Бугун, 2-ноябр куни аҳолини сифатли уй-жой билан таъминлаш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилишида Шавкат Мирзиёев цемент импорт қилувчилар учун имтиёзлар яна бир йилга узайтирилишини маълум қилди, деб хабар қилди президент матбуот хизмати.
Бундан ташқари, цемент ишлаб чиқарувчилар учун фойда солиғи 20 фоиздан 15 фоизга, ер қаъридан фойдаланганлик учун солиқ икки баравар камайтирилади. Президент тегишли қарорни август ойи охирида имзолаган эди . Бу 1 тонна цемент таннархини 7 фоизга арзонлаштиради.
“Янги бинолар нархини жорий йил даражасида ушлаб туриш зарур, – деди Президент.
Уй-жой нархларини барқарор сақлаш мақсадида янги турар-жой мажмуаларини ички ва ташқи инфратузилма билан таъминлаш учун ҳар йили бюджетдан 1 триллион сўм маблағ ажратиш кўзда тутилган.
Тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш жамғармаси қурувчиларга 24 ой муддатда Марказий банк ставкасидан ошган қисмини қоплайди. Бунинг учун бюджетдан 1 триллион сўм ажратилади.

Льготы на импорт цемента продлили на год
Сегодня, 2 ноября, в ходе видеоселекторного совещания, посвященного обеспечению населения качественным жильем, Шавкат Мирзиёев сообщил о продлении льгот для импортеров цемента еще на один год, передает пресс-служба президента.
Кроме того, для производителей цемента налог на прибыль снизят с 20% до 15%, а налог за пользование недрами — в два раза. Соответствующее постановление президент подписал еще в конце августа. Это позволит снизить себестоимость 1 тонны цемента на 7%.
«Необходимо удерживать цены на новостройки на уровне этого года», — отметил президент.
Чтобы цены на дома оставались стабильными, из бюджета ежегодно планируется выделять 1 трлн сумов на обеспечение новых жилых комплексов внутренней и внешней инфраструктурой.
Фонд поддержки предпринимательской деятельности возместит строителям в течение 24 месяцев часть, превышающую ставку Центрального банка. Для этого из бюджета выделят 1 трлн сумов.