Италияга ташрифдан пировард мақсад манфаатли келишувларга эришишдир
Олий Мажлис Сенати Раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев бошчилигидаги Ўзбекистон Республикаси делегацияси шу кунларда расмий ташриф билан Италия давлатида бўлиб турибди. Делагация таркибида “Тараққиёт стратегияси” маркази ижрочи директори, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Элдор Туляков ҳамда Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Хорижий инвестицияларни жалб қилиш агентлиги директорининг ўринбосари Ойбек Элмуратов ҳам бор. Таъкидлаш жоиз, ушбу ташриф Ўзбекистоннинг Италиядаги элчихонаси билан ҳамкорликда ташкил этилган.
Жорий йилнинг 19-21 ноябрь кунларига мўлжалланган ташриф кунларида Ўзбекистон ишбилармон доиралари вакиллари Италиянинг қатор компаниялари мутасаддилари билан юзма юз учрашувлар ўтказиб, муҳим келишувларга эришиш, шу жумладан, мамлакатимизда барча соҳаларда амалга оширилаётган янгиланишлар, давлатимизнинг улкан имкониятлари ва салоҳияти билан италияликларни батафсил таништиришни мақсад қилишган.
Делегация аъзолари дастлаб «Паблисис Групп» компанияси билан ҳамкорлик имкониятларини муҳокама қилишди. Маълумки, дунёнинг 110 давлатида 78 000 нафардан ортиқ ходимга эга ушбу компания реклама ва алоқа хизматлари бўйича дунёда тўртинчи ва Европа бозорида биринчи ўринни эгаллайди.
Компания президенти жаноб Анжело Байоччи меҳмонларни ўз офисида қутлар экан, кейинги 3 йил мобайнида Ўзбекистонда амалга оширилаётган янги босқичдаги иқтисодий ислоҳотлар натижаларига юқори баҳо бериб, қадимий Буюк ипак йўли йўналишининг тикланиши, инвестицияларни жалб этиш борасидаги ташкилий-ҳуқуқий асосларнинг қонун билан янада мустаҳкамланаётгани, олиб борилаётган очиқ ва шаффоф ташқи сиёсат дунё давлатлари йирик инвесторларининг диққат-эътиборини тортаётганини эътироф этди.
Жаноб Анжело Байоччи, шунингдек, Ўзбекистоннинг жаҳон цивилизациясида алоҳида ўрин тутувчи бой маданий-маънавий меросига алоҳида урғу бериб, бу борада Ғарб ва Осиё давлатлари бўйлаб кенг тарғибот ишларини (ребрендинг) ўтказиш таклифини билдирди. Хусусан, Ўзбекистонда бугун бўлаётган ўзгаришлардан жаҳон ҳамжамиятини доимий хабардор қилиб бориш, мамлакатнинг ижобий имижини шакллантириш ва нуфузини оширишда дунёнинг етакчи ОАВлари ва йирик медиа тузилмалари билан ҳамкорлик қилиш масалаларида «Паблисис Групп» компанияси ҳар қандай кўмакка тайёр экани таъкидланди.
Делегация аъзолари кейинги учрашувни «Ин3акт» компанияси таъсисчиси ва бошқарувчиси жаноб Давид Ронкальони билан ўтказишди.
2004 йилда ташкил этилган мазкур стратегик консалтинг компанияси ривожланиш йўлидаги муаммоларни ҳал қилиш учун инновацион фикрлаш, прагматик ёндашув ва амалий ёрдам билан бизнесга мослаштирилган ва “профилли” ечимларни таклиф этувчи компания сифатида Европа, Россия ва Хитойда ишончли шерик сифатида тан олинган.
Муҳокамалар чоғида томонлар Ўзбекистонда озиқ-овқат хавфсизлигини янада мустаҳкамлаш, қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқаришини изчил ривожлантириш, экологик тоза маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш, аграр секторнинг экспорт салоҳиятини ошириш масалаларида ўзаро фикр алмашдилар.
