Япония компаниялари вакиллари учун JETRO иштирокида туризм ва инвестициялар бўйича семинар ташкил этилди
Нагоя шаҳрида Ўзбекистон Республикасининг Япониядаги элчихонаси ва Япония ташқи савдони ривожлантириш ташкилоти (JETRO) кўмагида ушбу мамлакат йирик компаниялари раҳбарлари иштирокида туризм ва инвестициялар бўйича семинар ташкил этилди. Онлайн шаклда бўлиб ўтган тадбирда Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлиги ва Экспортни ривожлантириш агентлиги ҳамда Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раҳбариятлари ҳам ўз тақдимотлари билан қатнашдилар.
Ўзбекистон Республикасининг Япониядаги элчихонаси ва JETRO бўлими вакиллари учрашув иштирокчиларини қутлади. 50 га яқин Япония компанияси вакиллари самарали ҳамкорликни йўлга қўйишга бағишланган муҳокамада қатнашиш учун Нагояга келишди.
Ташкил этилган учрашув шу йилнинг декабр ойида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов бошчилигидаги делегациянинг ташрифи доирасида Япония ва Ўзбекистон давлат идоралари вакиллари ўртасида ўтказилган юқори даражадаги ишбилармонлик музокараларининг мантиқий давоми бўлди.
Бир неча йиллар олдин Япониянинг “H.I.S.”, “Isuzu Motors”, “Balcom Co. Ltd”, “Gakko Plus” каби компаниялари JETRO кўмагида Ўзбекистон бозорига кира олдилар ва бир қатор инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун республика салоҳиятини ўрганиш имкониятига эга бўлдилар. Шунингдек, JETRO томонидан Япония бизнес вакиллари билан ҳамкорлик доирасида ўзбек мева-сабзавот ва тўқимачилик маҳсулотларини Япония бозорига экспорт қилишни рағбатлантиришда кўмак берилмоқда.
Савдо алоқаларининг имкониятларини кенгайтириш мақсадида Инвеститциялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Экспортни ривожлантириш агентлиги директори ўринбосари Бобиржон Кенжаев семинар чоғида сўзга чиқди. Унинг таъкидлашича, 2018 – 2019 йилларга нисбатан жорий йилда Ўзбекистон ва Япония ўртасидаги экспорт ҳажмининг ўсиши 15 фоизга ошиб, тахминан 181,1 миллион долларни ташкил этди. Қишлоқ хўжалиги ва тўқимачилик маҳсулотлари экспортнинг катта қисмини қамраб олган. Шу билан бирга, Ўзбекистон ҳукумати қишлоқ хўжалиги соҳасида экспорт салоҳиятини кенгайтириш учун имкониятлар яратмоқда. Таъкидланишича, халқаро сертификатларни олиш учун харажатларни қоплаш ва транспорт ҳаражатларининг бир қисмини тўлашга субсидиялар ажратиш ҳисобига ушбу соҳадаги улуш 60 миллион долларга етказилиши мумкин. Шунингдек, кимё саноатида ҳам мамлакатлар ўртасидаги товар айирбошлашни ошириш учун катта имкониятлар мавжуд.
Тадбирда Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлиги директори ўринбосари Ойбек Элмуратов “Ўзбекистонга сармоялар” мавзусида тақдимот қилди. Учрашув иштирокчилари мамлакатдаги ҳозирги иқтисодий вазият билан қисқача таништирилди, Covid-19 тарқалишига қарши курашиш ҳамда аҳоли ва бизнес вакилларини қўллаб-қувватлаш бўйича Ўзбекистон Республикаси ҳукумати томонидан кўрилаётган чора-тадбирлар ҳақида сўзлаб берилди. Қайд этилганидек, ўз вақтида кўрилган чоралар туфайли Ўзбекистон жаҳон бозорида Covid-19 оқибатларидан кейин “яшил ҳудудда” бўлган кам сонли давлатлардан бири ҳисобланади. Шунингдек, япониялик тадбиркорлар Ўзбекистон Республикаси ҳудудида инвестиция фаолиятини амалга оширишда тақдим этилаётган имтиёз ва қулайликлар билан танишдилар. 2020 йил январ ойида, инвесторлар ва хорижий инвестициялар иштирокидаги корхоналар ҳуқуқларини мустаҳкамлашгам қаратилган “Инвестициялар ва инвестиция фаолияти тўғрисида” Қонун қабул қилинди.
Бундан ташқари учрашув иштирокчиларига Ўзбекистоннинг сайёҳлик салоҳияти ва туризм инфратузилмасини ривожлантириш бўйича инвестиция лойиҳалари тақдим этилди.
