UzVC венчур фондининг устав капиталидаги давлат улушини ишончли бошқарувга ўтказиш учун танлов эълон қилинди
Давлат активларини бошқариш агентлиги UzVC венчур фондининг устав капиталидаги давлат улушини ишончли бошқарувга ўтказиш учун танлов эълон қилди. Жамғарманинг ташкил этиш босқичида хусусий компанияни жалб этиш кўзда тутилган эди.
UzVC фонди 2020 йил охирида ташкил этилган. Стартапларга инвестиция киритиш бўйича миллий венчур фонди ҳисобланади. 100% давлатга қарашли.
Танловда давлат улушига эга бўлмаган хусусий бошқарув компаниялари иштирок этиши мумкин Танловнинг асосий шартларидан бири 15 млрд. сўм (жамғарма капитали) миқдорида хусусий пул маблағларини жалб қилишдир.

Объявлен конкурс по передаче в доверительное управление госдоли в уставном капитале венчурного фонда UzVC
Агентство по управлению государственными активами объявило конкурс по передаче в доверительное управление государственной доли в уставном капитале венчурного фонда UzVC. Привлечение частной компании было предусмотрено еще на стадии создания фонда.
Фонд UzVC создан в конце 2020 года. Считается национальным венчурным фондом для инвестиций в стартапы. На 100% принадлежит государству.
Участвовать в конкурсе могут частные управляющие компании без доли государства. Одним из основных условий выбора является привлечение частных денег в размере 15 млрд сумов (капитал фонда).