Ўзбекистоннинг хориждаги дипломатик ваколатхоналари томонидан ишлаб чиқилган 5 млрд. доллар қийматига эга 256 та инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш
Ушбу рақамни Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Илҳомжон Неъматов Миллий матбуот марказида ўтган йили мамлакатнинг ташқи сиёсатини амалга ошириш якунлари ва истиқболдаги устувор вазифаларга бағишланган матбуот анжуманида эълон қилди.
pagina invest
Таъкидландики,  Ўзбекистоннинг хориждаги элчихоналари олиб борган иқтисодий дипломатия туфайли маҳаллий маҳсулотларнинг хорижий мамлакатларга экспорт ҳажми 19,2 фоизга ошиб,  10,2 миллиард доллардан ошди.
Бундан ташқари,  мамлакатимизга келаётган сайёҳлар оқими кўпайди.  Ушбу соҳада 2019 йилда ўсиш 27,1 фоизни ташкил этди ва сайёҳлар сони 7 миллионга етди.

Реализация 256 инвестиционных проектов проработаны дипмиссиями Узбекистана за рубежом
Данная цифра озвучена первым заместителем министра иностранных дел Республики Узбекистан Илхомжоном Неъматовым на пресс-конференции, проходящей в Национальном пресс-центре и посвященной итогам реализации внешней политики страны в минувшем году и приоритетам на будущее.
pagina invest
Отмечено, что благодаря проводимой посольствами Узбекистана за рубежом экономической дипломатии объемы экспорта отечественной продукции в иностранные государства возросли на 19,2%, превысив 10,2 миллиарда долларов.
Кроме того, увеличился поток туристов, прибывающих в нашу страну. В данной сфере в 2019 году рост составил 27,1% а количество туристов достигло 7 миллионов.