“Наманган” ЭИЗ ҳудудида “Hyundai Motors UZ Namangan” ҚК ташкил этилади
Наманган вилояти ҳокими Хайрулло Бозоровнинг таклифига биноан мамлакатимизнинг Сеулдаги элчихонаси томонидан Корея Республикасининг Савдо, саноат ва энергетика вазирлиги ҳузуридаги Корея-Ўзбекистон бизнес уюшмаси раисининг биринчи ўринбосари Ким Чанг Кеон бошчилигидаги делегациянинг вилоятга ташрифи уюштирилиб, қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга оширишни жадаллаштириш масалалари муҳокама қилинди.
22 сентябр куни Наманган шаҳрида Ким Чанг Кеон ва вилоят ҳокими Хайрулло Бозоров ўртасида учрашув бўлиб ўтди. Музокаралар чоғида, шунингдек, “Evergreen Motors” компанияси автомобилсозлик бўйича ижрочи вице-президенти Ким Ик Донг, “Hyundai Motors UZ Namangan” қўшма корхонаси раҳбари Ким Ёнг Чол ва Корея-Ўзбекистон бизнес уюшмасининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси Юн Джун Сок, шунингдек, вилоят ҳокимлиги масъул шахслари иштирок этишди.
Тадбир чоғида “Наманган” эркин иқтисодий зонаси ҳудудида “Hyundai” тижорат транспорт воситаларини ишлаб чиқариш заводини қуриш бўйича лойиҳанинг кейинги амалий босқичлари тўғрисида муҳокамалар олиб борилди ва келишувларга эришилди. Таъкидланишича, Жанубий Кореянинг “Hyundai Motors” компанияси инвестиция лойиҳасининг техник параметрларини ҳал қилиши билан лойиҳа 2020 йил октябр ойининг охирига қадар бошланади.
Шунингдек, “Наманган” ЭИЗ даги автомобил заводи учун ажратилган ҳудудга ушбу иншоотни қуриш режалари билан танишиш мақсадида ташриф буюрилди. Бундан ташқари, тижорат транспорт воситалари учун эҳтиёт қисмлар ва бутловчи қисмларни маҳаллийлаштиришга қаратилган, шу жумладан Корея-Ўзбекистон бизнес уюшмасига аъзо компанияларни жалб қилган ҳолда истиқболли қўшма лойиҳалар бўйича фикр алмашилди.

На территории СЭЗ «Наманган» будет создано СП «Hyundai Motors UZ Namangan»
По приглашению хокима Наманганской области Хайрулло Бозарова Посольством нашей страны в Сеуле организован визит делегации во главе с первым заместителем председателя Корейско-Узбекской Бизнес Ассоциации при Министерстве торговли, промышленности и энергетики Республики Корея Ким Чанг Кеоном в регион для обсуждения ускорения реализации совместных инвестиционных проектов.
22 сентября в городе Намангане прошла встреча между Ким Чанг Кеоном и хокимом области Хайрулло Бозаровым. В переговорах также приняли участие исполнительный вице-президент по автомобильному бизнесу компании «Evergreen Motors» Ким Ик Донг, руководитель совместного предприятия «Hyundai Motors UZ Namangan» Ким Ёнг Чоль, представительства Корейско-Узбекской Бизнес Ассоциации в Узбекистане Юн Джун Сок, а также ответственные сотрудники администрации области.
В ходе встречи обсуждены и достигнуты договоренности по дальнейшим практическим этапам реализации проекта по строительству завода по выпуску коммерческих автомобилей «Хюндай» на территории свободной экономической зоны «Наманган». Отмечено, что проект намечается начать до конца октября 2020 года по мере решения южнокорейской компанией «Hyundai Motors» технических параметров инвестиционного проекта.
Также осуществлен выезд на выделенную под автомобильный завод территорию в СЭЗ «Наманган» для ознакомления с планами по строительству объекта. Кроме этого, произведен обмен мнениями по перспективным совместным проектам, направленным на локализацию частей и комплектующих для коммерческих автомобилей, в том числе с привлечением компаний-членов Корейско-Узбекской Бизнес Ассоциации.