Жаноб Давид Ронкальони Ўзбекистонда етиштирилаётган мева-сабзавот ва озиқ-овқат маҳсулотларини сертификатлаш ва экспортни тарғиб қилиш, бунинг учун тақиқланган кимёвий ва генетик модификацияланган организмлардан (ГМО) маҳсулотларнинг “тозалигини” тасдиқловчи мураккаб босқичли лаборатория тадқиқотлари тизимини жорий этишда ҳамкорликка шай эканини билдирди. Шу билан бирга, маиший чиқиндиларни қайта ишлашнинг замонавий технологияларини Ўзбекистонга олиб кириш ҳамда улар ёрдамида табиий газ ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш ҳар икки томон учун ҳам манфаатли экани таъкидланди.
Музокаралар якунига кўра, томонлар ўзаро ҳамкорлик муносабатларини йўлга қўйиш ва ривожлантириш юзасидан “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқиш ва келишилган мақсадларни амалга ошириш борасида бор куч ва салоҳиятларини сафарбар этишга келишиб олдилар.

Цель визита в Италию заключается в достижении выгодных соглашений
В эти дни делегация Республики Узбекистан во главе с первым заместителем председателя Сената Олий Мажлиса С. Сафоевым находится с официальным визитом в Италии. В составе делегации также находятся Исполнительный директор Центра «Стратегия развития», депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Элдор Туляков и заместитель директора Агентства по привлечению иностранных инвестиций при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Ойбек Элмуратов.
В рамках визита 19-21 ноября текущего года представители деловых кругов Узбекистана проводят встречи с ответственными лицами ряда итальянских компаний. Они направлены на достижение важных договоренностей, в том числе на детальное ознакомление итальянцев с обновлениями, происходящими в нашей стране во всех сферах, огромными возможностями и потенциалом нашего государства.
Вначале члены делегации обсудили возможности сотрудничества с компанией «Publicis Groupe». Известно, что эта компания, имеющая более 78 000 сотрудников в 110 странах мира, является четвертой в мире по объему рекламно-коммуникационных услуг, и первой на европейском рынке.
Президент компании г-н Анджело Байоччи, приветствуя гостей в своем офисе, высоко оценил результаты новых экономических реформ, проводимых в Узбекистане в течение последних трех лет, и признал, что восстановление древнего Великого Шелкового пути в Узбекистане, укрепление организационно-правовой базы для привлечения инвестиций на законодательном уровне, проводимая открытая и прозрачная внешняя политика привлекают внимание крупных инвесторов стран мира.
Г-н Анджело Байоччи также подчеркнул богатое культурное и духовное наследие Узбекистана, которое занимает особое место в мировой цивилизации. Он предложил провести в этом направлении широкомасштабную пропагандистскую работу (ребрендинг) по странам Запада и Азии. В частности, отмечалось, что компания «Publicis Group» готова оказать всяческую поддержку в вопросах постоянного информирования мирового сообщества о происходящих сегодня изменениях в Узбекистане, сотрудничества с ведущими мировыми СМИ и крупными медиа-структурами в формировании позитивного имиджа и повышении авторитета страны.
Следующую встречу члены делегации провели с учредителем и управляющим компанией «In3act» г-ном Дэвидом Ронкальони.
Данная стратегическая консалтинговая компания была основана в 2004 году. Она была признана надежным партнером в Европе, России и Китае, который адаптируется к бизнесу с инновационным мышлением, прагматичным подходом и практической помощью для решения проблем на пути развития, и предлагает «профильные» решения.
В ходе обсуждений стороны обменялись мнениями по вопросам дальнейшего укрепления продовольственной безопасности в Узбекистане, последовательного развития сельскохозяйственного производства, расширения производства экологически чистой продукции, повышения экспортного потенциала аграрного сектора.
Г-н Давид Ронкальони выразил желание продвигать сертификацию и экспорт плодоовощной и пищевой продукции выращиваемой в Узбекистане, и сотрудничать по внедрению системы лабораторных исследований сложных стадий, подтверждающих «чистоту» продукции из запрещенных химических и генетически модифицированных организмов (ГМО). Вместе с тем, отмечалось, что обеим сторонам выгодно ввозить в Узбекистан современные технологии переработки бытовых отходов, и с их помощью наладить производство природного газа.
По итогам переговоров стороны договорились разработать «Дорожную карту» для налаживания и развития взаимного сотрудничества и мобилизовать все свои силы и возможности для достижения согласованных целей.