Jetex компанияси Ўзбекистон авиация бозорига кириш истагида
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев Бирлашган Араб Амирликларининг Jetex компанияси вакиллари билан видеоконференц алоқа шаклида учрашув ўтказди.
Учрашувда Jetex компанияси Ислом Каримов номидаги “Тошкент” халқаро аэропортида FBO шаклида давлат хусусий шерикчилиги асосида VIP ва CIP мижозларга хизмат кўрсатишни ташкил этиш бўйича инвестицион лойиҳани амалга оширишга қизиқиш билдираётганини маълум қилди. Компания айни мазкур лойиҳа доирасида ўз маблағлари ҳисобидан Тошкент халқаро аэропорти инфратузилмасини янада ривожлантириш мақсадида йўловчилар ва бизнес авиацияга хизмат кўрсатувчи янги махсус терминал ва ангар қуришни режалаштирмоқда.
Компания вакиллари йўловчиларга юқори даражадаги хизмат кўрсатишни таъминлайдиган мазкур лойиҳанинг муваффақиятли амалга оширилиши Тошкент халқаро аэропорти нуфузи ва жозибадорлигини оширишини алоҳида қайд этиб ўтишди.
Jetex компанияси 2005 йилда ташкил этилган бўлиб, 5 қитъада 30 та бизнес бирлашмасига эга глобал тармоқни ташкил этган. Шунингдек, Jetex Яқин Шарқ, Туркия ва Покистонда HondaJet компаниясининг расмий дилери бўлиб ҳисобланади.
FBO (Fixed Base Operator) – аэропортларда ҳаво кемалари ва йўловчиларга комплекс сервис хизматлари кўрсатувчи, хусусан, ҳаво кемаларига ёқилғи қуйиш, тўхташ жойи, ангарда сақлаш, техник ва таъмирлаш хизматларини кўрсатиш, ҳаво кемаларини ижарага бериш, чартерларни сотиш, такси ва яна бошқа кўплаб хизмат турларини кўрсатувчи ташкилотдир.
Учрашувда Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев бугунги кунда Ўзбекистон авиация бозорига хусусий компанияларни жалб этиш, соҳада соғлом рақобат муҳитини шакллантириш бу орқали эса турли таснифдаги йўловчиларга янада қулай хизматларни тақдим этиш бўйича амалий ишлар олиб борилаётганини ҳамда Jetex компаниясининг инвестицион лойиҳасини амалга ошириш юзасидан икки томон мутахассилари иштирокида навбатдаги кенгайтирилган учрашувда лойиҳанинг техник, иқтисодий жиҳатларини атрофлича муҳокама қилиш юзасидан келишиб олинди.

Jetex wants to enter the aviation market of Uzbekistan
The Deputy Minister of Transport of the Republic of Uzbekistan Jasurbek Choriev held a videoconference with representatives of Jetex from the United Arab Emirates.
During the meeting, Jetex expressed interest in implementing an investment project to organize VIP and CIP customer service on the basis of a public-private partnership in the form of FBO (Fixed Base Operator) at the Islam Karimov Tashkent International Airport. In order to further develop the infrastructure of the Tashkent International Airport at its own expense, the company plans to build a new special terminal and hangar for passenger and business aviation.
The company representatives noted that the successful implementation of this project, which provides a high level of passenger service, will increase the prestige and attractiveness of the Tashkent International Airport. Jetex, founded in 2005, is a global network of 30 business associations on 5 continents. Jetex is also an official HondaJet dealer in the Middle East, Turkey and Pakistan. FBO (Fixed Base Operator) – Providing comprehensive services to aircraft and passengers at airports, in particular, refueling, parking, maintenance and repairs, aircraft rental, charter sales, taxis and much more.
During the meeting, Deputy Transport Minister Jasurbek Choriev noted that the country is carrying out practical work to attract private companies to the aviation market of Uzbekistan, to create a healthy competitive environment in the industry, thereby providing more convenient service for passengers of various categories. At the extended meeting, it was decided to discuss in detail the technical and economic aspects of the project.