Марказий Осиё мамлакатлари иқтисодиёти 2021 йилда 4,9 фоизга ўсади.
Марказий Осиё иқтисодиёти этади 2021 йилда 4,9% га ўсади. Бундай прогноз Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЙТТБ) томонидан амалга оширилган. Минтақа келгуси йилда давом этаётган кенгайиш сиёсати ва минтақанинг асосий экспорт товарлари ва ишчи кучига кучли ташқи талаб туфайли ўсишда давом этади. Ҳисоботда қайд этилишича, 2021-йилдаги ўсиш CОВИД-19 бўйича чекловлар босқичма-босқич юмшатилгандан кейин ички вазиятнинг барқарорлашуви билан боғлиқ. Марказий банклар томонидан вақтинча чеклов чоралари кўрилгани сабабли тадбиркорлик субъэктлари ва уй хўжаликларини кредитлаш ҳажмининг кўпайиши муҳим омил бўлди.
Мамлакатлар бўйича ЕТТБ Ўзбекистон ялпи ички маҳсулоти 2021 йилда 6,8 фоизга, 2022 йилда эса 6 фоизга ўсишини кутмоқда . Июн ойида экспертлар 5,6% ўсишини башорат қилишди. Қозоғистонда, ЕТТБ экспертларининг ҳисоб-китобларига кўра, 2021 йил охиригача мамлакат ялпи ички маҳсулоти ташкил этади 3,6%. 2022-йилда ташқи талабнинг кучайиши ва ички истеъмолни қўллаб-қувватлаш бўйича фискал рағбатлантириш чораларини давом эттириш ҳисобига иқтисодиёт янада 3,8 фоизга ўсишга эришилади.
ЕТТБ Тожикистонда 2021-йил охиригача иқтисодий ўсиш прогнозини 4,9 фоизгача пасайтирди . Банк аввалроқ бу кўрсаткич 6,5% бўлишини кутган эди. Бундай ўсиш меҳнат муҳожирларининг пул ўтказмалари ҳажми тикланганидан кейин эришилади, деб тахмин қилинган эди. ЕТТБ Қирғизистоннинг иқтисодий ўсиш прогнозини ҳам пасайтирди… 2021 йил охиригача ЯИМ 2,5 фоизга ўсиши кутилмоқда. Ёзда 6,6 фоизга ўсиш кутилган эди.
Нархлар кўтарилди
Қирғизистонда ёқилғи ва озиқ-овқат нархи ошиб бормоқда. Фақат дизел ёқилғи кўтарилди йилда нархи 1.92 сом (9.7 тенге) томонидан ой мобайнида . Агар сентябрь ойи охирида дизел ёқилғисининг ўртача нархи 51,42 сўм бўлган бўлса, 1 ноябр ҳолатига кўра у 53,36 сўмга етган. Энг қиммат дизел ёқилғиси Кербен шаҳрида 58,69 сўм (297,3 танга), энг арзон дизел ёқилғиси Қоракўлда 52,27 сўм (264,8 танга)ни ташкил қилмоқда. Бензин ҳам қимматлашди. АИ-92 ёқилғиси 82 ​​тийинга – 56,84 сўмдан 57,66 сўмга (292,1 танга), АИ-95 – 80 тийинга – 61,22 сўмдан 62,02 сўмга (314,13 танга) қимматлашди. Картошка ҳам қимматлашди. Ўтган ой давомида унинг нархи ошди 35,1 сўмга (177.78 тенге) учун 5.17 сом (26.19 тенге) томонидан.
Узоқ кутилган код
Тожикистон парламенти қуйи палатаси янги Солиқ кодекси лойиҳасини қабул қилди . Тадбиркорлар бу ҳужжатни қарийб уч йилдан бери кутмоқда. Лойиҳа муҳокамаси чоғида Тожикистон молия вазири Файзиддин Қаҳҳорзода янги Кодексда солиқлар сони амалдаги 10 моддадан 7 бандга , даромад солиғи ставкаси эса 13 фоиздан 12 фоизга камайтирилганини маълум қилди. Шунингдек, бюджетга тушумларнинг умумий ҳажмидаги улуши 40 фоиздан ортиқ бўлган асосий солиқ – ҚҚС ставкаси 2022-йил 1-январдан бошлаб 18 фоиздан 15 фоизга, 2027-йилга келиб эса 13 фоизга камаяди. %. Кодекс лойиҳасида бошқа кўплаб янгиликлар ҳам мавжуд, бироқ уларнинг ҳаммаси ҳам янги солиқ қонунчилиги қабул қилингандан кейин ишламайди. Яъни, Кодекснинг янги нормалари босқичма-босқич қўлланилади.
