Россия агрохолдинги Ўзбекистонда янги иссиқхона мажмуасини барпо этмоқда
Россия агросаноат холдинги – «ЭКО-культура» 2024 йилга келиб Ўзбекистонда янги иссиқхона мажмуасини қуриб битказади. 2021-йилнинг июлида объектнинг илк навбатини ишга туширилиши режалаштирмоқда
Хабарда айтилишича, мажмуа Сурхондарё вилояти Қизириқ туманидаги 150 гектар майдонда жойлашади. У ерда йилига узлуксиз равишда помидор етиштириш мумкин бўлади.
Қурилиш тугагунига қадар ишлаб чиқарилган маҳсулотларнинг улуши қишлоқ хўжалиги холдингининг умумий ишлаб чиқариш ҳажмининг 12 фоизини ташкил этиши режалаштирилган.
Ишни 2024 йилгача тўлиқ якунлаш режалаштирилган: бу вақтга келиб у ерда йилига 80 минг тоннадан ортиқ помидор етиштирилади.
«Ишлаб чиқариш қувватининг оширилиши агрохолдингга помидорлар билан нафақат РФ аҳолисини, балки Форс қўлтиғи ва Осиё аҳлисини таъминлаш имконини беради”, – дея тушунтирди компания вакили.
Aйни пайтда биринчи босқич доирасида иншоотлар қурилиши бошланди: 12,8 гектар майдонда кино қопламали иссиқхоналар барпо этилмоқда. Уларни ишга тушириш 2021 йил июлга режалаштирилган, кутилаётган ишлаб чиқариш ҳажми йилига олти минг тонна сабзавотни ташкил этади. Бундан ташқари, майдони ўн минг квадрат метр бўлган улгуржи тарқатиш марказининг қурилиши бошланди.
«Янги ишлаб чиқариш қувватларини қуриш учун Ўзбекистонни танлашнинг муҳим мезонларидан бири иқлим шароити бўлди: қуёш нурларининг кўплиги, эксплуатацион харажатларнинг барчаси – буларнинг барчаси юқори сифатли маҳсулотлар ишлаб чиқариш харажатларини сезиларли даражада камайтиришга имкон беради».дейди компания Aпҳ “ЭКО маданияти” президенти Aлександр Рудаков.»
Малумот учун: «ЭКО-культура» агросаноат холдинги — РФнинг энг йирик сабзавот етиштирувчиларидан бири саналади. Компания Ставрополь ўлкаси, Ленинград, Тула, Липецк ва Воронеж вилоятларида 300га яқин юқори технологияли иссиқхоналарга эга. Асосан – помидорлар, бодринг ва салат баргини етиштириш билан шуғулланади. 2025 йилга келиб иссиқхоналар майдонини 1 143 гектарга оширишни режалаштирган.

Russian agricultural holding is building a new greenhouse complex in Uzbekistan
The Russian agro-industrial holding “ECO-culture” plans to complete the construction of a new greenhouse complex in Uzbekistan by 2024, and to launch the first greenhouses in operation in July 2021.
This is the first production site of the largest agro-industrial holding “EKO-culture” in the Republic of Uzbekistan. The object will be located on an area of ​​150 hectares in the Kizirik district of the Surkhandarya region. There it will be possible to grow tomatoes all year round in greenhouses. It is planned that by the end of construction, the share of manufactured products will be approximately 12 percent of the total production of the agricultural holding.
The work is planned to be fully completed by 2024: by that time, more than 80 thousand tons of tomatoes will be grown there annually.
“Such an increase in production capacity will allow the agricultural holding to provide fresh vegetables not only to the residents of the Russian Federation, but also to enter the markets of the Persian Gulf countries and Asia,” the company said.
At the moment, the construction of structures has begun within the framework of the first stage: on an area of ​​12.8 hectares, the construction of greenhouses with a film coating is underway. Their commissioning is scheduled for July 2021, the expected volume of production is six thousand tons of vegetables per year. In addition, the construction of a wholesale distribution center with an area of ​​ten thousand square meters has begun.
Film-type greenhouses can be used for growing vegetables due to the location of the new complex, high average temperature and long daylight hours.
“One of the most important criteria for choosing Uzbekistan for the construction of new industries has become climatic conditions: an abundance of sunlight, low operating costs – all this makes it possible to significantly reduce the cost of producing high quality products,” – quoted the words of the president of APH “ECO-culture” Alexander Rudakov.
For reference: The agro-industrial holding “EKO-culture” is one of the largest producers of indoor vegetables in the Russian Federation. The company has 300 hectares of high-tech greenhouses in the Stavropol Territory, Leningrad, Tula, Lipetsk and Voronezh regions. The main crops grown are tomatoes, cucumbers and lettuce. By 2025, the area of ​​greenhouses is planned to be increased to 1,143 hectares.