Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлиги ходимлари ҳуқуқий саводхонликни оширишга бағишланган онлайн семинарда иштирок этишди
24 март куни хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлиги ходимлари давлат ходимларининг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш ва уларнинг даражасини баҳолашга бағишланган онлайн семинарда иштирок этдилар.
Онлайн семинарнинг мақсади Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг жорий йил 13 мартдаги 134-сонли «давлат ташкилотлари ходимларининг ҳуқуқий саводхонлигини янада ошириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорининг мазмун-моҳиятини тушунтиришдан иборат.
Адлия вазирлигининг маълумотларига кўра, қабул қилинган ҳужжатдан кўзланган асосий мақсад – бу аҳоли турмуш шароитини яхшилаш, фуқаролар ҳуқуқи ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишга қаратилган муҳим вазифа ҳамда бурчларни сифатли бажариш учун барча даражадаги давлат идоралари ва ҳокимият органлари ходимларининг ҳуқуқий саводхонлиги даражасини доимий мониторинг қилиш ва баҳолашдан иборат.
Семинар давомида иштирокчиларга давлат хизматининг ягона электрон ахборот-таҳлилий тизими (уч йилда бир марта) орқали давлат хизматчиларини тайёрлаш ва аттестациядан ўтказиш тизимини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш режалаштирилаётгани тушунтирилди.
Давлат хизматчиларини аттестациядан ўтказиш учун ўқув дастурлари, материаллари ва тест саволлари Адлия вазирлиги томонидан тайёрланади ва тақдим этилади. Давлат ташкилоти ходими 40 та тест саволига жавоб бериши керак. Ҳуқуқий билимларни баҳолаш натижалари манзиллилиги таъминланади: электрон тизимда натижаларни электрон шаклда давлат ташкилотлари ходимларининг шахсий саҳифаларига юбориш кўзда тутилган.
Давлат бошқаруви органлари ходимларининг ҳуқуқий саводхонлигини баҳолашни ўтиш учун ҳуқуқий саводхонликнинг асосий асосларини эгаллаш лозим: Конституция, «Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида» ги қонунни, жиноий ва маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги қонунларни, коррупсияга қарши кураш ва меҳнат тўғрисидаги қонунларни барпо етишнинг моҳияти, мазмуни ва тамойилларини тушуниши, Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармонлари ва қарорларини билиши; тегишли соҳа, лех.уз платформаси билан еркин ишлаш имкониятига ега бўлиш.
Aдлия вазирлиги томонидан ўтказилган тест синовларини баҳолаш натижаларига кўра паст натижалар кузатиладиган идоралар ва ҳудудларда билимларнинг ҳуқуқий савиясини ошириш бўйича таклифлар ва кўрсатмалар ишлаб чиқилади.
Семинар якунида иштирокчилар томонидан режалаштирилган тренингнинг барча босқичларини тушунтириш ва ҳуқуқий саводхонлик даражасини баҳолаш учун савол-жавоблар ўтказилди.

Сотрудники Агентства по привлечению иностранных инвестиций приняли участие в онлайн – семинаре, посвященному повышению правовой грамотности
24 марта сотрудники Агентства по привлечению иностранных инвестиций приняли участие в онлайн-семинаре, посвященному повышению правовой грамотности сотрудников государственных органов и оценки их уровня. В мероприятии, организованном по инициативе Министерства юстиции Республики Узбекистан, участвовали порядка
100 сотрудников различных министерств и ведомств, посредством видеоконференцсвязи.
Целью проведения онлайн–семинара – разъяснение сути и содержания постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан № 134 от 13 марта т.г. «О мерах по дальнейшему повышению правовой грамотности работников государственных организаций».
Как отмечает Министерство юстиции, главная цель принятого документа — это постоянный мониторинг и оценка уровня правовой грамотности работников государственных органов и хокимиятов всех уровней для качественного выполнения важных задач и обязанностей, направленных на улучшение условий жизни населения, защиту прав
и законных интересов граждан.
В ходе семинара участникам было разъяснено, что планируется разработка и внедрение системы обучения и аттестации государственных работников через Единую электронную информационно-аналитическую систему государственной службы (один раз в три года).
Учебные программы, материалы и тестовые вопросы для аттестации госслужащих будут подготовлены и предоставлены и со стороны Министерства юстиции. Работнику государственной организации необходимо ответить на 40 тестовых вопросов. Обеспечивается адресность результатов оценки правовых знаний: электронная система предусматривает направление итогов в электронном виде в личные кабинеты работников государственных организаций.
Для прохождения оценки правовой грамотности работников органов государственного управления необходимо владеть главными основами юридической грамотности: понимать сущность, значение и принципы построения Конституции, Закона об обращениях физических и юридических лиц, законодательства об уголовной и административной ответственности, антикоррупционного и трудового законодательства, знать указы и постановления Президента Республики Узбекистан в соответствующей сфере, уметь свободно работать с платформой lex.uz.
По результатам оценки проведенных тестов со стороны Министерства юстиции будут разработаны предложения, методические указания для повышения правового уровня знаний в ведомствах и регионах, где будут наблюдаться низкие результаты.
В завершении семинара состоялась сессия вопросов – ответов от участников для разъяснения всех этапов запланированного обучения и оценки уровня правовой грамотности.