Хитойнинг Ипак йўли жамғармаси Ўзбекистондаги нефт ва газ лойиҳаларига 585 миллион доллар ажратди
Жорий йилнинг 22 октябр куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида Жамғарма президенти жаноб Ванг Янжи бошчилигидаги Ипак йўли жамғармаси (Хитой) делегацияси билан ҳамкорликнинг долзарб масалалари ва уни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди, деб хабар беради вазирлик матбуот хизмати.
«Ўзбекнефтегаз» ОАЖ ва Хитой ўртасида нефт ва газ соҳасида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш мақсадида, Ипак йўли фонди ҳисобидан, шу йилнинг июл ойида 585 миллион долларлик кредит шартномаси имзоланди.
Октябр ўрталарида ҳамкорлик фаолияти доирасида биринчи молиявий транш амалга оширилди ва ушбу учрашув давомида эришилган келишувларни келгусида амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, йиғилишда инвестиция лойиҳаларини молиялаштиришни ташкил этиш бўйича таклифларни биргаликда тайёрлаш билан биргаликда энергетика саноатининг барча соҳаларида ҳамкорликни кенгайтириш масаласи кўриб чиқилди.
Таъкидлаш жоизки, Ипак йўли жамғармаси инфратузилма лойиҳаларини қўллаб-қувватлайдиган, савдо ҳамкорлигини енгиллаштирадиган ва «Бир макон, бир йўл» ташаббуси доирасида молиялаштиришни таъминлайдиган Хитой инвестиция фондидир.

Китайский Фонд шелкового пути выделил Узбекистану $585 млн на проекты в нефтегазовой сфере
В Минэнерго Республики Узбекистан 22 октября т.г. состоялась встреча с делегацией Фонда шелкового пути (Китай) во главе с президентом Фонда г-ном Ван Яньчжи, для рассмотрения текущих вопросов сотрудничества и перспектив его развития, — сообщает пресс-служба Министерства.
В целях совместной реализации проектов в нефтегазовой сфере между АО «Узбекнефтегаз» и китайской стороной, прежде всего, в лице Фонда шелкового пути, в июле т.г. было подписано кредитное соглашение на сумму $585 млн.
В середине октября осуществлен первый финансовый транш в рамках партнерской деятельности и в ходе данной встречи обсуждены вопросы дальнейшей реализации достигнутых договорённостей.
Также, на встрече рассмотрен вопрос расширения сотрудничества по всем направлениям энергетической отрасли, с совместной подготовкой предложений по организации финансирования инвестиционных проектов.
Добавим, что Фонд Шёлкового пути является китайским инвестиционным фондом, который оказывает поддержку инфраструктурным проектам, упрощению торгового сотрудничества и обеспечению финансирования в рамках инициативы «Один пояс, один путь».