Инвестицион таклифлар учун ариза беришнинг янги шакли йўлга қўйилди
Бугунги кунда Ўзбекистон инвестицион порталида амалга оширилиши кўзда тутилган ва амалга оширилаётган, юқори талабга эга бўлган инвестицион лойиҳалар ҳамда потенциал инвестицион таклифларни ўз ичига олган база шакллантирилди. Айни вақтга қадар қарийб 2,4 миллиард АҚШ долларига тенг 234 та лойиҳа ва 12 474,6 миллиард АҚШ долларини ташкил этувчи 2020 йилга мўлжалланган 200 та истиқболли инвестиция лойиҳалари рўйхати эълон қилинди.
Керакли маълумотларни топишда қулайликлар яратиш мақсадида “Инвестицион таклифлар” бўлмаси 4 та кичик бўлимга ажратилди:
“Инвестиция лойиҳалари»” – ушбу бўлимда лойиҳа ташаббускори ҳақида, жойлашган манзил, объектдаги мавжуд инфратузилма, ишлаб чиқаришнинг режалаштирилган қуввати ва керакли миқдордаги хорижий инвестициялар тўғрисидаги батафсил маълумотларни ўз ичига олган инвестиция лойиҳалари жойлаштирилган;
“Устувор лойиҳалар” – бунда Инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш маркази билан ҳамкорликда тайёрланган ва хорижий сармоядорлар 100 фоиз эгалик қилишлари мумкин бўлган лойиҳавий таклифлар келтирилган;
“2020 йилда амалга ошириш учун лойиҳалар” – Давлат инвестиция дастурига мувофиқ 2020 йилда Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқилиши мўлжалланаётган истиқболли инвестиция ва инфратузилма лойиҳалари рўйхатини ўз ичига олган кичик бўлим;
“Идораларнинг инвестицион таклифлари” – бу бўлимда тармоқ идоралари томонидан Давлат-хусусий шерикчилик шаклида ҳам амалга ошириш учун таклиф этилаётган инвестицион таклифлар тақдим этилади.
Қизиқиш билдирган инвесторлар ўз аризаларини юборишлари учун ҳар бир жойлаштирилган лойиҳа остида мурожаатнинг электрон шакли яратилган.

Запущена новая форма заявок для инвестиционных предложений
На Инвестиционном портале Узбекистана сегодня сформирована база самых востребованных намечаемых к реализации и реализуемых инвестиционных проектов и потенциальных инвестиционных предложений. К настоящему времени опубликовано 234 проекта на общую сумму 2,4 млрд. долларов и перечень 200 перспективных инвестиционных проектов на 2020 год на общую сумму 12 474,6 млрд. долларов.
В целях создания удобной навигации по разделу «Инвестиционные предложения», сформировано 4 подраздела:
· «Инвестиционные проекты», где опубликованы инвестпроекты с подробной информацией об инициаторе, месторасположении, существующей инфраструктуре на объекте, запланированной производственной мощностью и необходимой суммой иностранных инвестиций;
· «Приоритетные проекты», где размещены проектные предложения с возможностью 100 процентного владения иностранными инвесторами, разработанные совместно с Центром разработки инвестиционных проектов;
· «Проекты к реализации в 2020», — подраздел, представляющий перечень перспективных инвестиционных и инфраструктурных проектов, подлежащих проработке в Республике Узбекистан на 2020 год согласно Государственной инвестиционной программе;
· «Инвестиционные предложения от ведомств», где представлены инвестпредложения отраслевых ведомств предлагаемые к реализации в том числе в формате ГЧП.
Под каждым размещенным проектом создана электронная форма обращения, где заинтересованные инвесторы  могут направить свои заявки.