Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган чарм маҳсулотлари халқаро эътибор марказида
БААнинг Дубай шаҳрида Чарм саноатининг ихтисослаштирилган халқаро кўргазмаси – APLF Dubai 2022 очилди.Кўргазмада 20 минг квадрат метр майдонни эгаллаган “Ўзчармсаноат” уюшмаси ва унга қарашли корхоналарнинг жамоавий стенди намойиш этилди. Ўзбекистон миллий кўргазмасида Ассоциацияга аъзо 10 та компаниянинг 100 дан ортиқ маҳсулотлари намойиш этилмоқда.
APLF-2022 халқаро кўргазмаси жаҳон чарм саноати ютуқларини намойиш этувчи энг йирик тадбирлардан биридир. Ҳозирда у учта мавзуни қамраб олади: «Чарм», «Махсус материаллар» ва «Мода оламига қадам». 15 та миллий павилёнда 500 та компания ва фирма 10 мингдан ортиқ маҳсулоти билан иштирок этмоқда.
Мамлакатимиз корхоналари ўз экспозициясида хорижлик ҳамкорларга тайёр чарм, поябзал, чарм буюмлар, желатинни тақдим этди. Кўргазманинг биринчи кунида Португалия, Миср ва Покистон вакиллари билан Ўзбекистондан чарм- чарм маҳсулотлари экспорти бўйича музокаралар олиб борилди. Тайёр чарм йўналиши бўйича Испания, Хитой, Туркия ва Италия компаниялари билан мулоқот ўтказилди.
APLF-2022 халқаро кўргазмаси доирасида хорижий ҳамкорлар билан экспорт шартномалари имзоланиши кутилмоқда.

Кожевенная продукция Made in Uzbekistan в центре международного внимания
В Дубае, ОАЭ, открылась Специализированная международная выставка кожевенной индустрии — APLF Dubai 2022. На выставке, занимающей площадь 20 000 квадратных метров, был представлен коллективный стэнд Ассоциации «Узчармсаноат» и предприятий, входящих в ее состав. Национальная экспозиция Узбекистана представлена свыше 100 продуктами от 10 компаний-членов Ассоциации.
Международная выставка APLF-2022 — одно из крупнейших мероприятий, демонстрирующих достижения мировой кожевенной индустрии. В настоящее время она охватывает три темы: «Кожа», «Специальные материалы» и «Шаг в мир моды». В 15 национальных павильонах принимают участие 500 компаний и фирм с более чем 10 000 наименований продукции.
Отечественные предприятия на своей экспозиции представили зарубежным партнерам готовую кожу, обувь, кожгалантерею, желатин. В первый день выставки прошли переговоры с представителями Португалии, Египта и Пакистана по вопросам экспорта кожгалантереи из Узбекистана. Состоялся диалог с испанскими, китайскими, турецкими и итальянскими компаниями по направлению готовой кожи.
В рамках международной выставки APLF-2022 ожидается подписание экспортных соглашений с зарубежными партнерами.