Янги «Қорақалпоқ-агро» ЭИЗ ташкил этилди
Вазирлар Маҳкамасининг 22.02.2021 йилдаги «Қорақалпоқ-агро» эркин иқтисодий зонаси фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги 89-сон қарори қабул қилинди.
Президентининг 11.11.2020 йилдаги «2020–2023 йилларда Қорақалпоғистон Республикасини комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПҚ-4889-сон қарорига мувофиқ Амударё, Бўзатов, Кегейли, Қонликўл, Қўнғирот, Мўйноқ, Нукус, Тахиатош, Тўрткўл, Хўжайли, Шуманай ва Элликқалъа туманларида жами 875,4 га ер майдонида «Қорақалпоқ-агро» ЭИЗ ташкил этилди.
«Қорақалпоқ-агро» ЭИЗ фаолиятини бошқариш «Нукус» эркин иқтисодий зонаси дирекцияси» давлат унитар корхонасига юклатилди.
Қуйидагилар «Қорақалпоқ-агро» ЭИЗ фаолиятининг асосий вазифалари ва йўналишлари этиб белгиланди:
• замонавий иссиқхона хўжаликларини, жумладан гидропоника технологияларини қўллаган ҳолда, кластер усули асосида ташкил этиш учун тўғридан-тўғри хорижий ва маҳаллий инвестициялар жалб этиш, шунингдек замонавий энергия тежовчи иссиқхоналар қуриш учун конструкциялар, жиҳозлар ва бошқа бутловчи буюмлар ишлаб чиқаришни ташкил этиш;
• ҳудуднинг ишлаб чиқариш салоҳиятидан самарали фойдаланган ҳолда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқаришни кўпайтириш, уларни чуқур қайта ишлашни кенгайтириш ва экспорт ҳажмини ошириш;
• қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқаришнинг уруғдан то маҳсулотни бозорга етказиб беришгача бўлган тўлиқ жараёнини ташкил этишни рағбатлантириш;
• кўчатзорлар, шунингдек бирламчи уруғчиликни ташкил этиш учун шароитлар яратиш орқали иссиқхона хўжаликларини бозор талаби катта, юқори ҳосилдорлик хусусиятига эга қишлоқ хўжалиги экинлари уруғ ва кўчатлари билан таъминлашнинг самарали механизмларини жорий этиш;
• логистика хизматлари кўрсатишнинг замонавий инфратузилмасини шакллантириш, қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқариш субъектларига улар томонидан етиштирилган маҳсулотлар экспортини ташкил этишда кўмаклашиш;
• иссиқхона хўжаликларини ташкил этишда замонавий ресурс тежовчи технологияларни, муқобил иссиқлик энергияси манбаларидан фойдаланишни кенг жорий этиш;
• ишлаб чиқарилаётган маҳсулотларнинг халқаро стандартларга мувофиқлигини баҳолаш бўйича илмий-ишлаб чиқариш марказларини ташкил этиш.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашига ИТСВ, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, ССП ва тижорат банклари билан биргаликда «Қорақалпоқ-агро» ЭИЗ ҳудудида икки ой муддатда иссиқхона хўжаликларини ҳамда замонавий энергия тежовчи иссиқхоналар қуриш учун конструкциялар ишлаб чиқариш объектларини бўш турган қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларига жойлаштириш бўйича манзилли дастурни ишлаб чиқиш топширилди.

Создана новая СЭЗ «Каракалпак-агро»
Кабинет Министров принял постановление от 22.02.2021 г. № 89 «О мерах по организации деятельности свободной экономической зоны «Каракалпак-агро».
В соответствии с постановлением Президента от 11.11.2020 г. № 4889 «О мерах по комплексному социально-экономическому развитию Республики Каракалпакстан в 2020–2023 годах» на площади 875,4 га в Амударьинском, Бузатауском, Кегейлийском, Конликульском, Кушгиротском, Муйнакском, Нукусском, Тахиаташском, Турткульском, Ходжейлийском, Шуманайском и Элликалинском районах создана СЭЗ «Каракалпак-агро».
Функции управления деятельностью СЭЗ «Каракалпак-агро» возложены на ГУП «Дирекция свободной экономической зоны «Нукус».
Основные задачи и направления СЭЗ «Каракалпак-агро»:
• привлечение прямых иностранных и внутренних инвестиций для организации на кластерной основе современных теплиц, в том числе гидропонных, а также организация производства конструкций, оборудования и других комплектующих для строительства современных энергоэффективных теплиц;
• увеличение производства сельхозпродукции, расширение ее глубокой переработки и увеличение объема экспорта, эффективно используя производственный потенциал региона;
• поощрение организации полного процесса сельхозпроизводства от семян до доставки на рынок;
• внедрение эффективных механизмов обеспечения теплиц семенами и рассадой высокоурожайных сельхозкультур, востребованных рынком, путем создания условий для организации питомников, а также производства семян;
• формирование современной инфраструктуры для оказания логистических услуг, помощь сельхозпроизводителям в организации экспорта своей продукции;
• широкое внедрение современных ресурсосберегающих технологий, использование альтернативных источников тепловой энергии при организации теплиц;
• создание исследовательских и производственных центров для оценки соответствия продукции международным стандартам.
Совету Министров Каракалпакстана вместе с МИВТ, ТПП и коммерческими банками поручено в двухмесячный срок разработать адресную программу объектов по производству конструкций для теплиц на территории «Каракалпак-агро» с выделением пустующих земель несельскохозяйственного назначения.