Ўзбекистон ҳудудларидаги ишбилармонлик фаоллиги — Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази шарҳи (+Инфографика)
Ўзбекистон Республикаси ҳудудларида ишбилармонлик фаоллиги таҳлили ҳар ойда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан тезкор маълумотлар асосида (республиканинг барча соҳалари бўйича ўтказилган мониторинг, Давлат божхона қўмитаси, ДСҚ, МБ ва ЎзРХТБ) ҳисоблаб чиқилади.
Мониторинг натижалари шуни кўрсатдики, жорий йилнинг 1 январидан 27 июннигача бўлган даврда республикада солиқ тушумлари ҳажми ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 15,3%га ошган.
Шу билан бирга, солиқ тушумларининг сезиларли ўсиши Фарғона (37,6% га), Сурхондарё (37,5% га), Самарқанд (35,9% га), Бухоро (35,9% га), Хоразм (35,2% га), Андижон (33,6% га) вилоятлари ва Тошкент (44,6% га) шаҳрида қайд этилди.
Солиқ тушумларининг ўсиши иқтисодиётдаги ижобий ўзгаришлар натижасида, шунингдек, солиқ маъмуриятчилиги тизимини такомиллаштириш, жумладан янги маъмурий воситаларни жорий этиш, жараёнларни рақамлаштириш ва автоматлаштириш, тадбиркорлик фаолиятини қонунийлаштириш ва солиқ қонунчилиги талабларига риоя этиш тартибини соддалаштириш ҳисобига таъминланди.
Таҳлил қилинган давр учун божхона тўловлари бўйича тушумлар 2021 йилнинг шу даврига нисбатан 41,2%га ошди. Божхона тушумларининг энг юқори ўсиши Хоразм (77,9%га), Сирдарё (70,6%га), Андижон (61,3%га), Бухоро (56,3%га), Жиззах (49,8%га) вилоятларида ва Қорақалпоғистон Республикасида (68,0%га) кузатилди.
Божхона тушумларининг ўсиши ташқи солиқ солинадиган импорт ҳажми ва валюта курсининг ошиши, савдо айланмасининг ўсиши, мамлакатимизда ишлаб чиқариш қувватларининг ошириши, божхона маъмуриятчилиги тартиб-таомилларини соддалаштириш, жараёнларни рақамлаштириш ва автоматлаштириш, жумладан, божхона органлари томонидан рискларни бошқариш тизимидан кенг фойдаланиш ҳисобига таъминланди.
Давлат божхона қўмитаси маълумотларига кўра, жорий йил бошидан 27 июнга қадар товарлар экспорти ҳажми ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 25,4%га ошган. Товарлар экспорти ҳажмининг сезиларли ўсиши Қашқадарё (61,6%га), Навоий (52,5%га), Самарқанд (44,5%га), Андижон (33,5%га), Наманган (26,9%га) вилоятларида ва Тошкент (53,0%га) шаҳрида қайд этилди.
Ўзбекистон экспортининг ўсиши саноат маҳсулотлари, озиқ-овқат маҳсулотлари, кимё ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари экспортининг ўсиш суръатлари билан изоҳланади.
Товарлар экспортининг камайиши Бухоро (22,2% га), Сурхондарё (6,8% га) вилоятларида ва Қорақалпоғистон Республикасида (17,0% га) кузатилди.
Бухоро вилоятида экспортнинг камайишига 2022 йилнинг январ-июнь ойларида пахта толасининг экспорт ҳажми камайгани сабаб бўлмоқда, бу эса ушбу маҳсулотларнинг ички бозорга йўналтирилганлиги билан боғлиқ.
Қорақалпоғистон Республикасида экспорт ҳажмининг камайиши пластмасса ва ундан тайёрланган маҳсулотлар, ип-калава ва фармацевтика маҳсулотлари экспортининг камайганлиги билан, шунингдек, пахта толаси экспортининг бутунлай бекор қилиниши ва ички бозорга йўналтирилиши билан изоҳланади.
Ўз навбатида, Сурхондарё вилоятида экспорт ҳажмининг камайиши мева-сабзавот маҳсулотлари экспортининг камайиши ҳамда пахта толаси ва ип-калаванинг ички бозорга йўналтирилиши билан боғлиқ.
Таҳлил қилинаётган даврда Ўзбекистон Республика товар-хомашё биржасида тузилган битимлар ҳажми 42,8%га ошди. Биржада савдо фаоллигининг сезиларли даражада ўсиши Хоразм (68,1%га), Навоий (65,4%га), Жиззах (54,6%га) вилоятларида, Қорақалпоғистон Республикасида (49,8%га) ва Тошкент шаҳрида (68,5%га) кузатилмоқда.
