Тошкент вилоятида 120 дан ортиқ дори-дармон ишлаб чиқариш бўйича Ўзбекистон-Миср фармацевтика лойиҳаси амалга оширилмоқда
Феврал ойи охирида Тошкент шаҳрида, қиймати 20 миллион доллардан ортиқ бўлган, Тошкент вилоятининг Бўстонлиқ туманида дори воситалари ишлаб чиқарадиган завод қуриш бўйича инвестиция лойиҳасини амалга ошириш тўғрисида уч томонлама битим имзоланди. Йиллик ишлаб чиқариш қуввати 500 миллион дона таблетка, 200 миллион капсула ва 10 миллион пакет (кукун) бўлиши кутилмоқда. 120 дан ортиқ турдаги дори-дармонларни ишлаб чиқариш режалаштирилган.
Ўзбекистон томони номидан шартномани Тошкент вилояти ҳокимининг ўринбосари Жамшид Aбдусаломов ва фармацевтика саноатини ривожлантириш агентлиги директори Сардор Кариев имзоладилар.
Миср томони номидан шартномани имзолаган «Solyphar» нинг ижрочи директори Омар Aбд ал-Aлим интервюда ушбу лойиҳанинг тафсилотлари, умуман, Ўзбекистон билан ҳамкорлик тажрибаси ва истиқболлари ҳақида сўзлади.
Компаниянинг Ўзбекистон билан ҳамкорлиги 2011 йилда фармацевтика маҳсулотларини экспорт қилиш билан бошланган. 2019 йилда компания ушбу соҳага сармоя киритиш имкониятини кўриб чиқа бошлади.
Ўзбекистон билан ҳамкорликни кенгайтириш учун муҳим сабаб президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида республикада олиб борилган очиқ иқтисодий ва сармоявий сиёсат бўлди. Сўнгги тўрт йил ичида мамлакатимизда хорижий инвестицияларни жалб қилиш, валюта конвертациясини таъминлаш ва хорижий инвесторлар учун кафолатлар бериш соҳасида туб ўзгаришлар юз бергани қайд этилди.
2018 йилда Ўзбекистонга Миср ҳукумати делегацияси томонидан ташқи ишлар, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш вазирликлари ҳамда Миср ишбилармон доиралари вакилларидан иборат жуда муҳим ташриф амалга оширилди. Ташриф давомида «Solyphar» Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Фармацевтика саноатини ривожлантириш агентлиги билан ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзолади.
Лойиҳада Бўстонлиқ туманида жойлашган эркин иқтисодий зона ҳудудида фармацевтика заводи қурилиши кўзда тутилган. Қайд этилишича, зарур инфратузилмага ега қулай манзил логистика ва ресурсларни таъминлаш харажатларини камайтиради.
Ўзбекистондаги лойиҳа – бу «Solyphar» нинг чет элда амалга ошираётган тўғридан-тўғри сармояларини ўз ичига олган биринчи йирик лойиҳадир. Янги ишлаб чиқариш объекти яхши ишлаб чиқариш амалиёти талабларига жавоб беради-GМР. Маҳсулот сифатининг юқори даражасини таъминлаш учун «Solyphar» Германиянинг International Quality Consulting (IQC) Group компанияси билан фаол ҳамкорлик қилади.

В Ташкентской области реализуется узбекско-египетский фармацевтический проект по производству более 120 препаратов
Бостанлыкском районе Ташкентской области завода по производству лекарственных средств стоимостью свыше 20 миллионов долларов США. Ожидается, что годовая производственная мощность составит 500 миллионов таблеток, 200 миллионов капсул и 10 миллионов саше (порошков). Запланирован выпуск более 120 видов препаратов.
От узбекской стороны соглашение подписали заместитель хокима Ташкентской области Жамшид Абдусаломов и директор Агентства по развитию фармацевтической отрасли Сардор Кариев.
Исполнительный директор «Solyphar» Омар Абд аль-Алим, подписавший соглашение от египетской стороны, в интервью рассказал о деталях этого проекта, и в целом об опыте и перспективах сотрудничества с Узбекистаном.
— Компания «Solyphar» является одним из ведущих игроков на фармацевтическом рынке Египта, также осуществляет активное международное сотрудничество. В частности, у нас имеется многолетний опыт работы в странах СНГ, в том числе в Азербайджане, Казахстане и других странах.
Сотрудничество компании с Узбекистаном началось 2011 году с экспорта фармацевтической продукции. В 2019 году компания стала рассматривать возможность инвестирования в данную отрасль.
Важным мотивом к расширению сотрудничества с Узбекистаном стала открытая экономическая и инвестиционная политика, проводимая в республике под руководством Президента Шавката Мирзиёева. Отмечено, что за последние четыре года в стране произошли радикальные изменения в вопросах привлечения иностранных инвестиций, обеспечения конвертируемости валюты, предоставления гарантий для иностранных инвесторов.
В 2018 году состоялся очень важный визит в Узбекистан египетской правительственной делегации, в составе представителей министерств иностранных дел, сельского хозяйства, здравоохранения, а также деловых кругов Египта. В рамках визита «Solyphar» подписал меморандум о сотрудничестве с Агентством по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве здравоохранения Узбекистана.
В рамках проекта предусмотрено строительство фармацевтического завода на территории свободной экономической зоны, расположенной в Бостанлыкском районе Ташкентской области. Отмечено, что удобное месторасположение с необходимой инфраструктурой, позволит сократить затраты на логистику и обеспечение ресурсов.
Проект в Узбекистане является первым крупным проектом с привлечением прямых инвестиций, который компания «Solyphar» осуществляет за рубежом. Новое производство будет отвечать требованиям надлежащей производственной практики – GМР. Для обеспечения высокого уровня качества продукции «Solyphar» активно сотрудничает с немецкой компанией International Quality Consulting (IQC) Group.