Мирзиёев Тошкентда ИҲТ давлатларининг инвестициялар ва савдо марказини очишни таклиф қилди
ИҲТ доирасида янгиланган ва кенг қамровли Савдо битимини ишлаб чиқиш ва қабул қилишнинг фурсати келди – Президент.
«Мазкур ҳужжатда савдо тўсиқларини бартараф этиш, божхона тартибларини рақамлаштириш, ҳамда ҳозирги вақтда долзарблиги тобора ошаётган электрон савдони кенг тадбиқ этиш масалалари ўз ифодасини топиши зарур.
Шунингдек, мамлакатларимизда ўзаро сармоялар оқимини кўпайтириш ва уларни ишончли ҳимоя қилиш, саноат кооперациясини чуқурлаштиришга қаратилган Қўшма ҳаракатлар дастурини (“Йўл харитаси”ни) қабул қилиш – бугунги кун талабидир.
Шу билан бирга, ўзаро савдо ҳажмларини ошириш, минтақавий аҳамиятга эга лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва жаҳон бозорида умумий рақобат-бардошлигимизни кучайтириш лозим.
Шу мақсадда БМТнинг Саноатни ривожлантириш ташкилоти ЮНИДО ва Марказий Осиё иқтисодиёти учун СПЕКА Махсус дастури билан ҳамкорликда Ташкилотимиз доирасида Савдо, инвестициялар ва инновациялар марказини ташкил этиш ҳамда унинг қароргоҳини Тошкент шаҳрида жойлаштиришни таклиф қиламиз«, деди Шавкат Мирзиёев.

Мирзиёев предложил открыть в Ташкенте Центр инвестиций и торговли стран ОЭС
Пришло время разработать и принять обновленное и всеобъемлющее Торговое соглашение в рамках ОЭС — президента.
«В этом документе должны быть затронуты вопросы устранения торговых барьеров, оцифровки таможенных процедур, а также повсеместного внедрения электронной коммерции, которая сегодня становится все более актуальной.
Также необходимо принять Программу совместных действий («Дорожную карту»), направленную на увеличение потока взаимных инвестиций в наши страны и их надежную защиту, углубление производственной кооперации.
В то же время нам необходимо увеличивать взаимную торговлю, развивать проекты регионального значения и укреплять нашу общую конкурентоспособность на мировом рынке.
С этой целью в сотрудничестве с Организацией Объединенных Наций по промышленному развитию (ЮНИДО) и Специальной программой СПЕКА для экономики Центральной Азии мы предлагаем создать Центр торговли, инвестиций и инноваций в рамках нашей организации и разместить его штаб-квартиру в Ташкенте », — сказал Шавкат Мирзиёев.