Озиқ-овқат инқирози
Озиқ-овқат инқирози Туркманистонда бўлади олиш ёмон. Маҳаллий ОАВ хабарига кўра, мамлакат шарқида ун давлат дўконларига бир неча ойдан бери етказиб берилмаяпти. Ун келтирилса, одамлар уни ойига бир марта – ҳар бир оилага беш килограммдан сотиб олишлари мумкин бўлади. Расмийлар ун етказиб беришдаги кечикиш сабабларини изоҳламаяпти, аммо яқин кунларда сотувга чиқарилишини ваъда қилмоқда. Шунинг учун дўконларда катта навбатлар пайдо бўлди. Бундан ташқари, Ашхободда нон фақат тунги вақтда сотилади. Дам олиш ставкаси бир киши учун учта нон.
Янги имкониятлар
Европа Иттифоқи Қирғизистоннинг рақамли ривожланишини қўллаб-қувватлаш дастури учун 2 миллион евро ажратди . Қирғизистон Республикаси Рақамли ривожланиш вазирлиги бу борада Эстониядан Қирғизистон Республикасига амалий ташриф доирасида учиб келган Электрон бошқарув академияси (эГА) вакили Тонис Мае билан келишиб олди . Дастурнинг асосий мақсади қулай алоқа ва рақамли таълим орқали ишсизлик ва тенгсизликни камайтириш орқали Қирғизистоннинг рақамли ривожланишини қўллаб-қувватлашдан иборат.
Шунингдек, Европа Иттифоқи Ўзбекистонга 2021-2024 йилларга мўлжалланган грант лойиҳаларини амалга ошириш учун 83 миллион евро ажратишни режалаштирмоқда . Европа Иттифоқи Орол денгизи зонасини ривожлантириш бўйича молиявий ва техник ҳамкорликни кенгайтирмоқчи.
Тожикистон лойиҳалари Жанубий Корея экспорт-импорт банки (Эксимбанк) томонидан молиялаштирилади . Банк мамлакатдаги йирик транспорт лойиҳаларини қўллаб-қувватлаши кутилмоқда.
Ривожланиш фонди
Ўзбекистон ва Қирғизистон бир йўлга қўйилган қўшма ривожлантириш жамғармаси (CCДФ). Унинг устав капитали 50 миллион долларни ташкил қилади (кейинчалик 200 миллион долларга кўтарилади). Шу билан бирга, келишувнинг ўзи шу йилнинг март ойида Қирғизистон президенти Садир Жапаровнинг Ўзбекистонга ташрифи чоғида имзоланган эди . Аммо Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев унга шу ҳафтагина имзо чекди. Иқтисодиётни модернизация ва ривожлантириш жамғармаси ташкил этилган. Жамғарманинг бош қароргоҳи Бишкекда бўлади.

Экономика стран Центральной Азии вырастет на 4,9% в 2021 году
Рост экономики стран Центральной Азии составит 4,9% в 2021 году. Такой прогноз сделал Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР). В следующем году регион продолжит рост примерно на 4,8% благодаря продолжающейся политике расширения экономики и высокому внешнему спросу на основные экспортируемые товары и трудовые ресурсы региона. В отчете отмечается, что в 2021 году рост обусловлен стабилизацией внутренней ситуации после постепенного ослабления ограничений по COVID-19. Еще одним важным фактором стало увеличение кредитования предприятий и домашних хозяйств, поощряемое временными мерами сдерживания, введенными центральными банками.
В разрезе по странам ЕБРР ожидает, что ВВП Узбекистана вырастет на 6,8% в 2021 году и на 6% в 2022-м. В июне эксперты предсказывали рост 5,6%. В Казахстане, по подсчетам экспертов ЕБРР, ВВП страны к концу 2021 года составит 3,6%. В 2022 году экономика достигнет дальнейшего роста на 3,8% благодаря более сильному внешнему спросу и продолжению мер бюджетного стимулирования, поддерживающих внутреннее потребление.
