Паррандачилик хўжаликларига имтиёзли кредитлар ва товуқлар учун субсидиялар ажратилади
Бироқ 2023 йилдан бошлаб улар фақат онлайн режимда, Давлат ветеринария қўмитаси тизими орқали чиқарилади.
Шавкат Мирзиёев паррандачиликни қўллаб-қувватлаш бўйича навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисидаги қарорни имзолади. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар бермоқда.
Ҳужжатда 2022 йилга мўлжалланган товуқ гўшти етиштиришнинг мақсадли ҳажми 600 минг тонна даражасида белгиланди, бу йил бошидаги ҳисоблангандан 35 фоизга юқори. Бу ҳақда аввалроқ давлат раҳбари томонидан тегишли топшириқ берилган эди.
2022-йил 1-июлдан 2024-йил 1-январгача “Паррандасаноат” уюшмаси таркибига кирувчи паррандачилик хўжаликлари наслли товуқларни олиб кириш харажатларини қоплаши мумкин бўлади. Субсидия миқдори товуқ бошига 12 000 сўмни ташкил этади.
Бундан ташқари, 1 июндан паррандачилик хўжаликлари ва озуқа ишлаб чиқарувчиларга ғалла захирасини яратиш учун Марказий банк ставкаси бўйича (ҳозирда йиллик 16 фоиз) қайтарилувчи кредитлар ажратилади. Пул 12 ойгача, 3 ойлик имтиёзли давр билан берилади.
Ветеринария ва чорвачилик давлат қўмитасининг тавсиясига кўра, паррандачилик хўжаликларининг ўз қувватларини тўлиқ ишга тушириш учун илгари олган кредитларини тўлаш муддати 10 йилга узайтирилади.
Шунингдек, паррандачиликни ривожлантириш давлат дастурлари доирасида 3 йиллик имтиёзли давр билан 10 йил муддатга кредитлар ажратилади. Ўз навбатида, Тараққиёт жамғармаси томонидан “Микрокредитбанк”га соҳадаги лойиҳаларни молиялаштириш учун берилган пул маблағларини қайтариш муддати 7 йилдан 10 йилгача узайтирилади.
2023-йил 1-апрелдан паррандачилик хўжаликлари учун субсидиялар ва имтиёзлар фақат мйВис ветеринария қўмитаси тизимида рўйхатдан ўтган ва маълум мезонлар бажарилган тақдирдагина берилади.

Птицефермам предоставят льготные кредиты и субсидии за цыплят
Шавкат Мирзиёев подписал постановление об очередных мерах поддержки птицеводческой отрасли. Об этом сообщает Минюст.
Документом целевой объём производства куриного мяса на 2022 год устанавливается на уровне 600 тысяч тонн — на 35% выше рассчитанного в начале года. Соответствующее поручение ранее давал глава государства.
С 1 июля 2022 по 1 января 2024 года птицеводческие хозяйства в составе ассоциации «Паррандасаноат» смогут компенсировать расходы на ввоз племенных цыплят. Сумма субсидии составит 12 000 сумов за цыплёнка.
Кроме того, с 1 июня птицеводческим хозяйствам и производителям комбикормов для них на создание запасов зерна будут выделяться револьверные кредиты по ставке ЦБ (на данный момент — 16% годовых). Деньги выдаются на срок до 12 месяцев, с 3 месяцами льготного периода.
По рекомендации Государственного комитета ветеринарии и животноводства срок возврата кредитов, ранее взятых птицефермами для полного задействования мощностей, продлят до 10 лет.
Также займы на 10 лет, с льготным периодом в 3 года, будут выдаваться в рамках госпрограмм по развитию птицеводства. В свою очередь, Фонд развития продлит возврат денег, выданных «Микрокредитбанку» на финансирование проектов в отрасли, с 7 до 10 лет.
Начиная с 1 апреля 2023 года, субсидии и льготы для птицеводческих хозяйств будут оформлять только при условии регистрации в системе комитета ветеринарии myVis и при соответствии определённым критериям.