Jetex компанияси Ўзбекистон авиация бозорига кириш истагида
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев Бирлашган Араб Амирликларининг Jetex компанияси вакиллари билан видеоконференц алоқа шаклида учрашув ўтказди.
Учрашувда Jetex компанияси Ислом Каримов номидаги “Тошкент” халқаро аэропортида FBO шаклида давлат хусусий шерикчилиги асосида VIP ва CIP мижозларга хизмат кўрсатишни ташкил этиш бўйича инвестицион лойиҳани амалга оширишга қизиқиш билдираётганини маълум қилди. Компания айни мазкур лойиҳа доирасида ўз маблағлари ҳисобидан Тошкент халқаро аэропорти инфратузилмасини янада ривожлантириш мақсадида йўловчилар ва бизнес авиацияга хизмат кўрсатувчи янги махсус терминал ва ангар қуришни режалаштирмоқда.
Компания вакиллари йўловчиларга юқори даражадаги хизмат кўрсатишни таъминлайдиган мазкур лойиҳанинг муваффақиятли амалга оширилиши Тошкент халқаро аэропорти нуфузи ва жозибадорлигини оширишини алоҳида қайд этиб ўтишди.
Jetex компанияси 2005 йилда ташкил этилган бўлиб, 5 қитъада 30 та бизнес бирлашмасига эга глобал тармоқни ташкил этган. Шунингдек, Jetex Яқин Шарқ, Туркия ва Покистонда HondaJet компаниясининг расмий дилери бўлиб ҳисобланади.
FBO (Fixed Base Operator) – аэропортларда ҳаво кемалари ва йўловчиларга комплекс сервис хизматлари кўрсатувчи, хусусан, ҳаво кемаларига ёқилғи қуйиш, тўхташ жойи, ангарда сақлаш, техник ва таъмирлаш хизматларини кўрсатиш, ҳаво кемаларини ижарага бериш, чартерларни сотиш, такси ва яна бошқа кўплаб хизмат турларини кўрсатувчи ташкилотдир.
Учрашувда Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев бугунги кунда Ўзбекистон авиация бозорига хусусий компанияларни жалб этиш, соҳада соғлом рақобат муҳитини шакллантириш бу орқали эса турли таснифдаги йўловчиларга янада қулай хизматларни тақдим этиш бўйича амалий ишлар олиб борилаётганини ҳамда Jetex компаниясининг инвестицион лойиҳасини амалга ошириш юзасидан икки томон мутахассилари иштирокида навбатдаги кенгайтирилган учрашувда лойиҳанинг техник, иқтисодий жиҳатларини атрофлича муҳокама қилиш юзасидан келишиб олинди.

Jetex хочет войти на авиационный рынок Узбекистана
Заместитель министра транспорта Республики Узбекистан Джасурбек Чориев провел видеоконференцсвязь с представителями компании Jetex из Объединенных Арабских Эмиратов.
В ходе встречи компания Jetex выразила заинтересованность в реализации инвестиционного проекта по организации обслуживания клиентов VIP и CIP на основе государственно-частного партнерства в форме FBO (Оператор фиксированной базы) в Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова. В целях дальнейшего развития инфраструктуры Ташкентского международного аэропорта за счет собственных средств компания планирует построить новый специальный терминал и ангар для пассажирской и деловой авиации.
Представители компании отметили, что успешная реализация данного проекта, обеспечивающего высокий уровень обслуживания пассажиров, повысит престиж и привлекательность Ташкентского международного аэропорта. Jetex, основанная в 2005 году, представляет собой глобальную сеть из 30 бизнес-ассоциаций на 5 континентах. Jetex также является официальным дилером HondaJet на Ближнем Востоке, в Турции и Пакистане.
FBO (Оператор фиксированной базы) — предоставление комплексных услуг воздушным судам и пассажирам в аэропортах, в частности, заправка, парковка, обслуживание и ремонт, аренда самолетов, чартерные продажи, такси и многое другое.
В ходе встречи заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев отметил, что в стране проводится практическая работа по привлечению частных компаний на авиационный рынок Узбекистана, по созданию здоровой конкурентной среды в отрасли, тем самым обеспечивая более удобное обслуживание пассажиров различных категорий. На расширенном заседании было решено детально обсудить технико-экономические аспекты проекта.