“Наманган” ЭИЗ ҳудудида “Hyundai Motors UZ Namangan” ҚК ташкил этилади
Наманган вилояти ҳокими Хайрулло Бозоровнинг таклифига биноан мамлакатимизнинг Сеулдаги элчихонаси томонидан Корея Республикасининг Савдо, саноат ва энергетика вазирлиги ҳузуридаги Корея-Ўзбекистон бизнес уюшмаси раисининг биринчи ўринбосари Ким Чанг Кеон бошчилигидаги делегациянинг вилоятга ташрифи уюштирилиб, қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга оширишни жадаллаштириш масалалари муҳокама қилинди.
22 сентябр куни Наманган шаҳрида Ким Чанг Кеон ва вилоят ҳокими Хайрулло Бозоров ўртасида учрашув бўлиб ўтди. Музокаралар чоғида, шунингдек, “Evergreen Motors” компанияси автомобилсозлик бўйича ижрочи вице-президенти Ким Ик Донг, “Hyundai Motors UZ Namangan” қўшма корхонаси раҳбари Ким Ёнг Чол ва Корея-Ўзбекистон бизнес уюшмасининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси Юн Джун Сок, шунингдек, вилоят ҳокимлиги масъул шахслари иштирок этишди.
Тадбир чоғида “Наманган” эркин иқтисодий зонаси ҳудудида “Hyundai” тижорат транспорт воситаларини ишлаб чиқариш заводини қуриш бўйича лойиҳанинг кейинги амалий босқичлари тўғрисида муҳокамалар олиб борилди ва келишувларга эришилди. Таъкидланишича, Жанубий Кореянинг “Hyundai Motors” компанияси инвестиция лойиҳасининг техник параметрларини ҳал қилиши билан лойиҳа 2020 йил октябр ойининг охирига қадар бошланади.
Шунингдек, “Наманган” ЭИЗ даги автомобил заводи учун ажратилган ҳудудга ушбу иншоотни қуриш режалари билан танишиш мақсадида ташриф буюрилди. Бундан ташқари, тижорат транспорт воситалари учун эҳтиёт қисмлар ва бутловчи қисмларни маҳаллийлаштиришга қаратилган, шу жумладан Корея-Ўзбекистон бизнес уюшмасига аъзо компанияларни жалб қилган ҳолда истиқболли қўшма лойиҳалар бўйича фикр алмашилди.

Hyundai Motors UZ Namangan JV to be created on the territory of FEZ “Namangan”
At the invitation of the khokim of Namangan region Khayrullo Bozarov, the Embassy of Uzbekistan  in Seoul organized a visit of a delegation headed by First Deputy Chairman of the Korean-Uzbek Business Association under the Ministry of Trade, Industry and Energy of the Republic of Korea Kim Chang Keon to the region to discuss accelerating the implementation of joint investment projects.
On 22 September, in the city of Namangan, a meeting was held between Kim Chang Keon and the regional governor Khairullo Bozarov, Dunyo news agency reports.
The negotiations were also attended by the executive vice president for the automotive business of Evergreen Motors Kim Ik Dong, the heads of the Hyundai Motors UZ Namangan joint venture Kim Yong Chol and the representative office of the Korean-Uzbek Business Association in Uzbekistan Yun Joon Sok, as well as those responsible employees of the regional administration.
They discussed and reached agreements on further practical stages of the project for the construction of a plant for the production of commercial vehicles “Hyundai” in the territory of the free economic zone “Namangan”. It was noted that the project is scheduled to begin by the end of October 2020 as the South Korean company Hyundai Motors decides the technical parameters of the investment project.
Also, a visit to the territory allocated for the automobile plant in the FEZ “Namangan” was carried out to get acquainted with the plans for the construction of the facility. In addition, an exchange of views was held on promising joint projects aimed at localizing parts and components for commercial vehicles, including with the involvement of member companies of the Korean-Uzbek Business Association.