Янги «Қорақалпоқ-агро» ЭИЗ ташкил этилди
Вазирлар Маҳкамасининг 22.02.2021 йилдаги «Қорақалпоқ-агро» эркин иқтисодий зонаси фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги 89-сон қарори қабул қилинди.
Президентининг 11.11.2020 йилдаги «2020–2023 йилларда Қорақалпоғистон Республикасини комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПҚ-4889-сон қарорига мувофиқ Амударё, Бўзатов, Кегейли, Қонликўл, Қўнғирот, Мўйноқ, Нукус, Тахиатош, Тўрткўл, Хўжайли, Шуманай ва Элликқалъа туманларида жами 875,4 га ер майдонида «Қорақалпоқ-агро» ЭИЗ ташкил этилди.
«Қорақалпоқ-агро» ЭИЗ фаолиятини бошқариш «Нукус» эркин иқтисодий зонаси дирекцияси» давлат унитар корхонасига юклатилди.
Қуйидагилар «Қорақалпоқ-агро» ЭИЗ фаолиятининг асосий вазифалари ва йўналишлари этиб белгиланди:
• замонавий иссиқхона хўжаликларини, жумладан гидропоника технологияларини қўллаган ҳолда, кластер усули асосида ташкил этиш учун тўғридан-тўғри хорижий ва маҳаллий инвестициялар жалб этиш, шунингдек замонавий энергия тежовчи иссиқхоналар қуриш учун конструкциялар, жиҳозлар ва бошқа бутловчи буюмлар ишлаб чиқаришни ташкил этиш;
• ҳудуднинг ишлаб чиқариш салоҳиятидан самарали фойдаланган ҳолда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқаришни кўпайтириш, уларни чуқур қайта ишлашни кенгайтириш ва экспорт ҳажмини ошириш;
• қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқаришнинг уруғдан то маҳсулотни бозорга етказиб беришгача бўлган тўлиқ жараёнини ташкил этишни рағбатлантириш;
• кўчатзорлар, шунингдек бирламчи уруғчиликни ташкил этиш учун шароитлар яратиш орқали иссиқхона хўжаликларини бозор талаби катта, юқори ҳосилдорлик хусусиятига эга қишлоқ хўжалиги экинлари уруғ ва кўчатлари билан таъминлашнинг самарали механизмларини жорий этиш;
• логистика хизматлари кўрсатишнинг замонавий инфратузилмасини шакллантириш, қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқариш субъектларига улар томонидан етиштирилган маҳсулотлар экспортини ташкил этишда кўмаклашиш;
• иссиқхона хўжаликларини ташкил этишда замонавий ресурс тежовчи технологияларни, муқобил иссиқлик энергияси манбаларидан фойдаланишни кенг жорий этиш;
• ишлаб чиқарилаётган маҳсулотларнинг халқаро стандартларга мувофиқлигини баҳолаш бўйича илмий-ишлаб чиқариш марказларини ташкил этиш.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашига ИТСВ, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, ССП ва тижорат банклари билан биргаликда «Қорақалпоқ-агро» ЭИЗ ҳудудида икки ой муддатда иссиқхона хўжаликларини ҳамда замонавий энергия тежовчи иссиқхоналар қуриш учун конструкциялар ишлаб чиқариш объектларини бўш турган қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларига жойлаштириш бўйича манзилли дастурни ишлаб чиқиш топширилди.

The Cabinet of Ministers adopted a resolution dated 22.02.2021 No. 89 “On measures to organize the activities of the free economic zone” Karakalpak-agro “.
In accordance with the decree of the President of 11.11.2020 No. 4889 “On measures for the comprehensive socio-economic development of the Republic of Karakalpakstan in 2020–2023” on an area of ​​875.4 hectares in Amu Darya, Buzatausky, Kegeili, Konlikul, Kushgirot, Muynak, Nukus , Takhiatash, Turtkul, Khodjeyli, Shumanai and Ellikala regions, the FEZ “Karakalpak-agro” was created.
The functions of managing the activities of the FEZ “Karakalpak-agro” are entrusted to the State Unitary Enterprise “Directorate of the free economic zone” Nukus “.
The main tasks and directions of the FEZ “Karakalpak-agro”:
• attracting direct foreign and domestic investments for organizing modern greenhouses on a cluster basis, including hydroponic ones, as well as organizing the production of structures, equipment and other components for the construction of modern energy efficient greenhouses
;• increasing the production of agricultural products, expanding its deep processing and increasing the volume of exports, effectively using the production potential of the region;
• encouraging the organization of the complete process of agricultural production from seeds to delivery to the market;
• introduction of effective mechanisms for providing greenhouses with seeds and seedlings of high-yielding crops demanded by the market, by creating conditions for organizing nurseries, as well as seed production;
• formation of modern infrastructure for the provision of logistics services, assistance to agricultural producers in organizing the export of their products;• widespread introduction of modern resource-saving technologies, the use of alternative sources of thermal energy in the organization of greenhouses;
• creation of research and production centers to assess the compliance of products with international standards.
The Council of Ministers of Karakalpakstan, together with the MIFT, the Chamber of Commerce and Industry and commercial banks, was instructed to develop a targeted program of facilities for the production of structures for greenhouses on the territory of Karakalpak-agro within two months, with the allocation of vacant non-agricultural land.