Япониянинг “H.I.S. Holdings” компанияси Ўзбекистон бозорида ўз иштирокини мустаҳкамлаш ниятида
Жорий йилнинг 15 декабрь куни ҳукумат делегациясининг Японияга ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг “H.I.S. Holdings” компанияси бошқаруви раиси ва Президенти Хидео Савада билан музокаралари бўлиб ўтди.
Музокаралар чоғида компаниянинг Ўзбекистондаги инвестициявий фаолиятининг долзарб масалалари муҳокама қилинди. Лойиҳаларни, хусусан, Тошкент шаҳри А.Қодирий номидаги боғи ҳудудида меҳмонхона мажмуасини қуриш лойиҳасини амалга оширишда сезиларли ютуқларга эришилганлиги таъкидланди. Меҳмонхонанинг ишга туширилиши 2021 йилда кутилмоқда.
Туристик оқимларни жалб қилиш ва туристик объектлардан фойдаланиш самарадорлигини ошириш имконини берадиган инновацион технологиялар жорий этилган тегишли инфратузилмани яратиш бўйича компаниянинг улкан тажрибасини ҳисобга олган ҳолда томонлар Самарқанд ва Бухоро шаҳарларида меҳмонхоналар қуриш бўйича янги лойиҳаларни амалга ошириш истиқболларини ҳам кўриб чиқдилар.
Компаниянинг молия секторини ривожлантиришдаги иштироки хусусан, Ўзбекистон банкларидан бирининг акцияларини сотиб олиш ташаббуси билан билан боғлиқ масалалар кўтарилди. Томонлар лойиҳани амалга ошириш учун кейинги ҳаракатларни белгилаб, инвестиция қилишнинг турли механизмларини кўриб чиқдилар.
Учрашув якунлари бўйича ҳамкорликни янада ривожлантириш борасидаги устуворликлар белгилаб олинди ва Япония холдинг компаниясининг Ўзбекистон бозорида иштирокини кенгайтириш мақсадида биргаликда иш олиб боришни давом эттиришга ўзаро тайёрлик билдирилди.

Японская «H.I.S. Holdings» намерена укреплять присутствие в Узбекистане
15 декабря текущего года в рамках визита правительственной делегации в Японию состоялись переговоры заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с председателем совета директоров, Президентом компании «H.I.S. Holdings» Хидео Савада.
В ходе переговоров были обсуждены актуальные вопросы инвестиционной деятельности компании в Узбекистане. Отмечен значительный прогресс, достигнутый в реализации проектов, в частности – проекта по строительству гостиничного комплекса на территории парка имени А.Кадыри в г.Ташкенте. Ожидается, что гостиница будет введена в эксплуатацию в 2021 году.
Принимая во внимание значительный опыт компании в сфере привлечения туристических потоков и создания соответствующей инфраструктуры с внедрением инновационных технологий, позволяющих повысить эффективность использования туристических объектов, стороны также рассмотрели перспективы реализации новых проектов по строительству гостиниц в городах Самарканд и Бухара.
Затронуты вопросы, связанные с участием компании в развитии финансового сектора, в частности, с инициативой по приобретению доли одного из банков Узбекистана. Стороны наметили дальнейшие действия по реализации проекта и проработали различные механизмы инвестирования.
По итогам встречи были обозначены приоритеты в развитии дальнейшего сотрудничества и на взаимной основе подтверждена готовность продолжать тесное взаимодействие в целях расширения присутствия японского холдинга на рынке Узбекистана.