ЕТТБ Ўзбекистон компанияларини қўллаб-қувватлаш учун 150 млн. АҚШ доллари ажратади
Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) Ўзбекистонга савдо ва молияни қўллаб-қувватлаш учун маблағлар ажратмоқда. Ташкилотдагилар ушбу маблағлар маҳаллий корхоналарга коронавирус пандемияси тарқалишига қарамасдан ўз фаолиятларини давом эттиришига ёрдам беришига ишонадилар.
ЕТТБ нинг савдони ривожлантиришга кўмаклашиш дастури доирасида «Асакабанк», «Ипотекабанк» ва «Ўзсаноатқурилишбанк» га 150 миллион АҚШ доллари миқдоридаги маблағлар ажратилади.
«Ушбу маблағлар Ўзбекистондаги экспорт ва импортчиларга оғир бозор шароитлари туфайли юзага келган савдолари ва етказиб бериш тизимларидаги тўхталишларни енгиллаштириш мақсадида ишлатилади», — дейилади хабарда.
«Асакабанк» ва «Ўзсаноатқурилишбанк» 60 млн. АҚШ долларидан, «Ипотекабанк» эса 30 млн. АҚШ доллари олишади. Барча учта банклар азалдан ЕТТБнинг мижозлари саналади. Улар мамлакат бўйлаб 100 дан ортиқ филиалга эга ва ўн минглаб корхоналарга хизматлар кўрсатади.
Банклар ҳозирги вақтда миллий иқтисодиётга кўмак беришда зарур бўлган маҳаллий фирмаларнинг ташқи иқтисодий фаолиятини рағбатлантириш учун яхши имкониятларга эга, дея эътироф этади ташкилот.
Бугунги кунга қадар ЕТТБ Ўзбекистон иқтисодиётига қарийб 1,85 млрд. евро миқдорида инвестиция киритган.

ЕБРР выделяет $150 млн для поддержки компаний Узбекистана
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) выделяет Узбекистану новые средства на поддержку торгового финансирования. В организации считают, что это поможет отечественным предприятиям продолжить свою деятельность, несмотря на вспышку пандемии коронавируса.
В рамках Программы содействия развитию торговли ЕБРР около $150 млн будет доступно банкам «Асакабанк», «Ипотека-банк» и «Узппромстройбанк».
«Эти средства будут использованы для того, чтобы помочь узбекским экспортерам и импортерам смягчить сбои в торговых операциях и системе поставок, вызванные тяжелыми рыночными условиями», — говорится в сообщении.
«Асакабанк» и «Узпромстройбанк» получат по $60 млн, «Ипотека-банк» — $30 млн. Все три банка являются давними клиентами ЕБРР. В совокупности они управляют более чем 100 филиалами по всей стране и предоставляют услуги десяткам тысяч предприятий.
Банки располагают хорошими возможностями для стимулирования внешнеэкономической деятельности отечественных фирм, что сейчас необходимо для поддержки национальной экономики, считают в организации.