O’zbek-qirg’iz hamkorligini yanada chuqurlashtirish bo’yicha navbatdagi tadbirlar ko’rib chiqildi
Joriy yilning 25 iyul kuni O’zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o’rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri J. Xodjayev Qirg’iziston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Raisining o’rinbosari B. Torobayev bilan videokonferensaloqa tarzida muzokaralar o’tkazdi. Tomonlar o’zaro hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Ma’lumot uchun: 2021-yil yakunlari bo’yicha O’zbekiston va Qirg’iziston o’rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 953,5 million dollardan, 2022-yilning birinchi yarmida esa 590 million dollardan oshdi (o’sish o’tgan yilning shu davriga nisbatan 39% tashkil qildi).
Uchrashuvda sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish bo’yicha amaliy chora-tadbirlar batafsil ko’rib chiqildi. Hususan, hozirgi vaqtda O’zbekistonda qirg’iz kapitali asosida 289 korxona faoliyat ko’rsatmoqda. Shundan 129 tasi – qo’shma va 160 tasi yuz foiz xorijiy kapitalga ega korxonadir. Energetika, yengil sanoat, farmatsevtika, avtomobilsozlik, qurilish materiallari va qishloq xo’jaligi mahsulotlari ishlab chiqarish, shuningdek, qishloq xo’jaligi texnikasi, yengil avtomobillar va bazalt tolasi ishlab chiqarish sohalarida qo’shma loyihalar sonini ko’paytirishga tayyorlik bildirildi.
2022-2025-yillarda ikki mamlakat o’rtasida Savdo-iqtisodiy hamkorlik va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish dasturiga kiritilgan hamkorlikning boshqa ustuvor yo’nalishlari ham muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida muhokama qilingan loyiha va tashabbuslarning hayyotga joriy etilishini qo’llab-quvvatlashga o’zaro sodiqlik bildirildi.

Рассмотрены дальнейшие шаги по углублению узбекско-кыргызского сотрудничества
25 июля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Ж.Ходжаев провёл переговоры в формате видеоконференцсвязи с заместителем Председателя Кабинета Министров Кыргызской Республики Б.Торобаевым. Стороны обменялись мнениями по актуальным вопросам двустороннего сотрудничества.
Для справки: по итогам 2021 г. товарооборот между Узбекистаном и Кыргызстаном превысил 953,5 млн долларов, а в первом полугодии 2022 г. – 590 млн долларов (рост – 39% по отношению к аналогичному периоду прошлого года).
В ходе встречи детально рассмотрены практические меры по развитию промышленной кооперации. Так, в Узбекистане в настоящее время действует 289 предприятий с кыргызским капиталом, из них 129 совместных предприятий и 160 – со стопроцентным иностранным капиталом. Выражена готовность нарастить количество совместных проектов в сферах энергетики, легкой, фармацевтической, автомобильной промышленности, выпуска стройматериалов и сельскохозяйственной продукции, а также производства аграрной техники, легковых автомобилей и базальтового волокна.
Обсуждены были и другие приоритетные направления взаимодействия, включённые в Программу торгово-экономического сотрудничества и развития промышленной кооперации между двумя странами на 2022-2025 годы.
По итогам встречи выражена обоюдная приверженность поддержке практической реализации обсужденных проектов и инициатив.