«Яшил молиялаштириш» ва хусусий сектор Ўзбекистоннинг яшил иқтисодиётга ўтишини қўллаб-қувватлаши мумкин — ОТБ
Ўзбекистоннинг ўсиш суръати 2022 йилда Россия Федерациясидан инвестициялар ва пул ўтказмаларининг камайиши ҳисобига секинлашиши кутилмоқда, 2023 йилда эса кам миқдорда ўсиши, яшил молиялаштириш эса мамлакатнинг яшилроқ иқтисодиётга ўтишини қўллаб-қувватлаши мумкин. Бу ҳақда , янги Осиё тараққиёт банки (ОТБ) ҳисоботи маълум қилади.
Ўзининг йиллик иқтисодий нашри бўлган «Осиё тараққиёти шарҳи (Asian Development Outlook) 2022 ”да 2022 йилда Ўзбекистон ялпи ички маҳсулоти (ЯИМ) ўсиши 4 фоизни ташкил этишини ОТБ башорат қилган, бу ўтган йилги 7,4 фоиз ўсишдан секинроқ, чунки хусусий истеъмолни мўтадиллаштириш саноат ва хизматлар соҳаси кенгайишини чеклайди. 2023 йилда ўсиш яна 4,5% гача кўтарилиши кутилмоқда, аммо хавфлар кескин ташқи муҳит ва янги коронавирус касаллиги (COVID-19) вариантлари пайдо бўлиши билан боғлиқ.
“COVID-19 нинг мисли кўрилмаган таъсирига қарамай, Ўзбекистонда 2021 йилда, асосан, саноат ва хизматлар соҳасининг кенгайиши ҳисобига кучли ўсиш тикланиши кузатилди”, ОТБнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси директори Синди Малвиcини деб маълумот берди. «Саноат ва қишлоқ хўжалигида иқлим ўзгаришини юмшатиш ва мослашишни молиялаштиришда хусусий секторнинг иштироки учун қулай муҳит яратиш ҳукуматнинг ўсиш бўйича устувор йўналишларини аниқлашга ёрдам беради».
Инфляция ўтган йилги 10,7 фоиздан 2022 йилда 9 фоизгача секинлашиши кутилмоқда. Марказий банк қайта молиялаштириш ставкасини 14 фоиздан 17 фоизга оширди. Озиқ-овқат нархларини пасайтириш учун ҳукумат 2022 йил охиригача ёғлар, парранда гўшти, буғдой уни ва гуруч каби муҳим озиқ-овқатлар учун импорт божлари бўйича имтиёзларни сақлаб қолди. Инфляция 2023 йилда 8 фоизгача пасайиши прогноз қилинмоқда.
2021 йилда тўқимачилик, озиқ-овқат, тоғ-кон саноати ва карер қазиб олишда кучли тикланишдан сўнг саноатдаги кенгайиш 2022 йилда 5% гача секинлашиши кутилмоқда, 2023 йилда эса яна 5,5% гача кўтарилади. Шу билан бирга, хусусий истеъмолнинг ўсиши 4,5% гача секинлашиши кутилмоқда. 2022 йилда пандемиядан кейинги талабнинг совиши ва пул ўтказмалари оқимининг кутилаётган пасайиши билан, бу эса уй хўжаликлари даромадларининг ўсишини чеклайди. 2023 йилда хусусий истеъмол 5% гача камайиши кутилмоқда.
2022 ва 2023 йилларда товар ва хизматлар экспорти, хусусан, мис, олтин, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ва нефт-кимё экспорти 9 фоизга ўсиши прогноз қилинмоқда. Бироқ, товар ва хизматлар импортининг ўсиши 12 фоизгача қисқариши прогноз қилинмоқда. Ҳар икки йилда ҳам транспорт хизматларига ҳамда импорт капитали ва оралиқ товарларга талаб совийди.
Ҳисобот Ўзбекистонни яшил иқтисодиётга айлантиришга ёрдам бериш учун иқлимдан хабардорликни ошириш, яшил давлат инвестицияларини режалаштириш бўйича институционал мувофиқлаштиришни кучайтириш ва яшил молиялаштиришни ривожлантириш учун қулай муҳит яратишни таклиф қилади. Давлат-хусусий шериклик ва кредит кафолатларини кенгайтириш қайта тикланадиган энергия ишлаб чиқариш ва бошқа муҳим инфратузилмага хусусий инвестицияларни жалб қилишга ёрдам беради.
