Британия компаниялари 2022-2026-йилларда Янги Ўзбекистонни ривожлантириш стратегиясининг устувор йўналишлари билан танишди
Ўзбекистоннинг Буюк Британиядаги элчихонаси Жанубий Лондон Савдо-саноат палатаси (ЛСCC) билан ҳамкорликда мамлакатимизнинг савдо ва сармоявий салоҳияти тақдимотига бағишланган брифинг ташкил этди.
Тадбирда автомобилсозлик, қурилиш, ахборот технологиялари, шунингдек, таълим, соғлиқни сақлаш, меҳмондўстлик ва бошқа соҳалардаги инвестиция фондлари, юридик ва консалтинг компаниялари, ишлаб чиқариш корхоналари вакиллари иштирок этди.
Тадбир иштирокчиларига Ўзбекистон иқтисодиётини ривожлантиришнинг устувор йўналишлари, юқори ўсиш суръатларини таъминлаш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар ҳақида маълумот берилди. Алоҳида-алоҳида, бўлажак йирик тадбирлар, жумладан, Тошкент халқаро инвестиция форуми ва Ўзбекистон-Буюк Британия Савдо ва саноат кенгашининг (УБТИC) навбатдаги йиғилишига алоҳида тўхталиб ўтилди.
Муҳокамалар давомида иштирокчилар Ўзбекистонда амалга оширилаётган жадал ўзгаришлар, жумладан, ҳукумат томонидан иқтисодиёт тармоқларини комплекс ва жадал ривожлантириш, замонавий иш ўринларини яратиш ва қашшоқликни камайтириш борасидаги саъй-ҳаракатларини олқишладилар. Британиялик иштирокчилар сўнгги йилларда Буюк Британия ва Ўзбекистон ўртасидаги кўп қиррали икки томонлама муносабатлар жадал ривожланиб бораётганини қайд этиб, Ўзбекистон корхоналари билан ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйишдан манфаатдорлигини билдирдилар.
ЛСCC ижрочи директори Жерри Макдоннаг жорий йилнинг кузида Ўзбекистон Савдо-саноат палатасининг Қашқадарё ва Наманган вилоятлари бўлимлари билан ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум доирасида Ўзбекистонга ташрифи якунлари бўйича имзоланган ЛСCCнинг навбатдаги савдо миссиясига тайёргарлик жараёни давом этаётгани ҳақида маълум қилди. ЛСCC делегациясининг Ўзбекистонга 2019 йил.
Тадбир якунида Буюк Британияда таҳсил олаётган талабалар орасидан ватандошлар сунъий интеллект ва таълим хизматларидан фойдаланган ҳолда технологиялар соҳасида ўзларининг стартап лойиҳалари тақдимотини ўтказдилар. Бундан ташқари, иштирокчилар “Ҳунарманд” уюшмаси кўмагида элчихонада ташкил этилган Ўзбекистон декоратив-амалий санъати маҳсулотларининг доимий экспозицияси билан ҳам таништирилди.

Британские компании ознакомлены с приоритетами Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы
В Посольстве Узбекистана в Великобритании, совместно с Торговой палатой Южного Лондона (LSCC) организован брифинг, посвященный презентации торгового и инвестиционного потенциала нашей страны.
В мероприятии приняли участие представителей инвестиционных фондов, юридических и консалтинговых компаний, производственных предприятий из таких сфер, как автомобилестроение, строительство, информационные технологии, а также образование, здравоохранения, сектор гостеприимства и другие.
Участники мероприятия были проинформированы о приоритетах экономического развития Узбекистана, предпринимаемых мерах по обеспечению высоких темпов роста. Отдельно затронуты крупные предстоящие мероприятия, включая Ташкентский международный инвестиционный форум и очередное заседание Узбекско-британского совета по торговле и промышленности (UBTIC).
В ходе дискуссий участники приветствовали динамичные изменения в Узбекистане, в том числе усилия правительства по комплексному и опережающему развитию отраслей экономики, созданию современных рабочих мест и сокращению бедности. Британские участники отметили динамичное развитие многоплановых двусторонних отношений между Великобританией и Узбекистаном в последние годы и выразили заинтересованность в установлении партнерских связей с узбекскими предприятиями.
Исполнительный директор LSCC Джерри Макдоннах объявил о ведущейся подготовке очередной торговой миссии LSCC в Узбекистан осенью текущего года в рамках меморандума о сотрудничестве с отделениями ТПП Кашкадарьинской и Наманганской областей Узбекистана, подписанного по итогам поездки делегации LSCC в Узбекистан в 2019 году.
В завершение мероприятия соотечественниками из числа студентов, обучающихся в Великобритании, проведена презентация собственных стартап-проектов в области технологий с применением искусственного интеллекта и образовательных услуг. Кроме того, собравшиеся были ознакомлены с постоянной экспозицией продукции декоративно-прикладного искусства Узбекистана, организованной в Посольстве при поддержке Ассоциации «Хунарманд».