Moody’s Investors Service  агентлиги «АLFA INVEST» ОАЖга «B2» молиявий барқарорлик рейтингини берди.
2022-йил 31-март куни Лондонда Moody’s Investors Service  халқаро рейтинг агентлиги “АLFA INVEST суғурта компанияси” АЖга миллий ва хорижий валютада “Б2” даражасида “барқарор” прогнозли суғурта молиявий мустаҳкамлиги рейтингини (IFSR) берди.
Moody’s Investors Service  ҳисоботига кўра, «Б2» рейтинги компаниянинг Ўзбекистоннинг ўсиб бораётган суғурта бозоридаги барқарор позициясини, суғурта маҳсулотларининг диверсификацияланган ассортиментини, қабул қилинган рискларга нисбатан кучли капиталлашувини, шунингдек, суғуртанинг барқарор тарихий натижаларини акс эттиради. тадбирлар.
Бугунги кунда АLFA INVEST динамикаси бўйича бозор улуши 5 дан 7 фоизгача бўлган Ўзбекистондаги энг йирик суғурталовчилар ўнталигига киради, шунингдек, 2003 йилдан буён суғурта хизматларини кўрсатувчи Ўзбекистондаги энг йирик хусусий суғурта компанияларидан бири ҳисобланади. Ўзбекистон суғурта бозоридаги барқарор ўринни кенг агентлик тармоғи, Ўзбекистоннинг барча ҳудудларида филиаллари ва жадал ўсиб бораётган умумий суғурта портфелининг мавжудлиги тасдиқлайди.
Компаниянинг молиявий натижалари Grand Thornton аудиторлик ташкилотининг ижобий хулосаси билан тасдиқланган. Компаниянинг суғурта мукофотларини йиғиш бўйича ўсиш суръати 160,7 фоизга, тўловлар эса 132,3 фоизга 2021 йил якунига кўра ALFA INVEST барқарор динамикаси ва барқарор ривожланишидан далолат беради.
Алоҳида таъкидлаш жоизки, компанияда сервис ва онлайн суғуртани ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Шундай қилиб, 2021 йилда компания веб-сайтида E-ОSAGO-ни рўйхатдан ўтказиш имконияти ишга туширилди, бу мижозлар ва компания ўртасидаги ўзаро муносабатларни сезиларли даражада соддалаштирди.
Ўз навбатида, АLFA INVEST эришилган молиявий натижалар билан чекланиб қолмайди. Мавжуд мижозлар билан доимий ҳамкорлик, халқаро суғурта ва қайта суғурта бозорлари билан ҳамкорликни кенгайтириш ва инновацияларга асосланган суғурта компанияси бўлишга интилади. Компания мижозларга биринчи даражали хизмат кўрсатишни, онлайн суғурта соҳасидаги инновацияларни, профессионаллик ва жамоавий ишлашни биринчи ўринга қўяди.

Moody’s Investors Service присвоило АО «ALFA INVEST СК» рейтинг финансовой устойчивости на уровне «B2»
31 марта 2022 года в Лондоне Международное рейтинговое агентство Moody’s Investors Service присвоило АО «ALFA INVEST страховая компания» рейтинг финансовой устойчивости страховщика (insurance financial strength rating (IFSR) в национальной и иностранной валюте с уровнем «B2» с прогнозом «стабильный».
Согласно отчету агентства Moody’s Investors Service, присвоенный рейтинг на уровне  «B2» отражает стабильную позицию компании на растущем страховом рынке Узбекистана, диверсифицированный ассортимент страховых продуктов, сильную капитализацию по отношению к принятым рискам, а также устойчивые исторические результаты страховой деятельности.
Сегодня «ALFA INVEST» входит в десятку крупнейших страховщиков Узбекистана с долей рынка  от 5 до 7% в динамике, а также является одной из крупнейших лидирующих частных страховых компаний Узбекистана, предоставляя услуги страхования с 2003 года. Устойчивая позиция на страховом рынке Узбекистана поддерживается наличием широкой агентской сети, филиалов во всех регионах Узбекистана и быстро растущим портфелем общего страхования.
Финансовые результаты компании подтверждены положительным заключением аудиторской организации Grant Thornton. Темпы роста компании по сбору страховых премий в размере 160,7% и осуществлённых выплат в размере 132,3% по итогам 2021 года  отражают стабильную динамику и устойчивое развитие «ALFA INVEST».
Отдельно стоит отметить, что компания уделяет особое внимание развитию сервиса и онлайн страхованию. Так, в 2021 году на сайте компании была запущена возможность оформления Е-осаго, что значительно упростило взаимодействие клиентов и компании.
В свою очередь «ALFA INVEST» не останавливается на достигнутых признанных финансовых результатах и стремится стать страховой компанией, успех которой  основан на первоклассном обслуживании клиентов, внедрении инноваций в сфере онлайн страхования, профессионализме и командной работе, делая упор на развитии розничного бизнеса, непрерывного сотрудничества с действующими клиентами и расширению взаимодействия с международными рынками страхования и перестрахования.