Прогноз роста экономики Таджикистана по итогам 2021 года ЕБРР понизил до 4,9%. Ранее банк ожидал, что эта цифра составит 6,5%. Предполагалось, что такой рост будет достигнут после восстановления объемов денежных переводов трудовых мигрантов. Прогноз роста экономики Кыргызстана ЕБРР тоже понизил. Ожидается, что по итогам 2021 года ВВП вырастет на 2,5%. Летом предполагался рост на 6,6%.
Цены вверх
В Кыргызстане растут цены на топливо и продукты. Только дизельное топливо за месяц подорожало на 1,92 сома (9,7 тенге). Если по итогам сентября средняя цена на солярку была 51,42 сома, то на 1 ноября она достигла отметки 53,36 сома. Самое дорогое дизельное топливо в Кербене — 58,69 сома (297,3 тенге), а самый дешевый дизель в Караколе — 52,27 сома (264,8 тенге). Подорожал и бензин. Топливо Аи-92 выросло в цене на 82 тыйына — с 56,84 до 57,66 сома (292,1 тенге), а Аи-95 — на 80 тыйынов — с 61,22 до 62,02 сома (314,13 тенге). Картофель тоже подорожал. За последний месяц его цена поднялась на 5,17 сома (26,19 тенге) до 35,1 сома (177,78 тенге).
Долгожданный кодекс
Нижняя палата парламента Таджикистана приняла проект нового Налогового кодекса. Этот документ предприниматели ждут уже почти три года. В ходе обсуждения проекта министр финансов Таджикистана Файзиддин Каххорзода сказал, что в новом Кодексе численность налогов сократилась с действующих 10 до 7 наименований, а ставка подоходного налога снижена с 13% до 12%. Также ставка главного налога – НДС, доля которого составляет более 40% в общем объеме налоговых поступлений в бюджет, с 1 января 2022 года снизится с 18% до 15%, а к 2027 году – до 13%. Проект Кодекса содержит также множество других нововведений, но не все они заработают после принятия нового налогового законодательства. То есть новые нормы Кодекса будут задействованы поэтапно.
Продовольственный кризис
В Туркменистане обостряется продовольственный кризис. По сообщениям местных СМИ, на востоке страны муку в государственные магазины не завозили в течение нескольких месяцев. А если муку завезут, то люди смогут ее купить один раз за месяц — пять килограмм на семью. Власти не объясняют причину задержки поставок муки, но обещают, что она поступит в продажу в ближайшие дни. Поэтому у магазинов образовались огромные очереди. Кроме того, в Ашхабаде хлеб продают только в темное время суток. Норма отпуска — три буханки на человека.
Новые возможности
Европейский союз выделил 2 млн евро на Программу по поддержке цифрового развития Кыргызстана. Об этом Министерство цифрового развития КР договорились с представителем Академии е-управления (eGA) Тынисом Мяэ, который прилетел в КР из Эстонии в рамках рабочего визита. Основная цель программы — поддержка цифрового развития Кыргызстана путем снижения безработицы и неравенства за счет доступной связи и цифрового образования.
Также Европейский союз планирует выделить Узбекистану 83 млн евро на реализацию грантовых проектов на 2021-2024 годы. ЕС собирается расширить финансово-техническое сотрудничество для развития зоны Приаралья.
Проекты Таджикистана собирается финансировать южнокорейский Экспортно-импортный банк (Эксимбанк). Ожидается, что банк поддержит крупные транспортные проекты страны.
Фонд развития
Узбекистан и Кыргызстан создали совместный фонд развития (УКФР). Его уставной капитал составит $50 млн (с последующим увеличением до $200 млн). При этом само соглашение было подписано еще в марте этого года в ходе визита президента Кыргызстана Садыра Жапарова в Узбекистан. Но президент Узбекистана Шавкат Мирзиеев подписал его только на этой неделе. Фонд учрежден для модернизации и развития экономики. Штаб-квартира фонда будет находиться в Бишкеке.