БАА давлат бошқаруви самарадорлигини ошириш соҳасида Ўзбекистон билан ҳамкорликни давом эттиради
Жорий йилнинг 10 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Бирлашган Араб Амирликлари ҳукумат ишлари вазири Муҳаммад бин Абдуллоҳ ал-Гергави билан учрашув ўтказди.
Музокаралар чоғида БАА ҳукумати билан 2019 йил апрель ойидан буён биргаликда руёбга чиқарилаётган давлат бошқаруви самарадорлигини ошириш дастурини ҳаётга жорий этиш доирасидаги икки томонлама ҳамкорликнинг натижалари муҳокама қилинди.
Сўнгги 3 йил ичида Дастур доирасида 142 та семинар ўтказилгани, 25 та йўналишда 175 та ташаббус, шу жумладан “Ҳукумат акселератори”, “Бир миллион дастурчи”, “Ёш раҳбарлар” каби лойиҳалар ҳамда мамлакат иқтисодий ва ижтимоий ҳаётининг турли соҳаларини қамраб олган бошқа муҳим ташаббуслар илгари сурилгани таъкидланди.
Томонлар ҳар бир йўналишда аниқ лойиҳа ва ташаббусларнинг амалга оширилишини батафсил кўриб чиқиб, уларнинг самарадорлиги ва амалий аҳамиятини қайд этдилар. Давлат бошқаруви, иқтисодий ва ижтимоий соҳаларнинг янги йўналишларини қамраб олишни назарда тутган ҳолда ҳамкорликни давом эттириш ва кенгайтиришдан ўзаро манфаатдорлик таъкидланди.
Учрашув якунида Ўзбекистон ва БАА ўртасида давлат бошқаруви самарадорлигини ошириш соҳасидаги ҳамкорлик муддатини кейинги уч йилга узайтириш тўғрисида Битим имзоланди.
Янгиланган Дастурнинг концепцияси молия, таълим, иқтисодиёт, давлат бошқаруви, озиқ-овқат хавфсизлиги ва қишлоқ хўжалиги, божхона ва логистика соҳаларида Бирлашган Араб Амирликлари кўмагида янги ўқув дастурлари, малака ошириш ва бошқа тадбирларни ташкил этишни назарда тутади.

ОАЭ продолжит сотрудничество с Узбекистаном в области повышения эффективности государственного управления
10 июня текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с министром по делам правительства Объединенных Арабских Эмиратов Мохаммадом бин Абдуллой аль-Гергави.
В ходе переговоров обсуждены результаты двустороннего сотрудничества в рамках реализации Программы повышения эффективности государственного управления, осуществляемой совместно с Правительством ОАЭ с апреля 2019 года.
Отмечалось, что за прошедшие 3 года в рамках Программы было проведено 142 семинара и выдвинуто к реализации 175 инициатив по 25 направлениям, среди которых такие проекты, как «Правительственный акселератор», «Один миллион программистов», «Молодые лидеры» и другие инициативы, охватившие различные сферы социально-экономической и общественной жизни страны.
Стороны предметно рассмотрели ход реализации конкретных проектов и инициатив по каждому направлению, подчеркнув их результативность и практическую значимость. Выражена взаимная заинтересованность в продолжении и расширении сотрудничества в рамка Программы, имея в виду охват новых областей государственного управления, экономики и социальной сферы.
По итогам встречи было подписано Соглашение о продлении срока сотрудничества Узбекистана и ОАЭ в сфере повышения эффективности государственного управления на следующие три года.
Концепция обновленной Программы предусматривает организацию новых обучающих программ, стажировок и мероприятий при поддержке эмиратской стороны по направлениям финансов, образования, экономики, государственного управления, продовольственной безопасности и сельского хозяйства, таможенного дела и логистики.