳимоясини кучайтириш
✓Ташқи савдо (13 поғона)
Ҳавфларни баҳолаш ва импорт ҳужжатларига талабларни соддалаштириш асосида божхона текшируви механизмини жорий этиш орқали ташқи савдо тартиб-қоидаларини соддалаштириш
✓Шартномаларнинг бажарилиши (19 поғона)
Ихтиёрий медиация тўғрисида ягона қонун қабул қилиниши орқали шартномани бажаришни соддалаштириш, шунингдек, низоларни медиация орқали ҳал қилишда тарафларни рағбатлантириш ва маҳаллий тижорат судларида натижаларни баҳолаш ҳисоботларини нашр этиш.
Изоҳ берганда, Doing Business ҳисоботи 17-марта тайёрланмоқда.
Бу йил бизнесни юритиш учун энг қулай шарт-шароитларни яратиш бўйича дунё рейтингида Янги Зеландия пешқадамликни сақлаб қолди, Сингапур иккинчи ўринни эгаллади. Гонконг учинчи ўринни, Дания тўртинчи поғона эгаллади. Кейинги ўринларда Жанубий Корея, АҚШ, Грузия, Буюк Британия, Норвегия ва Швеция эгаллаган. Россия Федерацияси 28-ўринни, Қозоғистон эса 25-ўринларга жойлашган.

Узбекистан улучшил позицию в рейтинге Doing Business 2020
Узбекистан поднялся на 7 позиций в ежегодном рейтинге группы Всемирного банка Doing Business (Оценка бизнесрегулирования) с 76 на 69 место среди 190 государств мира. Это позволило войти нашей стране в топ-20 стран, показавших наибольший прогресс в улучшении делового климата.
По девяти показателям из десяти критериев оценки легкости ведения бизнеса Узбекистан получил более высокие баллы по сравнению с прошлым годом, только по одному критерию – разрешение неплатежеспособности показатель ухудшился на 1,7 баллов.  Наилучшая динамика у Узбекистана по показателям международной торговли (на 8,4 балла) и защиты миноритарных инвесторов (на 8 баллов).
В общем рейтинге стран Узбекистан смог подняться по 5- направлениям как:
Создание бизнеса (на 4 позиции)
Снижение расходов и времени на открытие бизнеса путем внедрения системы регистрации фирм через Центры государственных услуг и отмены требования наличия печати для малых предприятий.
Получение разрешений на строительство (на 2 позиции)
Снижение расходов на получение технических условий для подключения к коммуникациям и других разрешений
Защита миноритарных инвесторов (на 27 позиций)
Усиление защиты миноритарных инвесторов, посредством расширения  права и роли акционеров в принятии основных корпоративных решений, уточнив структуры собственности и контроля и потребовав большей корпоративной прозрачности
Внешняя торговля (на 13 позиций)
Упрощение процедур внешней торговли, путем введения механизма таможенной проверки, на основе оценки риска и упрощения требований к документам на импорт
Обеспечение исполнения контрактов (на 19 позиций)
Упрощение исполнения контрактов, путем принятия единого закона о добровольной медиации, а также создания финансовых стимулов, поощряющих стороны к урегулированию возникших споров посредством медиации и публикации отчетов об оценке эффективности в местных коммерческих судах.
Отметим, что доклад «Ведение бизнеса» составляется уже 17-й раз.
Лидерство в мировом рейтинге по созданию наиболее благоприятных условий для ведения бизнеса в этом году сохранила Новая Зеландия, вторую строчку сохранил Сингапур. На третью позицию поднялся Гонконг, сместив на четвертую Данию. За ними следуют Южная Корея, США, Грузия, Великобритания, Норвегия и Швеция. Российская Федерация заняла 28 место, а Казахстан поднялся на 3 пункта — с 28 до 25 места.