Семинар доирасида Япониянинг “Beeanz Inc” ва “JIC Holdings” компаниялари вакиллари ҳам тақдимотлар ўтказишди ва Ўзбекистон ҳудудида тадбиркорлик фаолиятини ривожлантириш бўйича мавжуд тажрибалар тўғрисида сўзлаб беришди.
Учрашув якунида савол-жавоблар сессияси бўлиб ўтди. Унда ўзбек компаниялари билан савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликни ривожлантириш тафсилотлари тўғрисида батафсил тушунтиришлар берилди.

С участием JETRO организован семинар по туризму и инвестициям для представителей японских компаний
При содействии Посольства Республики Узбекистан в Японии и Японской организации по развитию внешней торговли (JETRO) 18 декабря в городе Нагоя организован семинар по туризму и инвестициям с участием руководителей крупных японских компаний. В формате онлайн на мероприятии также выступили руководство Агентства по привлечению иностранных инвестиций и Агентства продвижения экспорта, и специалисты Государственного комитета по развитию туризма Республики Узбекистан.
Участников встречи поприветствовали представитель посольства Республики Узбекистан в Японии и представитель департамента JETRO. Порядка 50 представителей японских компаний прибыли в Нагоя, чтобы принять участие в обсуждении по дальнейшему налаживанию продуктивного сотрудничества.
Организованная встреча стала логическим продолжением состоявшихся деловых переговоров на высоком уровне между представителями государственных структур Японии и Узбекистана, в рамках визита делегации во главе с заместителем Премьер – министра – министром инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардором Умурзаковым в декабре текущего года.
Отметим, что при поддержке JETRO, несколько лет назад, такие известные японские компании, как «H.I.S.», «Isuzu Motors», «Balcom Co. Ltd», «Gakko Plus» смогли войти на    рынок Узбекистана и получили возможность изучить потенциал республики для реализации ряда инвестиционных проектов. Также со стороны JETRO оказывается содействие по продвижению экспорта узбекской плодоовощной и текстильной продукции на рынок Японии в рамках сотрудничества с японскими представителями бизнес – структур.
В целях расширения возможностей торгового взаимодействия, перед участниками семинара выступил заместитель директор Агентства продвижения экспорта при Министерстве инвестиций и внешней торговли Бобиржон Кенжаев. Он подчеркнул, что по сравнению с 2018 — 2019 гг. прирост экспорта в текущем году между Узбекистаном и Японией вырос на 15 процентов и составил порядка 181,1 млн. долларов. В структуре экспорта большая часть приходится на селькохозяйственную и текстильную продукцию. Вместе с тем, со стороны правительства Узбекистана создаются возможности для расширения экспортного потенциала в сельскохозйственной сфере. Отмечено, что за счет покрытия расходов на получение международных сертификатов и выделения субсидий на часть оплаты транспортных расходов, доля только в этой сфере может быть доведена до 60 миллионов долларов. Также имеется большой потенциал по наращиванию товарооборота между странами также  в химической отрасли.
Далее с презентацией «Инвестиции в Узбекистан» выступил заместитель директора Агентства по привлечению иностранных инвестиций Ойбек Элмуратов. Участникам встречи была вкратце представлена текущая экономическая ситуация в стране, озвучены меры, принятые со стороны правительства  Республики Узбекистан по борьбе с распространением Covid- 19  и разработке целой программы по поддержанию населения и представителей бизнес – структур. Отмечено, что благодаря своевременным принятым действиям, Узбекистан является одной из немногих стран, находящейся в «зелёной зоне» после последствий Covid – 19 на мировом рынке. Также японские предприниматели ознакомились с льготами и преференциями, предлагаемыми при реализации инвестиционной деятельности на территории Республики Узбекистан. В январе 2020 г. принят Закон «Об инвестициях и инвестиционной деятельности», направленный на укрепление прав инвесторов и предприятий с иностранными инвестициями.
Далее участникам встречи был представлен туристический потенциал Узбекистана и инвестиционные проекты по развитию туристической инфраструктуры.
В рамках семинара с презентациями выступили также представители японских компаний Beeanz Inc. и JIC Holdings, рассказав участникам встречи об имеющемся опыте по развитию деловой активности на территории Республики Узбекистан.
В завершении встречи состоялась сессия вопросов – ответов, где подробно были даны разъяснения об интересующих деталях по развитию торгово- экономического и инвестиционного сотрудничества с узбекскими компаниями.