“Termiz Cargo Centre” Халқаро логистика марказининг инфратузилмаси ўрганилди
Жорий йилнинг 29 апрелида Инвестициялар ва ташқи савдо вазири бошчилигидаги ишчи гуруҳ Сурхондарё вилоятига ташриф буюрди, унда “Termiz Cargo Centre” халқаро логистика марказининг инфратузилмаси, шунингдек, раҳбариятнинг кўрсатмалари бажарилиши ҳолати юзасидан Ўзбекистон ва Афғонистон ўртасида узлуксиз савдо-сотиқни йўлга қўйиш бўйича энг қулай шарт-шароитлар яратиш ўрганиб чиқилди.
Ташриф доирасида маъмурий-техника бинолари, маҳаллий экспортга йўналтирилган маҳсулотлар, логистика компаниялари офислари, божхона ва солиқ органлари идоралари, ихтисослаштирилган идоралар стендлари, давлат ва хусусий ишлаб чиқариш корхоналари текширилди. Объектларнинг ҳолатини баҳолаш натижаларига кўра, тезкорлик билан бажариш учун кўрсатмалар берилди. Афғонистонлик тадбиркорларнинг ҳамкорликдаги иштирокини кенгайтиришга, шунингдек, Марказ ишини ташкил этишда ташкилий ва техник масалаларни ҳал этишга алоҳида эътибор қаратилди.
Шу билан бир қаторда, истиқболли таклиф сифатида узоқ муддатли муносабатлар ҳамда бизнес алоқаларни ўрнатиш учун ўзбек ва афғон тадбиркорлари иштирокида форум ташкил этиш имкониятлари ҳам кўриб чиқилди.

Была изучена инфраструктура логистического центра «Термез Карго Центр»
29 апреля текущего года рабочая группа во главе с министром инвестиций и внешней торговли Узбекистана совершила поездку в Сурхандарьинскую область, в ходе которой непосредственно на месте была изучена инфраструктура логистического центра «Термез Карго Центр», а также состояние реализации поручений Руководства по созданию максимально благоприятных условий для налаживания бесперебойной торговли между Узбекистаном и Афганистаном.
В рамках поездки были осмотрены административные и технические помещения, отраслевые шоурумы с образцами отечественной экспортоориентированной продукции, офисы логистических компаний, таможенных и фискальных органов, стенды профильных ведомств, государственных и частных компаний-производителей. По результатам оценки состояния объектов были даны замечания и поручения к оперативному исполнению. Акцент был сделан на активизацию привлечения афганских предпринимателей к сотрудничеству, а также на доработку организационных и технических моментов в налаживании работы Центра.
В качестве перспективного предложения была рассмотрена возможность организации форума с участием представителей узбекского и афганского бизнеса для построения долгосрочных связей и деловых контактов.