Инвестициялар ва ташқи савдо соҳасида 2022 йилга мўлжалланган долзарб вазифалар муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 5 январь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков раҳбарлигида 2021 йилдаги инвестициялар ва ташқи савдо фаолияти якунлари ҳамда 2022 йилда инвестицияларни жалб этишни янада рағбатлантириш ва экспорт ҳажмини оширишга қаратилган чора-тадбирларни, шунингдек, бошқа долзарб вазифаларни муҳокама қилишга бағишланган бевосита ва онлайн тарзида йиғилиш бўлиб ўтди.
Йиғилишда вазирлик ва идоралар, тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрининг маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари иштирок этди.
2021 йилда инвестициялар соҳасида эришилган натижалар бўйича тезкор маълумотлар маълум қилинди. Жумладан, ўзлаштирилган инвестицияларнинг умумий ҳажми 254 трлн. сўмни ташкил этиб, 2020 йилга нисбатан 109 фоизга ўсди, шундан тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар 8,6 млрд долларни ташкил қилди. Ҳисобот даврида давлат Инвестиция дастури доирасида умумий қиймати 5,9 миллиард долларлик 318та йирик инвестициявий лойиҳа, ҳудудий инвестиция дастурлари доирасида эса 7,4 миллиард долларлик 15 710 инвестициявий лойиҳа амалга оширилди. Ушбу лойиҳаларнинг амалга оширилиши туфайли жами 275 мингдан ортиқ янги иш ўринлари яратилди. Инвестицияларни жалб қилишни рағбатлантириш ва инвестициявий лойиҳалар ташаббускорларини амалий қўллаб-қувватлаш бўйича механизмларни такомиллаштириш, шунингдек, масъул раҳбар ва ходимларни бириктириш орқали лойиҳаларни амалга оширишнинг доимий мониторингини олиб бориш тизимини ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Бўш турган ва тўлиқ қувват билан ишламаётган корхоналарни “соғломлаштириш” бўйича амалга оширилган ишлар натижалари кўриб чиқилди. Ўтган йил якунлари бўйича 2040 та шу каби корхона фаолияти ўрганилиб, тадбиркорларни молиявий қўллаб-қувватлаш ва мавжуд муаммоларни ҳал этиш бўйича аниқ чоралар кўрилди. Натижада 1908 корхона (94 фоиз) тўлиқ қувват билан ишлаб чиқаришни йўлга қўйди, бу эса мамлакатимиз саноатига қўшимча равишда 4,1 трлн. сўмлик маҳсулот ишлаб чиқариш, 184 млн долларлик қўшимча экспортга етказиб бериш ва 25 мингга яқин иш ўрни ташкил этиш имконини берди. 152 дона фойдаланилмаётган технологик ускуна ҳам ишга туширилди, бу эса, ўз навбатида, 1 257 янги иш ўрни яратиш имконини берди. Юзага келаётган масалаларга зудлик билан жавоб бериш ва уларни ҳал қилишда амалий ёрдам кўрсатиш мақсадида фойдаланишга топширилган ишлаб чиқариш объектлари фаолиятини мониторинг қилиш механизмини яратиш топширилди.
Инвестициявий фаолиятни рағбатлантириш ва лойиҳаларни амалга оширишни қўллаб-қувватлашнинг янги тизимини жорий этиш юзасидан кўрилаётган чора-тадбирлар бўйича ҳисоботлар эшитилди. Ҳудудий лойиҳа гуруҳларини шакллантиришни жадаллаштириш ҳамда уларнинг туман ва шаҳар ҳокимларининг тадбиркорликни ривожлантириш, бандлик ва камбағалликни қисқартириш бўйича ҳар бир маҳаллада фаолият юритаётган ёрдамчилари билан яқин ҳамкорлигини йўлга қўйиш топширилди.
2022 йилда экспорт салоҳиятини юксалтириш ва экспорт қилинадиган маҳсулотлар ҳажмини ошириш вазифалари кўриб чиқилди. Маҳаллий экспортчилар олдида турган масалаларни зудлик билан ҳал қилиш мақсадида экспорт қилувчи корхоналар, мижозлар ва маҳсулот ҳажми кўрсатилган экспортга ортиш бўйича манзилли жадвалини шакллантириш топширилди.
Алоҳида тартибда халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотлари томонидан молиялаштириладиган лойиҳаларни амалга ошириш билан боғлиқ масалалар, Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиши бўйича музокараларнинг бориши, транспорт инфратузилмасини кенгайтириш ва мамлакатда логистика салоҳиятини юксалтириш бўйича чора-тадбирлар ҳамда бошқа долзарб вазифалар кўриб чиқилди.
Йиғилиш якунида мутасадди раҳбарлар ўртасида ижро муддатлари белгиланган вазифалар тақсимланди ва қўшимча манзилли кўрсатмалар берилди.

Discussed urgent tasks for 2022 in the field of investment and foreign trade
On January 5 of this year, under the leadership of Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S. Umurzakov, a meeting was held in a hybrid format to discuss the results of investment and foreign trade activities in 2021 and measures to further stimulate investment attraction and increase exports in 2022 , as well as other urgent tasks.
The meeting was attended by the heads of ministries and departments, industry associations, commercial banks and local authorities of regions, the Republic of Karakalpakstan and the city of Tashkent.
The operational data on the results of investment activities achieved in 2021 were announced. Thus, the total volume of utilized investments amounted to 254 trillion soums with a growth rate of 109 percent in relation to 2020, of which direct foreign investments amounted to 8.6 billion dollars. In the reporting period, within the framework of the State Investment Program, 318 large investment projects worth $ 5.9 billion were implemented, and within the framework of regional investment programs – 15,710 projects worth $ 7.4 billion. In total, due to the implementation of these projects, more than 275 thousand new jobs were created. Instructions were given to improve the mechanisms of work to stimulate investment attraction and provide practical support to the initiators of investment projects,
The results of the work carried out to “rehabilitate” the idle and not fully loaded production facilities were considered. At the end of the past year, the activities of 2,040 such enterprises were studied and specific measures were taken to provide financial support to entrepreneurs and solve existing problems. As a result, 1,908 enterprises (94 percent) established production with full capacity utilization, which allowed the domestic industry to additionally produce products worth 4.1 trillion soums, carry out additional exports worth $ 184 million and restore about 25 thousand jobs. … Also, 152 units of unused technological equipment were put into operation, which in turn made it possible to create 1,257 new jobs.
Reports were heard on the measures taken to introduce a new system to stimulate investment activity and support the implementation of projects. It was instructed to accelerate the formation of regional project groups and establish their close interaction with assistants to the khokims of districts and cities on the development of entrepreneurship, ensuring employment of the population and reducing poverty, operating in each mahalla.
The tasks of increasing the export potential and increasing the volume of exported products in 2022 were considered. It was instructed to form an address schedule of shipments indicating specific exporting enterprises, customers and product volumes in order to promptly resolve issues faced by domestic exporters.
Issues related to the implementation of projects financed by international financial institutions and foreign government financial organizations, the progress of negotiations on Uzbekistan’s accession to the World Trade Organization, measures to expand transport infrastructure and build up logistics capacities in the country, and others were considered separately. urgent tasks.
As a result of the meeting, additional targeted instructions were given with the distribution of specific tasks and deadlines among responsible leaders.