Татаристонлик ҳамкорлар билан инвестициявий муносабатларнинг ривожланиши муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 11 январь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.У. Умурзаков ва Татаристон Республикаси Президенти Р.Н. Минниханов ўртасида видеоконференция тарзида музокаралар бўлиб ўтди. Музокараларда Ўзбекистоннинг Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда бошқа тегишли вазирликлар ва идоралар раҳбарлари, шунингдек, Татаристон идоралари ва йирик компанияларининг раҳбарлари иштирок этди.
Музокаралар чоғида Ўзбекистон ва Россия Федерацияси ўртасидаги ҳудудлараро ҳамкорлик доирасида қўшма лойиҳаларнинг амалга оширилиши муҳокама қилинди ва уларни илгари суриш бўйича тадбирлар келишиб олинди. Кимё, нефть-газ, автомобилсозлик, тиббиёт ускуналари ва робототехника, уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш, илмий-техник ва инновацион соҳадаги ҳамкорлик йўналишларида кенг кўламли лойиҳаларни ҳаётга жорий этиш билан боғлиқ барча масалалар атрофлича кўриб чиқилди.
Муҳокама якунида мутасадди раҳбарларга тилга олинган масалаларни ҳал этиш ва тегишли лойиҳаларнинг амалий ижросини жадаллаштириш бўйича аниқ чора-тадбирлар кўриш топширилди.
Томонлар муносабатларни мустаҳкамлаш ва амалий ҳамкорликнинг барча жиҳатлари юзасидан келишиб олиш мақсадида яқин келажакда Татаристон Республикаси Саноат ва савдо вазирлиги ҳамда йирик компаниялар раҳбарияти билан манзилли музокаралар олиб бориш учун унинг Ўзбекистон ҳудудларига ташрифини ташкил этиш борасида якдил фикрга келдилар.
Учрашув якунида томонлар мавжуд лойиҳаларни илгари суришни жадаллаштириш ҳамда Татаристон ва Ўзбекистон Республикаси ҳукдудлари ўртасида устувор йўналишларда ҳамкорликни янада чуқурлаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш мақсадида кўриб чиқилган ҳамкорлик йўналишлари доирасида мунтазам мулоқотни фаоллаштириш таклифини қўллаб-қувватладилар.

Обсужден ход инвестиционного сотрудничества с партнерами из Татарстана
11 января текущего года в формате видеоконференции состоялись переговоры заместителя Премьер-министра — министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.У. Умурзакова с Президентом Республики Татарстан Р.Н. Миннихановым. В переговорах также приняли участие руководители Министерства инвестиций и внешней торговли и других профильных министерств и ведомств Узбекистана, а также руководители ведомств и крупных компаний Татарстана.
В ходе переговоров был обсужден ход реализации совместных проектов в рамках межрегионального сотрудничества Узбекистана и РФ и согласованы шаги по их дальнейшему продвижению. Были предметно рассмотрены все имеющиеся вопросы, связанные с имплементацией масштабных проектов в сферах химической, нефтегазовой, автомобилестроительной промышленности, производства медицинской техники и робототехники, жилищно-коммунального обслуживания, инноваций и научно-технического сотрудничества.
По итогам обсуждения ответственным руководителям было поручено принять конкретные меры по решению выявленных вопросов и ускоренному выходу на практическую реализацию соответствующих проектов.
Стороны договорились об организации визита руководства Министерства промышленности и торговли Республики Татарстан и крупных компаний в регионы Узбекистана в ближайшее время для проведения адресных переговоров в целях укрепления партнерства и согласования всех аспектов практического сотрудничества.
В завершение встречи стороны поддержали предложение активизировать тесный и регулярный диалог по рассмотренным направлениям сотрудничества с целью ускоренного продвижения имеющихся проектов и выработки предложений по дальнейшему углублению партнерства между Татарстаном и регионами Республики Узбекистан в приоритетных областях.