Асфальт аралашмалари ва бетон буюмлар ишлаб чиқариш соҳасидаги янги Ўзбекистон – Германия қўшма корхонаси ташкил этилади
Вазирлар Маҳкамасининг 10.08.2020 йилдаги «Papenburg Uzbekistan» Ўзбекистон-Германия қўшма корхонасини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги 471-сон қарори қабул қилинди.
Ушбу қарор Президентнинг 27.11.2018 йилдаги «Автомобил ёʻлларини қуриш ва улардан фойдаланиш соҳасида ишларни ташкил этишнинг илғор хорижий услубларини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПҚ-4035-сон ҳамда 1.02.2019 йилдаги «Ўзбекистон Республикаси ва Германия Федератив Республикаси ўртасида кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПҚ-4145-сон қарорлари ижросини таминлаш мақсадида қабул қилинган.
Ҳозирги вақтда Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги Автомобил йўллари қўмитаси ва Германиянинг «GP Gunter Papenburg AG» компанияси ўртасида қўшма ўзбек-герман корхона ташкил этишни кўзда тутиб, Германия технологиялари ва ускуналари асосида қурилиш-монтаж ишларини амалга оширишга ихтисослашган шартнома тузилди.  Papenburg Узбекистан қўшма корхонасининг устав капитали 5,7 миллион еврони ташкил этади.

Создается новое узбекско-германское предприятие по производству асфальтных смесей и бетонных изделий
10 августа Кабинетом Министров принято постановление № 471, согласно которому запланировано создание совместного узбекско-германского предприятия «Papenburg Uzbekistan», специализирующейся на производстве высококачественных асфальтобетонных смесей и готовых бетонных изделий.
Основой данного решения являются постановления Президента Республики Узбекистан  от 27.11.2018 г. № ПП-4035 «О мерах по внедрению передовых зарубежных методов организации работ в сфере строительства и эксплуатации автомобильных дорог» и от 01.02.2019 г. № ПП-4145 «О мерах по дальнейшему расширению многопланового сотрудничества между Республикой Узбекистан и Федеративной Республикой Германия».
В настоящее время заключено соглашение между Комитетом по автомобильным дорогам при Министерстве транспорта Республики Узбекистан и немецкой компанией «GP Gunter Papenburg AG», ппредусматривающее создание совместного узбекско-немецкого предприятия, специализацией которого будет являться проведение не базе немецких технологий и оборудования строительно-монтажных работ в сфере строительства автомагистралей и дорог различного назначения.