АГМК биржага кириш режаларини кўчирди. Жорий йилда маҳаллий ИПО ўтказилади
Аввалроқ компания раиси ўринбосари 2024-йил охиригача Ўзбекистонда акцияларни жойлаштириш режалари ҳақида маълум қилганди.
Олмалиқ кон-металлургия комбинати ўз акцияларини фонд биржасига (IPO) қўйишга тайёрланмоқда. Бу ҳақда ЎзРТХБ сайтининг тендер бўлими маълумотларидан келиб чиқади.
Компания қимматли қоғозларни маҳаллий ва хорижий сайтларда дастлабки жойлаштириш учун андеррайтер қидирмоқда. Энди унинг 98,8% акциялари АУГА вакили бўлган давлатга тегишли.
Иловаларга кўра, АГМК 2022-йил охиригача “Тошкент” фонд биржасига ўзининг 5 фоизгача акцияларини жойлаштиради. Шунингдек, 2023-2024 йилларда завод хорижий IPO ўтказади – компаниянинг 25% гача бўлган қисми бунга қўйилади.
Чет элда жойлаштириш платформаси, шунингдек, унинг аниқ ҳажми андеррайтернинг тавсиялари асосида танланади. IPO муддати бозор шароитларига қараб ўзгартирилиши ҳам назарда тутилган.
Ариза берувчилар бир қатор мезонлар бўйича баҳоланади. Бунга фонд биржаларида (хусусан, МДҲ ва металлургия саноатида) иш тажрибаси, инвесторлар билан ишлаш бўйича малака, унинг муддати ва ҳажми бўйича ҳисоб-китоблар билан IPO режасини ишлаб чиқиш, хизматлар рўйхати ва бошқалар киради.
Хорижий компаниялар консорциум шаклида фақат Ўзбекистон лицензиясига эга бўлган консалтинг компанияси иштирок этиши мумкин. Ғолиб махфийлик талабларига риоя қилиши керак.
“Ўзавтосаноат” томонидан таклиф этилаётган хизматларнинг бошланғич нархи 9 миллион долларни ташкил этади, якунлаш муддати 365 кунни (1 йил) ташкил этади. Ҳужжатлар 7-июнга қадар қабул қилинади.
Заводни IPO га чиқариш бўйича музокаралар бир йилдан ортиқ давом этмоқда. Шавкат Мирзиёев 2019-йилнинг январ ойида кон-металлургия саноатини ислоҳ қилиш тўғрисида қарор қабул қилган эди. АГМК акциялари 2023 йилда фонд биржасига чиқарилиши керак эди.
2020-йил ноябр ойида завод трансформация учун халқаро маслаҳатчиларни жалб қилгани маълум бўлди. Хусусан, IPOга тайёрлик КПМГ томонидан баҳоланди. Бундан ташқари, завод 500 миллион долларлик еврооблигациялар чиқаришни режалаштирмоқда.
АГМК бошқаруви раҳбари ўринбосари Абдулла Азизов яқинда бўлиб ўтган Тошкент инвестиция форумида таъкидлаганидек, маҳаллий фонд биржасига жойлаштириш 2023-2024-йилларда ўтказилиши кўзда тутилган эди. Унинг натижаларига кўра, улар хорижий IPOга тайёргарлик кўрмоқчи эдилар.
Айни пайтда Ўзбекистонда фақат иккита йирик компания IPO ўтказган. Биринчиси, 2017-2018-йиллар бўйида Кварц, иккинчиси 2019-йил охири – 2020-йил бошида “Жиззах Пластмасса” бўлди.
Яна бир қанча компаниялар IPO га тайёрланмоқда. Хусусан, “Ўзметкомбинат” акциядорлик жамияти 2023-йилда акцияларнинг дастлабки эмиссиясини амалга оширишни режалаштирмоқда. UzAuto Motors 2022-йил охиригача маҳаллий фонд биржасининг 5% улушини таклиф қиладиган андеррайтер қидирмоқда.
Апрел ойида президент йирик давлат компанияларини хусусийлаштиришни тезлаштириш бўйича топшириқ берган эди. Шундай қилиб, UzAuto Motors ва Uzairways IPO йил охиригача ўтказилиши керак.

АГМК сдвинул планы выхода на биржу. Местное IPO проведут в этом году
Алмалыкский горно-металлургический комбинат готовится вывести акции на биржу (IPO). Это следует из данных тендерного раздела сайта УзРТСБ.
Компания ищет андеррайтера для первичного размещения бумаг на местных и зарубежных площадках. Сейчас 98,8% её акций принадлежат государству в лице АУГА.
Согласно приложениям, АГМК до конца 2022 года выставит на Ташкентской бирже до 5% своих акций. Также в течение 2023−2024 годов комбинат проведёт зарубежное IPO — на него выставят до 25% компании.
Площадку для зарубежного размещения, а также его точный объём будут выбирать исходя из рекомендаций андеррайтера. Оговаривается, что срок IPO также могут сдвинуть в зависимости от рыночных условий.
Претендентов будут оценивать по ряду критериев. Сюда входит опыт работы на биржах (в частности — в СНГ и в отрасли металлургии), квалификации для работы с инвесторами, проработка плана IPO с расчётами его срока и объёма, список услуг и так далее.
Зарубежные компании могут участвовать только в виде консорциума с консалтинговой фирмой — обладателем узбекистанской лицензии. Победитель должен соблюдать требования конфиденциальности.
Стартовая цена услуг, предлагаемая «Узавтосаноат» — $9 млн, срок выполнения составит 365 дней (1 год). Заявки принимаются до 7 июня.
Разговоры об IPO комбината идут не первый год. Ещё в январе 2019 года Шавкат Мирзиёев постановил реформировать горно-металлургическую отрасль. Акции АГМК предполагалось выставить на биржу в 2023 году.
В ноябре 2020 года стало известно, что комбинат привлёк международных консультантов для трансформации. Конкретно оценку готовности к IPO проводила фирма KPMG. Кроме того, комбинат планирует выпустить евробонды на $500 млн.
Как рассказал замруководителя правления АГМК Абдулла Азизов на недавнем Ташкентском инвестфоруме, размещение на местной бирже намеревались провести в 2023—2024 годах. На основе его результатов собирались готовиться к зарубежному IPO.
На данный момент только две крупные компании Узбекистана провели IPO. Первым стал «Кварц» на рубеже 2017−2018, вторым — «Жиззах Пластмасса» в конце 2019 — начале 2020 гг.
Ещё несколько компаний готовят к IPO. В частности, «Узметкомбинат» планирует провести первичный выпуск акций в 2023 году. UzAuto Motors ищет андеррайтера, чтобы предложить на местной бирже 5% акций до конца 2022 года.
В апреле президент поручил ускорить приватизацию крупнейших госкомпаний. Так, IPO UzAuto Motors и Uzairways должно состояться до конца года.