Саудия Арабистони компаниялари билан амалий ҳамкорлик чуқурлашмоқда
2022 йил 13 июнь куни Ўзбекистон Республикаси инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг ўринбосари Ш.Вафаев Саудия Арабистонининг “Kdot Partners”, “Maharah Human Resources” ва “Classera” компаниялари раҳбарлари билан учрашди.
Йиғилиш иштирокчиларига мамлакатимизда иқтисодий ислоҳотлар ва янгиланишлар, иқтисодиётни либераллаштириш ҳамда инвестициявий муҳитни яхшилаш бўйича амалга оширилаётган комплекс чора-тадбирлар ҳақида маълумот берилди.
Суҳбат чоғида инвестицияларни жалб этиш, қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш, шунингдек, қатор устувор йўналишларда ўзаро ҳамкорлик қилиш бўйича амалий икки томонлама муносабатларни чуқурлаштириш масалалари муҳокама қилинди. Масалан, таълим, технологиялар ва инновациялар, транспорт ва туризм каби соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш учун катта имкониятлар мавжудлиги қайд этилди. Таълим соҳасидаги ҳамкорликни чуқурлаштириш истиқболлари алоҳида кўриб чиқилди.
Учрашув якунида белгиланган вазифалар, режалаштирилган тадбирлар ва келишилган лойиҳаларни амалга ошириш учун биргаликдаги саъй-ҳаракатларни давом эттиришга келишилди.

Углубляется практическое сотрудничество с компаниями Саудовской Аравии
13 июня 2022 г. состоялась встреча заместителя министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Ш.Вафаева с руководителями саудовских компаний «Kdot Partners», «Maharah Human Resources» и «Classera».
Участники встречи были проинформированы об осуществляемых в стране экономических реформах и преобразованиях, комплексных мерах по либерализации экономики и улучшению инвестиционного климата.
В ходе беседы обсуждены вопросы углубления практического двустороннего сотрудничества по привлечению инвестиций, реализации совместных инвестиционных проектов, а также взаимодействию в ряде приоритетных сфер. К примеру, отмечены значительные возможности для развития сотрудничества по таким направлениям, как образование, технологии и инновации, транспорт и туризм. Отдельно рассмотрены перспективы углубления сотрудничества в области образования.
По итогам встречи достигнута договорённость о продолжении тесной работы в целях реализации поставленных задач, намеченных мероприятий и согласованных проектов.