Ҳисоботга кўра, яшил иқтисодиётга ўтиш давлат корхоналарига қазиб олинадиган ёқилғи субсидияларини босқичма-босқич тўхтатиш ёки камайтириш харажатларини қоплашни, яшил технологияларга давлат ва хусусий инвестицияларни жалб қилишни ҳамда иқлим хавфини баҳолашда банк тизимида экологик, ижтимоий, корпоратив бошқарув тамойилларини жорий этган ҳолда яшил молияни институтлаштиришни ўз ичига олади.
ОТБ ўта қашшоқликка барҳам бериш бўйича саъй-ҳаракатларини давом эттириш билан бирга, гуллаб-яшнаган, инклюзив, барқарор ва барқарор Осиё ва Тинч океанига эришиш тарафдори. Ташкилот 1966 йилда ташкил этилган бўлиб, 49 минтақага мансуб 68 аъзога тегишли.

«Зеленое» финансирование и частный сектор могут поддержать переход Узбекистана к «зеленой» экономике — АБР
Ожидается, что рост Узбекистана замедлится в 2022 г. из-за сокращения инвестиций и денежных переводов из Российской Федерации, а затем немного увеличится в 2023 г., в то время как «зеленое» финансирование может поддержать переход страны к более «зеленой» экономике, новой азиатской модели развития. Об этом говорится в отчете банка (АБР).
В своей основной ежегодной экономической публикации « Asian Development Outlook (ADO) 2022 » АБР прогнозирует рост валового внутреннего продукта (ВВП) Узбекистана на уровне 4% в 2022 году, что ниже прошлогоднего роста на 7,4%, поскольку сдерживание частного потребления сдерживает рост в промышленности и сфере услуг. . Ожидается, что в 2023 году рост снова возрастет до 4,5%, но риски связаны с напряженной внешней средой и возможным появлением новых вариантов коронавирусной болезни (COVID-19).
«Несмотря на беспрецедентное воздействие COVID-19, в 2021 году в Узбекистане наблюдалось сильное восстановление роста, в основном за счет расширения в промышленности и сфере услуг», — сказала глава представительства АБР в Узбекистане Синди Малвичини. «Создание благоприятных условий для участия частного сектора в финансировании мер по смягчению последствий изменения климата и адаптации в промышленности и сельском хозяйстве может помочь правительству в реализации приоритетов роста».
Ожидается, что инфляция замедлится до 9% в 2022 году с 10,7% в прошлом году. Центральный банк повысил учетную ставку с 14% до 17%. Чтобы сдерживать цены на продукты питания, правительство сохранило до конца 2022 года освобождение от импортных пошлин на основные продукты питания, такие как пищевые масла, мясо птицы, пшеничная мука и рис. Прогнозируется дальнейшее замедление инфляции до 8% в 2023 году.
Ожидается, что рост в промышленности замедлится до 5% в 2022 году после сильного восстановления в 2021 году в текстильной, пищевой и горнодобывающей промышленности, а затем снова возрастет до 5,5% в 2023 году. Между тем ожидается, что рост частного потребления замедлится до 4,5%. в 2022 г. в связи с охлаждением спроса после пандемии и ожидаемым сокращением притока денежных переводов, что снизит рост доходов домохозяйств. Затем ожидается, что частное потребление вырастет до 5% в 2023 году.
Прогнозируется, что экспорт товаров и услуг, особенно меди, золота, сельскохозяйственной продукции и нефтехимии, вырастет на 9% как в 2022, так и в 2023 году. Однако прогнозируется, что рост импорта товаров и услуг снизится почти наполовину до 12%. в оба года по мере снижения спроса на транспортные услуги и импортные капитальные и промежуточные товары.
Чтобы помочь Узбекистану перейти к «зеленой» экономике, в отчете предлагается повысить осведомленность о климате, усилить институциональную координацию для планирования «зеленых» государственных инвестиций и создать благоприятную среду для развития «зеленого» финансирования. Расширение государственно-частного партнерства и кредитных гарантий поможет мобилизовать частные инвестиции в производство возобновляемой энергии и другую важную инфраструктуру.
Согласно отчету, переход к «зеленой» экономике включает покрытие расходов на поэтапное прекращение или сокращение субсидий на ископаемое топливо государственным предприятиям, мобилизацию государственных и частных инвестиций в «зеленые» технологии и институционализацию «зеленых» финансов путем внедрения в банковскую систему экологических, социальных и принципы корпоративного управления при оценке климатических рисков.
АБР стремится к процветанию, инклюзивности, жизнестойкости и устойчивости Азиатско-Тихоокеанского региона, поддерживая при этом свои усилия по искоренению крайней нищеты. Основанная в 1966 году, она принадлежит 68 членам, из них 49 из региона.