Россия агрохолдинги Ўзбекистонда янги иссиқхона мажмуасини барпо этмоқда
Россия агросаноат холдинги – «ЭКО-культура» 2024 йилга келиб Ўзбекистонда янги иссиқхона мажмуасини қуриб битказади. 2021-йилнинг июлида объектнинг илк навбатини ишга туширилиши режалаштирмоқда
Хабарда айтилишича, мажмуа Сурхондарё вилояти Қизириқ туманидаги 150 гектар майдонда жойлашади. У ерда йилига узлуксиз равишда помидор етиштириш мумкин бўлади.
Қурилиш тугагунига қадар ишлаб чиқарилган маҳсулотларнинг улуши қишлоқ хўжалиги холдингининг умумий ишлаб чиқариш ҳажмининг 12 фоизини ташкил этиши режалаштирилган.
Ишни 2024 йилгача тўлиқ якунлаш режалаштирилган: бу вақтга келиб у ерда йилига 80 минг тоннадан ортиқ помидор етиштирилади.
«Ишлаб чиқариш қувватининг оширилиши агрохолдингга помидорлар билан нафақат РФ аҳолисини, балки Форс қўлтиғи ва Осиё аҳлисини таъминлаш имконини беради”, – дея тушунтирди компания вакили.
Aйни пайтда биринчи босқич доирасида иншоотлар қурилиши бошланди: 12,8 гектар майдонда кино қопламали иссиқхоналар барпо этилмоқда. Уларни ишга тушириш 2021 йил июлга режалаштирилган, кутилаётган ишлаб чиқариш ҳажми йилига олти минг тонна сабзавотни ташкил этади. Бундан ташқари, майдони ўн минг квадрат метр бўлган улгуржи тарқатиш марказининг қурилиши бошланди.
«Янги ишлаб чиқариш қувватларини қуриш учун Ўзбекистонни танлашнинг муҳим мезонларидан бири иқлим шароити бўлди: қуёш нурларининг кўплиги, эксплуатацион харажатларнинг барчаси – буларнинг барчаси юқори сифатли маҳсулотлар ишлаб чиқариш харажатларини сезиларли даражада камайтиришга имкон беради».дейди компания Aпҳ “ЭКО маданияти” президенти Aлександр Рудаков.»
Малумот учун: «ЭКО-культура» агросаноат холдинги — РФнинг энг йирик сабзавот етиштирувчиларидан бири саналади. Компания Ставрополь ўлкаси, Ленинград, Тула, Липецк ва Воронеж вилоятларида 300га яқин юқори технологияли иссиқхоналарга эга. Асосан – помидорлар, бодринг ва салат баргини етиштириш билан шуғулланади. 2025 йилга келиб иссиқхоналар майдонини 1 143 гектарга оширишни режалаштирган.

Российский агрохолдинг строит в Узбекистане новый тепличный комплекс
Российский агропромышленный холдинг «ЭКО-культура» к 2024 году планирует достроить в Узбекистане новый тепличный комплекс, и уже в июле 2021-го года запустить в эксплуатации первые теплицы.
Это первая производственная площадка крупнейшего агропромышленного холдинга «ЭКО-культура» в Республике Узбекистан. Объект расположится на площади 150 гектаров в Кизирикском районе Сурхандарьинской области. Там можно будет круглый год выращивать томаты в закрытом грунте.
Планируется, что к окончанию строительства доля производимой продукции будет составлять ориентировочно 12 процентов от всего объема производства агрохолдинга.
Работы планируется полностью завершить к 2024 году: к этому времени там ежегодно будет выращиваться более 80 тысяч тонн томатов.
«Такое увеличение производственных мощностей позволит агрохолдингу обеспечить свежими овощами не только жителей РФ, но и выйти на рынки стран Персидского залива и Азии», — рассказали в компании.
На данный момент начато возведение сооружений в рамках первой очереди: на площади 12,8 гектара идет строительство теплиц с пленочным покрытием. Их запуск в эксплуатацию запланирован на июль 2021-го, ожидаемый объем выпускаемой продукции — шесть тысяч тонн овощей в год. Кроме того, начато строительство оптово-распределительного центра площадью десять тысяч квадратных метров.
Использовать для выращивания овощей теплицы пленочного типа позволяют расположение нового комплекса, высокая средняя температура и длинный световой день.
«Одним из важнейших критериев выбора Узбекистана для строительства новых производств стали климатические условия: обилие солнечного света, низкие операционные затраты – все это дает возможность существенно снизить издержки на производство продукции высокого качества», — привели в компании слова президента АПХ «ЭКО-культура» Александра Рудакова.
Справочно: Агропромышленный холдинг «ЭКО-культура» — один из крупнейших производителей овощей закрытого грунта в РФ. Компания располагает 300 гектарами высокотехнологичных теплиц в Ставропольском крае, Ленинградской, Тульской, Липецкой и Воронежской областях. Основные выращиваемые культуры — томаты, огурцы и листовой салат. К 2025 году площадь теплиц планируется увеличить до 1 143 гектаров.