Elektrotexnika sanoatining istiqbollari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayev rahbarligida «O‘zeltexsanoat» uyushmasi binosida elektrotexnika sanoatining hozirgi holati va yaqin kelajakda sohada amalga oshiriladigan asosiy vazifalarni tahlil qilishga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Xususan, so‘nggi besh yil ichida sohada kuzatilgan o‘sish tendensiyalari hamda Davlatimiz rahbari tomonidan joriy yilning 6 may kuni elektrotexnika sanoatini rivojlantirish masalalari bo‘yicha bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda qo‘yilgan vazifalarning bajarilishi doirasida amalga oshirilayotgan kompleks chora-tadbirlar natijalari qayd etildi.
Jumladan, Toshkent viloyatining Ohangaron tumanida mis ishlab chiqarish hajmini oshirish maqsadida yangi «Mis klasteri» tashkil etilmoqda. Qiymati 834 million dollar bo‘lgan 7 ta yangi loyiha doirasida 128 ming tonna misni qayta ishlash uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratiladi.
Bundan tashqari, mamlakatimizda qayta tiklanadigan energiya manbalarini ishlab chiqarishni kengaytirish maqsadida Qashqadaryo viloyati «Chiroqchi» EIZda «Muqobil energiya manbalari klasteri» loyihasi amalga oshirilayotgani taʼkidlandi. Bu erda umumiy quvvati 500 MVt bo‘lgan 7 ta loyiha joriy etilmoqda va bir vaqtning o‘zida 500 ta yangi ish o‘rni yaratilmoqda. Innovatsion ilmiy va ishlab chiqarish klasterini yaratish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
Yig‘ilish doirasida Janubiy Koreyaning «SK NEXILIS» kompaniyasi bilan hamkorlikda tashkil etilishi rejalashtirilgan ultra yupqa mis folga ishlab chiqarish majmuasi, shuningdek, «O‘zeltexsanoat» uyushmasi tomonidan tashkil etilgan sinov laboratoriyasi majmuasining loyihasi taqdim etildi.
Yig‘ilish yakunida loyihalarni amalga oshirish muddatlari va sifati bo‘yicha tegishli topshiriqlar berildi, shuningdek, sohani yana-da rivojlantirish bo‘yicha aniq vazifalar belgilandi.

Обсуждены перспективы развития электротехнической отрасли
Под руководством заместителя Премьер-министра — министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшида Ходжаева в здании Ассоциации «Узэлтехсаноат» состоялось совещание, посвященное анализу текущего состояния электротехнической отрасли и основным задачам на ближайшее будущее.
В частности, были отмечены тенденции роста за последние пять лет, а также результаты реализации комплексных мер в рамках исполнения задач, поставленных Главой государства на состоявшемся 6 мая текущего года совещании по вопросам развития электротехнической промышленности.
В частности, с целью увеличения объемов производства меди в Ахангаранском районе Ташкентской области создается новый «Медный кластер». В рамках 7 новых проектов стоимостью 834 миллиона долларов будут созданы дополнительные мощности по переработке меди в объеме 128 тысяч тонн.
Кроме того, отмечалось, что в целях расширения производства возобновляемых источников энергии в стране реализуется проект «Кластер альтернативных источников энергии» в СЭЗ «Чирокчи» Кашкадарьинской области. Здесь реализуется 7 проектов общей мощностью 500 МВт, параллельно будет создано 500 новых рабочих мест. Ведется работа по созданию инновационного научно-производственного кластера.
В рамках совещания был также презентован комплекс по производству ультратонкой медной фольги, который планируется создать совместно с южнокорейской компанией «SK NEXILIS», а также комплекс испытательной лаборатории, организуемый при объединении «Узэлтехсаноат».
По итогам совещания даны соответствующие поручения по срокам и качеству реализации проектов, а также поставлены конкретные задачи по дальнейшему развитию отрасли в целом.