Ўзбекистон элчихонасида хиндистон томонига салоҳиятли инвестицион лойиҳалар тақдим этилди
Республикамиз ҳудудларининг иқтисодий салоҳиятини юксалтириш, экспортга кўмаклашиш йўналишидаги амалий ишлар доирасида мамлакатимизнинг Деҳли шаҳридаги элчихонасида Ҳиндистоннинг “Ishan Group” компанияси раҳбари Ракеш Шарма билан учрашув ташкил этилди
Тадбирда ҳинд тадбиркорига Ўзбекистон ҳудудларидаги турли тармоқларга оид лойиҳавий таклифлар тақдим этилди. Шу жумладан, Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм ва Қашқадарё вилоятларидаги мавжуд имкониятлар муҳокама қилинди.
Ўз навбатида, Р.Шарма 2020 йил декабрь ойида Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятига ташрифи натижалари ҳақида тўхталиб, эришилган бирламчи келишувлар тўғрисида маълумот берди. Хусусан, ташриф якунлари бўйича ҳиндистонлик инвестор иштирокида Қорақалпоғистоннинг Кегейли ва Тўрткўл туманларида қизилмия илдизини қайта ишлаш ва замонавий тўқимачилик корхонасини ташкил этиш имкониятлари ўрганилмоқда.
Мазкур келишувлар бўйича амалий қадамларни жадаллаштириш мақсадида жорий йил февраль ойида “Ishan Group” компанияси вакилларининг Ўзбекистонга ташрифи ташкил этилади.

В Посольстве Узбекистана индийской стороне представлены перспективные инвестиционные проекты
В рамках проводимой работы по повышению экономического потенциала регионов нашей республики и содействию экспорту в Посольстве нашей страны в Дели состоялась встреча с руководителем индийской компании “Ishan Group” Ракешем Шармой.
На встрече индийскому предпринимателю были представлены проектные предложения по различным отраслям в регионах Узбекистана. В частности, были обсуждены реальные возможности в Республике Каракалпакстан, Хорезмской и Кашкадарьинской областях.
В свою очередь, говоря об итогах своего визита в Республику Каракалпакстан и Хорезмскую область в декабре прошлого года, Ракеш Шарма рассказал о достигнутых первичных договоренностях. В частности, по итогам визита с участием индийского инвестора изучаются возможности переработки солодкового корня и создания современного текстильного предприятия в Кегейлийском и Турткульском районах Каракалпакстана.
В целях ускорения практических шагов по этим соглашениям в феврале текущего года будет организован визит представителей компании “Ishan Group” в Узбекистан.