Ўзбекистоннинг хориждаги дипломатик ваколатхоналари томонидан ишлаб чиқилган 5 млрд. доллар қийматига эга 256 та инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш
Ушбу рақамни Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Илҳомжон Неъматов Миллий матбуот марказида ўтган йили мамлакатнинг ташқи сиёсатини амалга ошириш якунлари ва истиқболдаги устувор вазифаларга бағишланган матбуот анжуманида эълон қилди.
pagina invest
Таъкидландики,  Ўзбекистоннинг хориждаги элчихоналари олиб борган иқтисодий дипломатия туфайли маҳаллий маҳсулотларнинг хорижий мамлакатларга экспорт ҳажми 19,2 фоизга ошиб,  10,2 миллиард доллардан ошди.
Бундан ташқари,  мамлакатимизга келаётган сайёҳлар оқими кўпайди.  Ушбу соҳада 2019 йилда ўсиш 27,1 фоизни ташкил этди ва сайёҳлар сони 7 миллионга етди.

Implementation of 256 investment projects worked out by diplomatic missions of Uzbekistan abroad
This figure was announced by the first deputy minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Ilkhomjon Nematov at the press conference held at the National Press Center and dedicated to the results of the implementation of the country’s foreign policy last year and future priorities.
pagina invest
It was noted that due to economic diplomacy conducted by the embassies of Uzbekistan abroad, the volume of export of domestic products to foreign countries increased by 19.2%, exceeding 10.2 billion dollars.
In addition, the flow of tourists arriving in our country has increased. In this area, in 2019, growth amounted to 27.1% and the number of tourists reached 7 million.