Зоминда турк компанияси иштирокида сайёҳлик мажмуаси яратилади
Зоминда тўрт мавсум давомида сайёҳларга хизмат кўрсатишга қодир бўлган курорт мажмуаси яратилади. Бу ҳақда Зомин тумани ҳокимининг ўринбосари Исмадияр Оролов маълум қилди.
Салқин минтақа ва дам олишни қидирувчилар учун жозибали жой», иқлими ва қарағай ўрмонлари Швейцарияни эслатади деб таъкидлади.
Унга кўра, Тошкент ва Самарқанд ўртасида, Тожикистон билан чегарада жойлашган ва Қозоғистондан унчалик узоқ бўлмаган Зоминда туризмни бутун йил давомида ривожлантириш учун барча имкониятлар мавжуд. Енди минтақадаги турк компанияси билан ҳамкорликда сайёҳлик мажмуасини яратиш ишлари бошланди.
“Туркия туризм соҳасида катта тажрибага эга. Шуларни инобатга олган ҳолда биз турк компаниясини танладик ”, – деб тушунтирди Исмадияр Оролов.
Туркия компанияси билан ҳамкорликда олиб борилган ишлар натижасида умумий майдони 700 гектар бўлган ва қиймати 300 миллион доллар бўлган лойиҳанинг бош режаси тайёрланди. Ушбу лойиҳа доирасида минтақада тоғ, спорт, соғлиқни сақлаш ва гастрономик туризм ривожланади.
Тош марказлари, голф майдончалари, ёпиқ ва очиқ спорт иншоотлари, шунингдек, бир қатор меҳмонхоналар қуриш режалаштирилган.
Зоминда ҳозирда 10 га яқин меҳмонхона ва 100 дан ортиқ меҳмон уйлари мавжуд. Лойиҳа натижасида ташриф буюрувчилар сонини йилига 300 минг кишидан 1,5 миллион кишига этказиш мумкин. Йўллар, канализация тармоқлари, электр ва табиий газ тармоқларини қуриш ишлари давом этмоқда.

В Заамине создадут круглогодичный туркомплекс с участием турецкой компании
В Заамине будет создан курортный комплекс, способный обслуживать туристов все четыре сезона. Об этом сообщил заместитель хокима Зааминского района Исмадияр Аралов.
«Регион, напоминающий Швейцарию своим климатом и сосновыми лесами, является привлекательным местом для тех, кто ищет прохладу и отдых», ― отметил он.
По его словам, Заамин, находящийся между Ташкентом и Самаркандом, на границе с Таджикистаном и недалеко от Казахстана, имеет все возможности для развития туризма круглый год. Сейчас в партнерстве с турецкой компанией в регионе начаты работы по созданию туристического комплекса.
«Турция имеет большой опыт в сфере туризма. Имея это в виду, мы и выбрали турецкую компанию», ― пояснил Исмадияр Аралов.
В результате совместной работы с турецкой компанией был подготовлен генеральный план проекта общей площадью 700 га и стоимостью $300 млн. В рамках этого проекта в регионе будут развивать горный, спортивный, оздоровительный и гастрономический туризм.
Планируется построить горнолыжные центры, поля для гольфа, крытые и открытые спортивные сооружения, а также ряд отелей.
В Заамине сейчас насчитывается около 10 отелей и более 100 гостевых домов. В результате проекта количество посетителей может быть увеличено с 300 тыс. до 1,5 млн человек в год. Сейчас ведется строительство дорог, канализационных сетей, сетей электроэнергии и природного газа.