Ушбу ҳудудларда тузилган битимлар ҳажмининг ўсиши техник уруғлар, минерал ўғитлар, шакар, ўсимлик ёғи, этил спирти, автомобил бензини, дизел ёқилғиси, қурилиш ва маиший материаллар, қора ва рангли металлар ва бошқалар каби товарларни савдосини кўпайтириш орқали таъминланди.
Шу билан бирга, Сирдарё вилоятида 7,2%га пасайиш кузатилди. Бу полипропилен, пахта толаси, техник уруғлар, ўсимлик ёғи, шрот ва пўстлоғи, қора металл, цемент, буғдой, совун маҳсулоти ва чорва озуқаси билан савдо қилиш бўйича битимлар сони ва ҳажмининг камайиши билан изоҳланади.

В июне выросли показатели бизнес-активности регионов Узбекистана (+инфографика)
Для оценки экономической ситуации в стране Центр экономических исследований и реформ проводит ежемесячную оценку состояния деловой активности на региональном и районном уровнях.
Результаты мониторинга показали, что объем налоговых поступлений республики в период с 1 января по 27 июня т.г. вырос на 15,3% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
При этом, значительный рост налоговых поступлений отмечен в Ферганской (+37,6%), Сурхандарьинской (+37,5%), Самаркандской (+35,9%), Бухарской (+35,9%), Хорезмской (+35,2%), Андижанской (+33,6%) областях и в г. Ташкенте (+44,6%).
Рост налоговых поступлений обеспечен за счет положительных изменений в экономике, улучшения системы налогового администрирования, в том числе внедрения новых административных инструментов, цифровизации и автоматизации процессов, легализации предпринимательской деятельности и упрощения порядка соблюдения требований налогового законодательства.
Поступления по таможенным платежам за анализируемый период увеличились на 41,2% по сравнению с аналогичным периодом 2021 года. Наибольший рост таможенных поступлений наблюдался в Хорезмской (+77,9%), Сырдарьинской (+70,6%), Андижанской (+61,3%), Бухарской (+56,3%), Джизакской (+49,8%) областях и в Республике Каракалпакстан (+68,0%).
Увеличение таможенных поступлений связано с ростом внешнеторгового оборота, мерами принимаемыми таможенными органами по упрощению таможенных процедур, ускорением выпуска товаров в свободное обращение и внедрением новых методов таможенного администрирования.
По данным Государственного таможенного комитета объем экспорта товаров с начала текущего года по 27 июня увеличился на 25,4по сравнению с аналогичном периодом прошлого года. Значительный рост объемов экспорта товаров отмечено в Кашкадарьинской (+61,6%), Навоийской (+52,5%), Самаркандской (+44,5%), Андижанской (+33,5%), Наманганской (+26,9%) областях и в г.Ташкенте (+53,0%).
Увеличение объема экспорта Узбекистана объясняется растущими темпами роста экспорта промышленных товаров, пищевых продуктов, химических веществ и агропродовольственных товаров.
В то же время, уменьшение экспорта товаров наблюдались в Бухарской (-22,2%), Сурхандарьинской (-6,8%) областях и в Республике Каракалпакстан (-17,0%).
Сокращение объема экспорта в Бухарской области вызвано тем, что в январе-июне 2022 года в Бухарской области сократился экспорт хлопкового волокна, что связано с направлением данной продукции на внутренний рынок.
Уменьшение объема экспорта в Республике Каракалпакстан объясняется сокращением экспорта пластмасс и изделий из них, пряжи, фармацевтической продукции и полной отменой экспорта хлопкового волокна с перенаправлением данной продукции на внутренний рынок.
В свою очередь, уменьшение объема экспорта в Сурхандарьинской области связано с сокращением экспорта плодоовощной продукции, а также перенаправлением хлопкового волокна и пряжи на внутренний рынок.
Объем сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже за анализируемый период вырос на 42,8%Значительный рост биржевой активности наблюдается в Хорезмской (+68,1%), Навоийской (+65,4%), Джизакской (+54,6%) областях, в Республике Каракалпакстан (+49,8%) и в г. Ташкенте (+68,5%).
Рост объемов сделок в этих регионах обеспечен за счет увеличения продажи таких товаров, как технические семена, минеральные удобрения, сахар, растительное масло, этиловый спирт, бензин автомобильный, дизельное топливо, строительные и хозяйственные материалы, прокат черных металлов и т.п.
При этом в Сырдарьинской области наблюдалось снижение объемов сделок на 7,2%, что объясняется уменьшением количества и объема сделок на торговлю полипропиленом, хлопковым волокном, техническими семенами, растительным маслом, шротом и шелухой, черным металлом, цементом, пшеницей, мыльным продуктом и кормом для скота.