Монопол ташкилотларнинг имтиёзлари бекор бўлиши айтилмоқда
Монополияга қарши курашиш қўмитасининг хабар беришича, рақобат муҳитига салбий таъсир кўрсатадиган тадбиркорлик субъектларига бериладиган эксклюзив ҳуқуқлар, имтиёзлар, индивидуал солиқ ва божхона имтиёзларини бекор қилиш тўғрисидаги Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармони ва Қонун  лойиҳалари ишлаб чиқилиб жамоатчилик муҳокамасига қўйилган.
Лойиҳаларда “Ўзметкомбинат” AЖнинг қора металларни, “Ўзавторсветмет” AЖнинг рангли металларни, “Давлат белгиси” ДУКнинг турли хил қоғоз маҳсулотларини ишлаб чиқаришидаги монопол ҳолати ва эксклюзив ҳуқуқларини, “Ўзстандарт” Aгентлигига тегишли ўлчов воситаларини текшириш ва штрих-кодларни бериш бўйича корхоналари каби монополияларни бекор қилиш кўзда тутилган. Бундан ташқари муайян соҳаларда лойиҳалаш ишлари учун индивидуал дизайн институтлари, алоҳида давлат идораларига хизмат кўрсатадиган индивидуал суғурта компаниялари монопол ҳолати бекор қилиниши кўзда тутилган.
Шунингдек, бизнес учун тенг бўлмаган шарт-шароитларни, хусусан, “Ўзбекипаксаноат”, “Ўзёғмойсаноат”, “Ўзэлтехсаноат”, “Паррандасаноат”, “Ўзбекистонасаларичилари”, картошка ишлаб чиқарувчилар, “Ўзчармсаноат” каби турли бирлашмалар аъзоларига, “Халқ банк”, “Микрокредитбанк”, “Aгроэкспортбанк” тижорат банклари, индивидуал пахта ва тўқимачилик кластерларга бериладиган имтиёз ва преференцияларини бекор бўлиши кўзда турилган.

Антимонопольный комитет подготовил предложения по отмене льгот и преференций для госпредприятий
Антимонопольный комитет Узбекистана подготовил проекты указа президента и закона об отмене эксклюзивных прав, индивидуальных налоговых и таможенных льгот, преференций, предоставленных отдельным хозяйствующим субъектам, негативно влияющих на конкурентную среду.
В проектах предусматриваются отмена монополий и эксклюзивных прав таких предприятий как АО «Узметкомбинат» по заготовке черных металлов, АО «Узвторцветмет» по заготовке цветных металлов, ГПО «Давлатбелгиси» по изготовлению различных бумажных изделий, предприятий Агентства «Узстандарт» по поверке средств измерений и выдаче макетов штрих-кодов, отдельных проектных институтов по проектным работам в конкретных направлениях, отдельных страховых компаний по оказанию услуг конкретным госорганам и т.д.
Также, предлагается отменить неравные условия для бизнеса, а именно предоставление льгот и преференций для членов различных ассоциаций как «Узбекипаксаноат», «Узёгмойсаноат», «Узэлтехсаноат», «Паррандасаноат», «Узбекистонасаларичилари», производителей картофеля, «Узчармсаноат», коммерческих банков как Народный банк, Микрокредитбанк, Агроэкспортбанк, отдельных хлопково-текстильных кластеров и другие.