Қорақалпоғистонда саноатни комплекс ривожлантириш чора-тадбирлари амалга оширилмоқда
Жорий йилнинг 5-январ куни Инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов бошчилигидаги ҳамда тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари ва маҳаллий давлат ҳокимияти органлари раҳбарларидан иборат Ишчи гуруҳ томонидан Қорақалпоғистон Республикасининг экспорт, инвестициявий ва саноат салоҳиятини юксалтиришга қаратилган навбатдаги чора-тадбирларни ишлаб чиқиш бўйича ишларни бошлаб юборди.
Мўйноқ, Қўнғирот, Қонликўл, Сhumanай ва Хўжайли туманларидаги бир қатор йирик саноат корхоналарига ташриф буюрилиб, лойиҳа ташаббускорлари билан учрашувлар ўтказилди ҳамда тадбиркорларни қийнаб келаётган масалалар ва ишлаб чиқариш қувватларини янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди. Ўрганиш жараёнида устувор тармоқларда янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича имкониятларни таҳлил қилишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Турли ҳудудларда олиб борилган саъй-ҳаракатлар ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ва ҳажмини ошириш салоҳиятга эга бўлган қатор корхоналарни аниқлаш имконини берди. Шунингдек, янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун аниқ манзиллар белгилаб олинди. Бу, ўз навбатида, 2023-йил охирига бориб Қорақалпоғистон Республикасида саноат ишлаб чиқариш ҳажмини қўшимча 1 триллион сўмга ошириш имконини беради.
Шу куни бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида саноат ишлаб чиқаришини кенгайтириш, инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва экспортни рағбатлантириш борасидаги ишлар самарадорлигини оширишнинг янгича ёндашувлари муҳокама қилинди.
Йиғилишда саноат ўсиши, экспорт кўрсаткичлари ва инвестиция фаолияти нуқтаи назаридан 2022 йил якунлари сарҳисоб қилинди. Жумладан, Қорақалпоғистонда ўтган йили 17,7 триллион сўмлик саноат маҳсулотлари ишлаб чиқарилиб, экспорт ҳажми 108,6 миллион долларни ташкил этди, 40,4 миллион доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ўзлаштирилди. Бундан ташқари, ҳудудий инвестиция дастури доирасида 959 та лойиҳага 177 миллион долларлик инвестициялар жалб этилгани, бунинг натижасида 16 минг 200 янги иш ўрни яратилгани таъкидланди.
2023-йилда саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажмини 20,5 триллион сўмга, экспорт ҳажмини 122,8 миллион долларга етказиш, шунингдек, 16 618 янги иш ўрни яратиш билан умумий қиймати 582,9 миллион долларлик 934 та лойиҳани амалга ошириш кўзда тутилган.
Айни пайтда чуқур таҳлил қилиш ва самарали режалаштириш асосида саноат, инвестициялар ва экспорт соҳалари бўйича бу кўрсаткичларни ошириш ишлари олиб борилаётгани алоҳида таъкидланди.
Мавжуд салоҳиятни рўёбга чиқариш учун ҳудудларга бириктирилган масъул раҳбарларга ишчи гуруҳларини шакллантириш, жойларга чиқиш, қўшимча захираларни аниқлаш ва сафарбар этиш бўйича тизимли ишларни ташкил этиш, саноатни кескин ривожлантириш дастурларини ишлаб чиқиш бўйича аниқ топшириқлар берилди. Шунингдек, истиқболли инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш юзасидан бўлажак инвестор ва тадбиркорлар билан мулоқотни фаоллаштириш, кичик ишлаб чиқариш корхоналарини ўрта корхоналарга, ўрта корхоналарни йирик корхоналарга трансформациялаш муҳимлиги қайд этилди.
Йиғилиш якунлари бўйича белгиланган вазифаларни самарали амалга ошириш ва саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш, маҳаллийлаштириш, шунингдек, янги қувватларни ишга тушириш бўйича ҳудудлар ва тармоқлар кесимида аниқ тармоқ жадвалларини ишлаб чиқиш топширилди.

Measures are being taken for the integrated development of industry in Karakalpakstan
On January 5 this year, the Working Group headed by the Minister of Investments, Industry and Trade Laziz Kudratov and consisting of the heads of industry associations, commercial banks and local authorities on site began to study and develop further measures to increase the export, investment and industrial potential of the Republic Karakalpakstan.
Among the visit addresses were many large industrial enterprises of Muynak, Kungrad, Kanlykul, Shumanay and Khodjeyli regions. Meetings with project initiators were held on the ground, and current issues of entrepreneurs and prospects for further development of production capacities were studied. The study pays special attention to analysing the region’s potential in implementing new investment projects in priority sectors.
The work carried out in various regions of the region made it possible to identify several enterprises with significant potential for increasing capacity and further expanding production. Based on a comparative analysis, targeted locations for implementing new investment projects were identified. In general, implementing these measures will increase the volume of industrial production in the Republic of Karakalpakstan by an additional 1 trillion soums in 2023.
New approaches to improving the efficiency of work on expanding industrial production, implementing investment projects and stimulating exports were discussed during a videoconference meeting held on the same day.
During the meeting, the results of 2022 were summed up in the context of industrial growth, export performance and investment activity. So, in Karakalpakstan last year, industrial products worth 17.7 trillion soums were produced, export volumes amounted to $108.6 million, and $40.4 million of foreign direct investment was disbursed. In addition, it was noted that 959 projects under the regional investment program attracted $177 million in investments, which made it possible to create 16,200 new jobs.
The plans for 2023 include bringing the volume of industrial production to 20.5 trillion soums, exports to 122.8 million dollars, and implementing 934 projects worth 582.9 million dollars to create 16,618 new jobs.
It was emphasized that work is currently underway to increase these indicators in the context of each area – industry, investment and export, based on a detailed analysis and effective planning.
To realize the existing potential, the leaders responsible for the directions were given specific tasks to form regional working groups, organize systematic work to visit the regions, identify and mobilize additional reserves, and develop programs for the advanced development of the industry. The need to intensify work with potential investors and entrepreneurs was noted for the implementation of promising investment projects, the transformation of small manufacturing enterprises into medium-sized ones, and medium-sized enterprises into large ones.
As a result of the meeting, instructions were given on the effective implementation of the tasks set and the development based on the study of detailed network schedules for the production of industrial products, localization, and the commissioning of new capacities in the context of regions and industries.