“Остона” Халқаро молия маркази билан ҳамкорликни йўлга қўйиш истиқболлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 5 декабрь куни Бош вазир ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков бошчилигидаги Ўзбекистон Республикаси делегацияси “Остона” Халқаро молия маркази (ОХММ)га ташриф буюрди.
ОХММ мамлакатда ликвидли ва мувозанатли капитал бозорини ривожлантириш учун ташкил қилинган. У инвесторларни капитал ҳамда молиявий хизматлар ва инвестиция воситаларининг кенг доираси билан таъминловчи ягона платформадир. ОХММ умумий инглиз ҳуқуқи асосида фаолият юритади ҳамда унга халқаро иштирокчиларни жалб қилиш учун бир қатор имтиёз ва преференциялар жорий этилган.
ОХММ раҳбарияти инвестиция ва молиявий соҳада қонунчиликни такомиллаштириш, банк-молия йўналишидаги ислоҳотларни амалга ошириш, капитал бозори ва финтех стартаплариини ривожлантиришни рағбатлантириш, барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш, Исломий ва “яшил” молиялаштириш воситаларини жорий этиш ҳамда рақамлаштириш борасида ўз тажрибалари ва эришилган натижалари билан ўртоқлашди.
Делегация аъзолари шунингдек, ОХММ Молиявий хизматларни тартибга солиш бўйича қўмитаси, ОХММ суди, Халқаро арбитраж маркази (ХАМ), шунингдек, ОХММ “Экспат маркази”, Узлуксиз касбий ривожланиш бюроси (BCPD), Молиявий технологиялар маркази (Fintech Hub) ҳамда ОХММ Биржаси каби ОХММ органлари ташкилотларининг фаолияти билан танишди.
Учрашув якунида томонларни қизиқтирган турли соҳаларда ҳамкорликни йўлга қўйиш тўғрисида келишувга эришилди.

Обсуждены перспективы налаживания сотрудничества с Международным финансовым центром «Астана»
5 декабря текущего года делегация Республики Узбекистан во главе с заместителем Премьер-министра – министром инвестиций и внешней торговли С.Умурзаковым посетила Международный финансовый центр «Астана» (МФЦА).
МФЦА создан в целях развития ликвидного и сбалансированного рынка капитала в стране, и является платформой, предоставляющей для инвесторов доступ к капиталу, ряду финансовых услуг и инвестиционных инструментов. МФЦА действует на основе английского общего права, а для привлечения международных участников в МФЦА предусмотрен ряд льгот и преференций.
Руководство МФЦА поделилось опытом и достигнутыми результатами в областях совершенствования законодательства в инвестиционной и финансовой сферах, реализации реформ в банковско-финансовом секторе, стимулировании развития рынка капитала и финтех-стартапов, реализации целей устойчивого развития, внедрении инструментов исламского и «зеленого» финансирования и цифровизации.
Члены делегации были также ознакомлены с деятельностью организаций и ассоциированных учреждений Центра, таких как Комитет МФЦА по регулированию финансовых услуг, Суд МФЦА, Международный арбитражный центр (МАЦ), а также организаций органов МФЦА, таких как «Экспат центр» МФЦА, Бюро непрерывного профессионального развития (BCPD), Центр финансовых технологий (Fintech Hub) и Биржа МФЦА.
По итогам встречи была достигнута договоренность о налаживании сотрудничества по различным направлениям, предоставляющим взаимный интерес.