Қорақалпоғистонда саноатни комплекс ривожлантириш чора-тадбирлари амалга оширилмоқда
Жорий йилнинг 5-январ куни Инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов бошчилигидаги ҳамда тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари ва маҳаллий давлат ҳокимияти органлари раҳбарларидан иборат Ишчи гуруҳ томонидан Қорақалпоғистон Республикасининг экспорт, инвестициявий ва саноат салоҳиятини юксалтиришга қаратилган навбатдаги чора-тадбирларни ишлаб чиқиш бўйича ишларни бошлаб юборди.
Мўйноқ, Қўнғирот, Қонликўл, Сhumanай ва Хўжайли туманларидаги бир қатор йирик саноат корхоналарига ташриф буюрилиб, лойиҳа ташаббускорлари билан учрашувлар ўтказилди ҳамда тадбиркорларни қийнаб келаётган масалалар ва ишлаб чиқариш қувватларини янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди. Ўрганиш жараёнида устувор тармоқларда янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича имкониятларни таҳлил қилишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Турли ҳудудларда олиб борилган саъй-ҳаракатлар ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ва ҳажмини ошириш салоҳиятга эга бўлган қатор корхоналарни аниқлаш имконини берди. Шунингдек, янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун аниқ манзиллар белгилаб олинди. Бу, ўз навбатида, 2023-йил охирига бориб Қорақалпоғистон Республикасида саноат ишлаб чиқариш ҳажмини қўшимча 1 триллион сўмга ошириш имконини беради.
Шу куни бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида саноат ишлаб чиқаришини кенгайтириш, инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва экспортни рағбатлантириш борасидаги ишлар самарадорлигини оширишнинг янгича ёндашувлари муҳокама қилинди.
Йиғилишда саноат ўсиши, экспорт кўрсаткичлари ва инвестиция фаолияти нуқтаи назаридан 2022 йил якунлари сарҳисоб қилинди. Жумладан, Қорақалпоғистонда ўтган йили 17,7 триллион сўмлик саноат маҳсулотлари ишлаб чиқарилиб, экспорт ҳажми 108,6 миллион долларни ташкил этди, 40,4 миллион доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ўзлаштирилди. Бундан ташқари, ҳудудий инвестиция дастури доирасида 959 та лойиҳага 177 миллион долларлик инвестициялар жалб этилгани, бунинг натижасида 16 минг 200 янги иш ўрни яратилгани таъкидланди.
2023-йилда саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажмини 20,5 триллион сўмга, экспорт ҳажмини 122,8 миллион долларга етказиш, шунингдек, 16 618 янги иш ўрни яратиш билан умумий қиймати 582,9 миллион долларлик 934 та лойиҳани амалга ошириш кўзда тутилган.
Айни пайтда чуқур таҳлил қилиш ва самарали режалаштириш асосида саноат, инвестициялар ва экспорт соҳалари бўйича бу кўрсаткичларни ошириш ишлари олиб борилаётгани алоҳида таъкидланди.
Мавжуд салоҳиятни рўёбга чиқариш учун ҳудудларга бириктирилган масъул раҳбарларга ишчи гуруҳларини шакллантириш, жойларга чиқиш, қўшимча захираларни аниқлаш ва сафарбар этиш бўйича тизимли ишларни ташкил этиш, саноатни кескин ривожлантириш дастурларини ишлаб чиқиш бўйича аниқ топшириқлар берилди. Шунингдек, истиқболли инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш юзасидан бўлажак инвестор ва тадбиркорлар билан мулоқотни фаоллаштириш, кичик ишлаб чиқариш корхоналарини ўрта корхоналарга, ўрта корхоналарни йирик корхоналарга трансформациялаш муҳимлиги қайд этилди.
Йиғилиш якунлари бўйича белгиланган вазифаларни самарали амалга ошириш ва саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш, маҳаллийлаштириш, шунингдек, янги қувватларни ишга тушириш бўйича ҳудудлар ва тармоқлар кесимида аниқ тармоқ жадвалларини ишлаб чиқиш топширилди.

Принимаются меры по комплексному развитию промышленности в Каракалпакстане
5 января текущего года Рабочая группа во главе с министром инвестиций, промышленности и торговли Лазизом Кудратовым и в составе руководителей отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти с выездом на места приступила к изучению и выработке дальнейших мер по повышению экспортного, инвестиционного и промышленного потенциала Республики Каракалпакстан.
Среди адресов посещения был ряд крупных промышленных предприятий Муйнакского, Кунградского, Канлыкульского, Шуманайского и Ходжейлийского районов. На местах прошли встречи с инициаторами проектов, изучены текущие вопросы предпринимателей, перспективы дальнейшего развития производственных мощностей. Отдельное внимание в ходе изучения уделяется анализу потенциала региона в части реализации новых инвестиционных проектов в приоритетных отраслях.
Проведённая работа в различных районах региона позволила выявить ряд предприятий, имеющих значительный потенциал к увеличению мощности и дальнейшему расширению производства. На основе сравнительного анализа обозначены адресные локации для реализации новых инвестиционных проектов. В целом реализация данных мер позволит увеличить объёмы промышленного производства в Республике Каракалпакстан дополнительно на 1 трлн сумов по итогам 2023 года.
Новые подходы к повышению эффективности работы по расширению промышленного производства, реализации инвестиционных проектов и стимулированию экспорта обсуждены в ходе состоявшего в тот же день видеоселекторного совещания.
В ходе совещания подведены итоги 2022 года в контексте промышленного роста, экспортных показателей и инвестиционной деятельности. Так, в Каракалпакстане в прошлом году было произведено промышленной продукции на сумму 17,7 трлн сумов, объёмы экспорта составили 108,6 млн долларов, освоено 40,4 млн долларов прямых иностранных инвестиций. Кроме того, отмечалось, что по 959 проектам в рамках региональной инвестиционной программы привлечено 177 млн долларов инвестиций, что позволило создать 16 200 новых рабочих мест.
В планах же на 2023 – доведение объёма промышленной продукции до 20,5 трлн сумов, экспорта – до 122,8 млн долларов, а также реализация 934 проектов на сумму 582,9 млн долларов с созданием 16 618 новых рабочих мест.
Подчеркивалось, что в настоящее время ведется работа над тем, чтобы на основе детального анализа и эффективного планирования увеличить данные показатели в разрезе каждого направления — промышленности, инвестициям и экспорту.
Для реализации имеющегося потенциала руководителям, ответственным за направления, поставлены конкретные задачи по формированию региональных рабочих групп, организации системной работы по выезду в районы, выявлению и мобилизации дополнительных резервов, разработке программ опережающего развития промышленности. Отмечена необходимость активизации работы с потенциальными инвесторами и предпринимателями для реализации перспективных инвестиционных проектов, трансформации малых производственных предприятий в средние, и средних предприятий — в крупные.
По итогам совещания даны поручения по эффективной реализации поставленных задач и выработке на основе изучений детальных сетевых графиков производства промышленной продукции, локализации, а также ввода новых мощностей в разрезе регионов и отраслей.