ЕТТБ Ўзбекистонда ДХШ асосидаги транспорт соҳасини ривожлантиришда яхшиланишга тайёрлигини билдирди
ДХШ агентлигида Европа тикланиш ва тараққиёт банки вакиллари билан Ўзбекистонда жамоат инфратузилмасини ривожлантиришга кўмаклашиш масаласида учрашув бўлиб ўтди. ЕТТБ вакиллари инфратузилмани барқарор ривожлантириш бўйича халқаро тажриба хусусида ўз фикрларини баён этишди. Шунингдек, энергетика, транспорт, соғлиқни сақлаш соҳаларида мавжуд бўлган ДХШ лойиҳалари хақида маълумот беришди.
Ўтказилган учрашувда ЕТТБ вакиллари билан республикамизнинг йўл-транспорт салоҳияти тахлил қилинди. Йўл хўжалиги стратегиясини ишлаб чиқиш ва 2020-2030 йилларда транспорт секторининг бош режасини тузиш билан боғлиқ масалалар муҳокама этилди. Бундан ташқари, йўл-транспорт инфратузилмасини молиялаштиришнинг муқобил усулларини топишга алоҳида этибор қаратилди.
Ҳозирги вақтда йўл хўжалигидаги айрим тўсиқлар ва мавжуд камчиликлар ДХШ лойиҳаларини амалга оширишда реал ечимларни топишга халақит беради. Соҳага хусусий секторнинг аралашувини чеклайди.
ЕТТБнинг лойиҳаларни тайёрлаш бўйича директори Метю Жордан-Танк Ўзбекистонда йўл хўжалиги ва транспорт сектори инфратузилмасини ДХШ механзимларидан фойдаланиб, барқарор ривожлантиришга кўмаклашиш учун тайёр эканлигини билдирди.
Учрашувда қайд этилганидек транспорт соҳасининг йўналишларидан бири, йўл хўжалигини ривожлантириш учун бугунги кунда катта сармоя зарур. Дастлабки маълумотларга кўра, мавжуд йўллардан хозирда йилига (1 миллиард тонна) 98 фоиз юклар, ва (6 миллиард) 88 фоиз йўловчилар ташилади. Катта маблағ эвазига бу йўллар таъмирланиб сифати яхшиланди. Бирок, 70 минг км узунликдаги автомобил йўллари катта таъмирга муҳтож.
Транспорт секторида ДХШдан фойдаланиш учун асосий туртки шундан иборатки, тегишли шароитларда ДХШ инфратузилмани молиялаштиришнинг қўшимча манбаларини жалб қилиши мумкин. Шунингдек, ДХШ сифат ва хизмат кўрсатиш даражасини ошириш орқали самарадорлик ва самарадорликни ошириш нуқтаи назаридан узоқ муддатли имтиёзларни олиш имкониятини беради. Магистрал йўллар учун, бу одатда киришнинг ишончлилигини ошириш  ёки автомобиллар учун саёҳат вақтини ва фойдаланиш харажатларини камайтириш орқали эришилади. Инфратузилмани қуриш учун ДХШдан фойдаланишнинг бошқа сабаблари:
• Муҳим активларни сақлаш ва узоқ муддатли сақлаш;
• Агар тегишли структура таъминланса, ДХШ маҳаллий имкониятларни ривожлантириши ва технологияни узатишни осонлаштириши мумкин;
• Хусусий секторнинг рағбатлантириши лойиҳани ҳаёти давомида, шу жумладан амалга ошириш босқичида, пудратчи орган манфаатларига мос келиши мумкин. Бундай уйғунлик хусусий операторнинг даромадларини олдиндан келишилган ишлаш кўрсаткичлари ва операторнинг узоқ муддатли истиқболга катта сармоя киритиш мажбуриятини боғлаш орқали таъминланади;
• Хусусий молиялаштиришни жалб қилиш учун потенциал лойиҳаларни синчковлик билан ўрганган ҳолда, ДХШ лойиҳаларни танлаш сифатини яхшилаши мумкин.

ЕБРР готов содействовать развитию транспортного сектора Узбекистана посредством механизма ГЧП
В  Агентстве ГЧП прошла встреча с представителями Европейского банка развития и реконструкции по оказанию содействия в развитии общественной инфраструктуры в республике. Представители ЕБРР рассказали о международном опыте в развитии устойчивой инфраструктуры и предоставили информацию о действующих проектах ГЧП в области энергетики, транспорта и здравоохранении.
В ходе встречи с представителями ЕБРР были обсуждены, ряд вопросов касательно необходимости анализа транспортного потенциала республики, разработки стратегии дорожного хозяйства и мастер плана транспортного сектора на период 2020-2030. Кроме того, особое внимание также было уделено на разработку альтернативных методов финансирования транспортной, в т.ч. дорожной инфраструктуры.
В настоящее время различия между ключевыми компонентами дорожного хозяйства, имеющимися ограничениями и задачами являются причиной неясности о преимуществах ГЧП, функциях, которые можно передать частному сектору, а также уместных и реалистичных решениях.
Директор по развитию устойчивой инфраструктуры и подготовки проектов ЕБРР – Мэтью Джордан-Танк, выразил готовность в оказании содействия и всяческой поддержки по развитию дорожного хозяйства и транспортного сектора Узбекистана, в т.ч. с использованием механизмов государственно-частного партнерства.
К примеру, один из направлений транспортного сектора – дорожное хозяйство, требует большие инвестиций. По предварительным данным, на сегодняшний день, перевозится 98% (в среднем 1 миллиард тонны в год) грузов, и 88% пассажиров (в среднем 6 миллиард тонн в год).
В последнее время, за счет больших инвестиций в дорожного хозяйство, качество дороги значительно улучшается. Однако, автомобильные дороги длиной 70 тысяч километров нуждаются в существенном ремонте.
Ключевой мотивацией для использования ГЧП в транспортном секторе является то, что при наличии надлежащих условий, ГЧП может мобилизовать дополнительные источники финансирования инфраструктуры. ГЧП также обеспечивает возможность получения долгосрочных выгод в плане повышения эффективности и результативности за счет повышения уровня качества и предоставления услуг. Для автомагистралей это обычно достигается за счет повышения надежности доступа и/или сокращения времени в пути и эксплуатационных расходов для автомобилей. Другими причинами использование ГЧП для строительства инфраструктуры являются:
• Обслуживание и долговременное сохранение критически важных активов;
• Если обеспечить соответствующую структуру, ГЧП может развивать местный потенциал и содействовать передаче технологий;
• Стимулы частного сектора могут согласовываться с интересами нанимающего органа на протяжении всего жизненного цикла проекта, включая этап реализации. Такая согласованность обеспечивается за счет увязки доходов частного оператора с набором предварительно согласованных показателей эффективности и обязательством оператора инвестировать значительный капитал на длительный срок;
• Подвергая потенциальные проекты тщательному анализу и изучению (due diligence) в плане привлечения частного финансирования, ГЧП может повысить качество отбора проектов.