Дубайда БАА Бош вазири билан учрашув бўлиб ўтди
Дубай шаҳрида “EXPO 2020 DUBAI” Бутунжаҳон кўргазмаси доирасида Ўзбекистон Миллий павильонида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Бирлашган Араб Амирликлари вице-президенти ва Бош вазири, Дубай амирлиги ҳокими Шайх Муҳаммад бин Рошид Ол Мактум билан учрашди.
Мулоқот чоғида БАА томони Ўзбекистон ижтимоий-иқтисодий ривожланишнинг барча соҳаларида кенг кўламли ислоҳотларни амалга оширишда эришаётган муваффақиятларга алоҳида урғу берди. БАА Бош вазири Ўзбекистоннинг “EXPO 2020 DUBAI” кўргазмасидаги миллий павильон билан иштирокига юқори баҳо берар экан, ушбу тадбирни халқаро майдонда мамлакатимиз имиджини мустаҳкамлашдаги муҳим қадам сифатида қайд этди.
Мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатларни янада ривожлантиришда ишга солинмаган салмоқли салоҳият мавжудлиги алоҳида таъкидланди. Томонлар сиёсий, инвестициявий, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар соҳалардаги икки томонлама ҳамкорлик кун тартибини бойитиш учун бор имкониятларини ишга солишга тайёр эканликларини билдирдилар.
Энергетика, қишлоқ хўжалиги, инфратузилма ва соғлиқни сақлаш каби соҳаларда лойиҳалар амалга оширилишини жадаллаштириш, қўшма инвестиция портфелини кенгайтириш бўйича яқиндан ҳамкорлик қилишга келишилди.
Икки томонлама ҳамкорлик кун тартибида томонлар БАА ҳукумат ишлари вазирлиги кўмагида давлат бошқарувини такомиллаштириш дастурининг муваффақиятли амалга оширилаётганини таъкидладилар. “Ёш лидерлар дастури”нинг ишга туширилиши ушбу соҳадаги ҳамкорликни кенгайтириш борасидаги янги қадам сифатида юқори баҳоланди.
Икки мамлакатнинг ўзаро манфаатли шерикликни янада изчил мустаҳкамлашга содиқлиги билдирилди ва биргаликда амалга ошириладиган устувор вазифалар белгилаб олинди.
Шунингдек, БАА томони учун Ўзбекистон экспозицияси бўйлаб тур ташкил этилди, унда мамлакатимизнинг бой маданий-тарихий мероси мультимедиа шаклида тақдим қилинди, унинг Буюк Ипак Йўлининг ривожланишидаги ҳамда Ислом цивилизациясининг шаклланишидаги роли очиб берилди, шунингдек, Ўзбекистоннинг инвестициявий, саноат ва савдо салоҳияти, мамлакатимизнинг келгуси ўн йилликдаги тараққиёт стратегияси намойиш этилди.

В Дубаи состоялась встреча с Премьер-министром ОАЭ
В г.Дубаи на полях Всемирной выставки «EXPO 2020 DUBAI» в национальном павильоне Узбекистана заместитель Премьер-министра — министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков встретился с вице-президентом и Премьер-министром Объединённых Арабских Эмиратов, правителем Эмирата Дубаи Шейхом Мохаммедом бин Рашидом аль-Мактумом.
В ходе диалога эмиратской стороной был подчёркнут успех, достигнутый Узбекистаном в реализации масштабных реформ во всех сферах социально-экономического развития. Премьер-министр ОАЭ высоко оценил участие Узбекистана на выставке «EXPO 2020 DUBAI» с национальным павильоном, отметив это событие как важный шаг в укреплении имиджа страны на международной арене.
Подчеркивался значительный незадействованный потенциал в дальнейшем развитии взаимоотношений двух стран. Стороны выразили готовность приложить все усилия для того, чтобы обогатить повестку двустороннего сотрудничества в политической, инвестиционной, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
Достигнута договоренность об ускорении имплементации реализуемых проектов по таким направлениям, как энергетика, сельское хозяйство, инфраструктура и здравоохранение, а также о тесном взаимодействии по расширению совместного инвестиционного портфеля.
В повестке двустороннего сотрудничества стороны особо отметили успешную реализацию программы совершенствования государственного управления, осуществляемой при поддержке Министерства по делам правительства ОАЭ. Был высоко оценен состоявшийся запуск «Программы молодых лидеров», как новый шаг в расширении партнерства в данной области сотрудничества.
Была выражена твердая приверженность обеих стран дальнейшему последовательному укреплению взаимовыгодного партнерства и обозначены первоочередные задачи для совместной реализации.
Также в ходе встречи для эмиратской стороны была организована ознакомительная экскурсия по экспозиции Узбекистана, где в мультимедийном формате было представлено богатое культурно-историческое наследие страны, раскрыта ее роль в становлении и развитии Великого шелкового пути и формировании исламской цивилизации, презентован инвестиционный, промышленный и торговый потенциал, а также стратегия развития Узбекистана на ближайшее десятилетие.