Мирзиёев Тошкентда ИҲТ давлатларининг инвестициялар ва савдо марказини очишни таклиф қилди
ИҲТ доирасида янгиланган ва кенг қамровли Савдо битимини ишлаб чиқиш ва қабул қилишнинг фурсати келди – Президент.
«Мазкур ҳужжатда савдо тўсиқларини бартараф этиш, божхона тартибларини рақамлаштириш, ҳамда ҳозирги вақтда долзарблиги тобора ошаётган электрон савдони кенг тадбиқ этиш масалалари ўз ифодасини топиши зарур.
Шунингдек, мамлакатларимизда ўзаро сармоялар оқимини кўпайтириш ва уларни ишончли ҳимоя қилиш, саноат кооперациясини чуқурлаштиришга қаратилган Қўшма ҳаракатлар дастурини (“Йўл харитаси”ни) қабул қилиш – бугунги кун талабидир.
Шу билан бирга, ўзаро савдо ҳажмларини ошириш, минтақавий аҳамиятга эга лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва жаҳон бозорида умумий рақобат-бардошлигимизни кучайтириш лозим.
Шу мақсадда БМТнинг Саноатни ривожлантириш ташкилоти ЮНИДО ва Марказий Осиё иқтисодиёти учун СПЕКА Махсус дастури билан ҳамкорликда Ташкилотимиз доирасида Савдо, инвестициялар ва инновациялар марказини ташкил этиш ҳамда унинг қароргоҳини Тошкент шаҳрида жойлаштиришни таклиф қиламиз«, деди Шавкат Мирзиёев.

Mirziyoyev proposed to open a Center for Investments and Trade of OECD countries in Tashkent
The time has come to develop and adopt an updated and comprehensive Trade Agreement within the OECD – President.
“This document should touch upon the issues of eliminating trade barriers, digitizing customs procedures, as well as the widespread introduction of e-commerce, which is becoming increasingly important today.
It is also necessary to adopt a Program of Joint Actions (“Road Map”) aimed at increasing the flow of mutual investments in our countries and their reliable protection, deepening industrial cooperation.
At the same time, we need to increase mutual trade, develop projects of regional significance and strengthen our overall competitiveness in the global market.
To this end, in cooperation with the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) and the SPECA Special Program for the Central Asian Economy, we propose to create a Center for Trade, Investment and Innovation within our organization and place its headquarters in Tashkent, “Shavkat Mirziyoyev said. …