Собиқ Jizzakh Petroleum инвестиция активларини бошқариш учун лицензия олган
“Sanoat Energetika Guruhi” (Jizzakh Petroleum бренди остида фаолият юритувчи) қимматли қоғозлар бозоридаги активларни ишонч билан таъминлаш учун лицензия олди. Бу ҳақда Молия вазирлиги хабар берди.
Компания ҳужжат олиш учун 24-май куни мурожаат қилган. Вазирлик томонидан ариза белгиланган тартибда кўриб чиқилиб, қаноатлантиришга қарор қилинди.
Ишончли бошқарув – корхонани бошқариш функциясини давлат манфаатларини кўзлаб хўжалик юритувчи субектга ўтказиш. Бу бозор муносабатларига асосланган, шунингдек, давлат органлари таъсиридан мустақил равишда бозорни бошқаришни англатади.
Молия вазирлиги маълумотларига кўра, айни пайтда фонд бозорида инвестиция активларини ишончли бошқариш лицензиясига эга 40 та компания фаолият юритмоқда. Шунингдек, Ўзбекистонда 50 та лицензияланган инвестиция воситачилари (брокерлари) ва 54 та инвестиция маслаҳатчилари фаолият кўрсатмоқда.
Кейинги йилларда бир қанча корхоналар ишончли бошқарувга хусусий компанияларга ўтказилди. Энг машҳур мисол – 2018 йилдан 2021 йилгача АГМК, Ўзметкомбинат ва Ўзвторцветмет давлат акцияларини бошқарган SFI Management Group.
“Sanoat Energetika” ишончли бошқарувчи сифатида ҳам тажрибага эга. Компания Фарғона нефтни қайта ишлаш заводини 100 млн долларга сотиб олишдан аввал ўз назоратига олган.
Ҳозир Jizzakh Petroleum кимга тегишли
“Jizzakh Petroleum” ҚК 2017-йил июн ойида “Ўзбекнефтгаз” ва “Газпром”нинг “Gas Project Development Central Asia” шўба корхонаси томонидан ташкил этилган. Дастлаб Ўзбекистон томони 60 фоиз, Россия 40 фоиз улушга эга эди. Келгусида хорижий инвесторлар улушини ошириш режалаштирилган эди.
Бир неча қайта тақсимлашдан сўнг, 2021-йил бошида “Ўзбекнефтгаз” корхонадаги 49 фоиз, Gas Project Development Central Asia – 2 фоиз улушга эгалик қилди. Яна 49% Кипр офшор Belvor Holding Limited компаниясига тегишли эди.
2021-йил октябрь ойи охирида “Ўзбекнефтгаз” қўшма корхона таъсисчилари таркибидан чиқиб, ўз улушини “Belvor Holding” га ўтказди. Ҳозирда Кипр офшори “Jizzakh Petroleum” нинг 98 фоизига эгалик қилади.
Ҳозирги вақтда компания 103 та коннинг ер қаъридан фойдаланиш ҳуқуқига эга бўлиб, нефт қазиб олишнинг қарийб 80 фоизини ва тасдиқланган газ захираларининг қарийб 22 фоизини ташкил қилади. Корхонада углеводородлардан юқори қўшимча қийматга эга маҳсулотлар ҳам ишлаб чиқарилади.

Бывшая Jizzakh Petroleum получила лицензию на управление инвестактивами
Компания обратилась за документом 24 мая. В министерстве рассмотрели заявку в установленном порядке и приняли решение удовлетворить её, отмечается в сообщении.
Доверительное управление — передача функции по управлению предприятием субъекту предпринимательства в интересах государства. Это означает управление рынком на основе рыночных отношений, а также независимо от влияния государственных органов.
По данным Минфина, сейчас на фондовом рынке работает 40 компаний с лицензиями на доверительное управление инвестиционными активами. Также в Узбекистане есть 50 лицензированных инвестиционных посредников (брокеры) и 54 инвестконсультанта.
В последние годы несколько предприятий передавали частным компаниям в доверительное управление. Самый известный пример — SFI Management Group, которая с 2018 по 2021 годы управляла госдолями в АГМК, «Узметкомбинате» и «Узвторцветмете».
Опыт доверительного управляющего есть и у Sanoat Energetika Guruhi. Компания получила в управление Ферганский НПЗ перед тем, как купить его за $100 млн.
Кто сейчас владеет Jizzakh Petroleum
СП Jizzakh Petroleum было создано в июне 2017 года «Узбекнефтегазом» и дочерней структурой «Газпрома» Gas Project Development Central Asia. Изначально узбекская сторона владела долей в 60%, российская — в 40%. В дальнейшем планировалось увеличить долю зарубежных инвесторов.
После нескольких перераспределений на начало 2021 года «Узбекнефтегазу» принадлежало 49% в предприятии, Gas Project Development Central Asia — 2%. Ещё 49% владел кипрский офшор Belvor Holding Limited.
В конце октября 2021 года «Узбекнефтегаз» вышел из числа учредителей СП, передав свою долю Belvor Holding. Теперь кипрскому офшору принадлежит 98% Jizzakh Petroleum.
На текущий момент компании принадлежат права недропользования на 103 месторождения, и приходится около 80% добычи нефти и около 22% доказанных запасов газа. Также компания производит из углеводородов продукцию с высокой добавленной стоимостью.