Jizzakh Petroleum компанияси Жиззах кимё мажмуасини қуриш лойиҳасининг мажоритар инвесторларидан бири бўлди
2020 йил 1 сентябрда Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамасининг қарорига биноан Jizzakh Petroleum компанияси Ўзбекистондаги МТО (“Лойиҳа”) технологиялари асосидаги янги замонавий кимёвий комплекси лойиҳасининг мажоритар инвесторларидан бирига айланди. Лойиҳанинг амалга оширилиши ҳақида илк марта 2019 йилнинг майида хабар берилганди.
Завод Ўзбекистоннинг Бухоро шаҳрида қурилади ва у маҳаллий хом ашё асосида фаолият олиб боради. Бу экспортга қаратилган юқори қўшимча қийматли газ-кимёвий маҳсулотларни ишлаб чиқариш ҳисобига табиий газни сотиш имконини беради.
Лойиҳанинг муваффақиятли амалга оширилиши Ўзбекистон иқтисодиётини диверсификация қилинишига, текстил, кимёвий, парафармацевтик саноатнинг ривожланишига ва Ўзбекистондаги импорт ҳажмининг камайишига олиб келади.
Заводнинг ҳудудий жойлашувида рақобатбардош хом ашё ва энергия манбаларининг мавжудлиги, инфратузилманинг қулайлиги, Европа ва Осиёнинг асосий бозорларига яқинлиги инобатга олинди. Ушбу лойиҳа маҳаллий ҳудудда Ўзбекистоннинг энергетика бўйича лидерлигини янада кучайтиради.
Лойиҳа устидаги ишлар узлуксиз давом этмоқда ва Covid 19 пандемияси билан боғлиқ бўлган муаммоларга қарамасдан биринчи босқич якунланган. Лойиҳанинг маркетинг таҳлили ва конфигурацион тадқиқоти техник ҳамкор ва маслаҳатчилар, жумладан IHS Markit, Nexant и Amec Foster Wheeler (Wood) ёрдамида тугатилди. Бугунги кунда сўнгги босқич лицензиарларни танлаш босқичи якунланмоқда, шундан сўнг заводнинг базавий лойиҳаси (FEED) устида иш бошланади.
IHS Markit тадқиқот хулосаси асосида 47 ишлаб чиқилаётган кейинги босқич олифинлардан 18 та якуний маҳсулот танлаб олинган. Шундан сўнг Nexant компанияси 18 хилдаги маҳсулотни деталли маркетинг таҳлил қилди, режали ишлаб чиқаришга қўйидагилар киргизилди: зичлиги паст полиэтилен (ПЭНП), этилен-винилацетат (ЭВА), полиэтилентерефталат (ПЭТ) ва полипропилен (ПП).
Маркетинг тадқиқотлари натижалари заводни бунёд этишдаги базавий конфигурациянинг турли вариантлари учун асос бўлиб хизмат қилди. AFW (Wood) лойиҳаларнинг турли конфигурацияларини тадқиқ қилиб, бўлажак газ-кимёвий комплекс учун энг оптимал вариантни танлади. Конфигурация таҳлилларига асосан қурилиш суммаси 2,8 млрд. долларни ташкил қилади.
Қурилиш ишлари битгач, бир йилда 500,0 минг тонна олефин ишлаб чиқиш қувватига эга янги замонавий завод 1,5 млрд. куб метр табиий газни қайта ишлайди ва жаҳон иқтисодиётининг кўплаб секторларида ишлатиладиган юқори сифатли полимерларни ишлаб чиқаради.

Jizzakh Petroleum стала одним из мажоритарных инвесторов проекта по строительству химического комплекса
1 сентября, в соответствии с решением Кабинета Министров Узбекистана компания Jizzakh Petroleum стала одним из мажоритарных инвесторов проекта по строительству нового современного химического комплекса в Узбекистане на основе технологии MTO (технология переработки метанола в олефины), о запуске которого было объявлено в мае 2019 года.
Завод решено построить в Бухарской области Узбекистана, где он будет работать на отечественном сырье. Это позволит монетизировать природный газ за счет производства ориентированной на экспорт газохимической продукции с высокой добавленной стоимостью.
Успешное завершение проекта приведет к дальнейшей диверсификации экономики Узбекистана, развитию текстильной, химической и парафармацевтической промышленностей, и к снижению объема импорта в Узбекистан.
Местоположение завода было определено наличием конкурентоспособного сырья и энергоносителей, подходящей инфраструктурой и близостью к ключевым рынкам в Европе и Азии. Этот проект укрепит роль Узбекистана как лидера энергетики в регионе.
Работа над Проектом ведется непрерывно, и, несмотря на проблемы, связанные с пандемией Covid 19, первый подготовительный этап уже завершен. Технические партнеры и консультанты, включая IHS Markit, Nexant и Amec Foster Wheeler (Wood), завершили маркетинговый анализ и конфигурационное исследование проекта. В настоящее время проходит заключительный этап выбора лицензиаров, и после его завершения начнется следующий этап — разработка базового проекта (FEED) завода.
По итогам отборочного исследования IHS Markit выбрала 18 конечных продуктов из 47 производных олефинов для следующего этапа. После чего компания Nexant завершила детальное маркетинговое исследование 18 видов продукции, из которых в плановое производство будут включены полиэтилен низкой плотности (ПЭНП), этилен-винилацетат (ЭВА), полиэтилентерефталат (ПЭТ) и полипропилен (ПП). Результаты маркетингового исследования стали основой для составления различных вариантов базовой конфигурации будущего завода. AFW (Wood) провела исследование различных конфигураций проекта и выбрала наиболее оптимальный вариант для будущего газохимического комплекса. Согласно конфигурационному исследованию, сметная стоимость строительства составит 2,8 млрд.долларов.
Ожидается, что после завершения строительства новый современный завод по производству олефинов мощностью 500,0 тыс.тонн в год, будет перерабатывать 1,5 млрд куб.метров природного газа в год и производить высококачественные полимеры, используемые во многих секторах мировой экономики, сообщает Пресс-служба СП ООО «Jizzakh Petroleum».