GLOBAL GAP минтақавий координатори Ўзбекистонга ташриф буюради
Ўзбекистон элчиси Қадамбай Султонов бугун GLOBAL GAP Марказий Осиё ва Россия бўйича минтақавий координатори Эдита Страздиния билан учрашди .
GLOBAL GAP – бутун дунё бўйлаб қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ихтиёрий сертификатлаш талабларини белгилайдиган мустақил ташкилот. Яхши хўжалик Праcтиcе (Г- бир стандарти белгилайди Гоод.А – Агриcултурал.П тажрибаларни қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини барча турлари учун амал қилади.). Сертификатлаш тартиби озуқа ёки уруғликдан тортиб қишлоқ хўжалиги корхоналарининг тайёр маҳсулотигача бўлган ишлаб чиқаришнинг барча босқичларига таъсир қилади.
Элчихонадан маълум қилишларича, Ўзбекистон қишлоқ хўжалигида жаҳон миқёсида эътироф этилган стандартларни жорий этиш, онлайн ва офлайн сертификатлаштириш тизимлари, аудит ва менторлик соҳасидаги биргаликдаги ишларнинг муҳим жиҳатлари муҳокама қилинган . GLOBAL GAP мувофиқлик сертификатлари эгалари сонини кўпайтириш истиқболлари ва республикада маҳаллий сертификатлаштириш тузилмаларини яратиш, қишлоқ хўжалиги, чорвачилик, балиқчилик ва бошқа соҳаларда стандартлаштиришни ривожлантириш истиқболлари юзасидан фикр алмашилди.
Суҳбат чоғида Эдита Страздиния сўнгги йилларда Ўзбекистон ORGANIC ва GLOBAL GAP стандартлари талабларига жавоб берадиган товарларни ишлаб чиқаришда сезиларли ютуқларга эришаётганини, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг хавфсизлиги ва сифатини яхшилашга алоҳида эътибор қаратилаётганини айтди. Экспорт географиясини кенгайтириш, органик ишлаб чиқариш салоҳиятидан тўлиқ фойдаланиш соҳасидаги ҳукумат қарорлари ижобий баҳоланди.
Учрашув натижасида Эдита Страздиниянинг 16-27 август кунлари Ўзбекистонга ташрифини Тошкент ва Самарқанд шаҳарларида ўтказиш, республиканинг тегишли вазирлик ва идораларида учрашувларни мазмунли муҳокама қилиш учун учрашувлар ўтказиш учун Ўзбекистонга ташрифини ташкил этиш тўғрисида келишувга эришилди. GLOBAL GAP мувофиқлик сертификатлари эгалари ва аккредитациядан ўтган миллий аудиторлар сонининг кўпайиши масалалари.
Улар, шунингдек, фермерлар ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқарувчиларга сертификатлаштириш тартибини мустақил равишда амалга оширишга ва воситачиларсиз ўз экспортини, шу жумладан, Эвропа бозорларига чиқаришни йўлга қўйишга имкон берадиган тизимни жорий этишнинг Латвия қоидаларини ишлаб чиқиш тажрибасини ўрганишнинг амалий жиҳатларини муҳокама қилдилар.

Узбекистан посетит региональный координатор GLOBAL G.A.P.
Посол Узбекистана Кадамбай Султанов сегодня провел встречу с региональным координатором GLOBAL G.A.P. по Центральной Азии и России Эдитой Страздыней.
GLOBAL G.A.P. — независимая организация, определяющая требования по добровольной сертификации сельхозпродукции во всем мире. Устанавливает единый стандарт Надлежащей сельскохозяйственной практики (G-Good.A-Agricultural.P-Practices.), применимый ко всем видам сельхозпродуктов. Процедура сертификации затрагивает все стадии производства, начиная с кормов или посевного материала и заканчивая готовой продукцией сельхозпредприятий.
Как сообщает Посольство, обсуждены важные аспекты совместной работы в сфере внедрения всемирно признанных стандартов в сельском хозяйстве Узбекистана, системы онлайн и офлайн-сертификации, аудита и менторинга. Состоялся обмен мнениями по перспективам увеличения количества обладателей сертификатов соответствия GLOBAL G.A.P. и создания в республике местных сертифицирующих структур, развития стандартизации в сельском хозяйстве, животноводстве, рыбоводстве и т.д.
В ходе беседы Эдита Страздыня заявила, что в последние годы Узбекистан добивается существенного прогресса в производстве товаров, соответствующих требованиям стандартов ORGANIC и GLOBAL G.A.P. Особое внимание уделяется улучшению показателей безопасности и качества сельскохозяйственной продукции. Позитивно оценены правительственные решения в сфере расширения географии экспорта, а также полноценного использования потенциала производства органики.
По итогам встречи достигнута договоренность об организации 16 – 27 августа визита Эдиты Страздыни в Узбекистан для проведения серии тренингов в Ташкенте и Самарканде, встреч в профильных министерствах и ведомствах республики для предметного обсуждения вопросов кратного увеличения обладателей сертификатов соответствия GLOBAL G.A.P. и числа аккредитованных национальных аудиторов.
Обговорены также практические аспекты изучения латвийского нормотворческого опыта внедрения системы, позволяющей фермерам и производителям сельскохозяйственной продукции самостоятельно осуществлять процедуру сертификации и без посредников наладить и нарастить свой экспорт, в том числе на европейские рынки.