Эроннинг «Rassan Industrial Group» компанияси делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди
Санитария-техник воситалар ва ускуналарини ишлаб чиқаришга ихтисослашган Эроннинг «Rassan Industrial Group» компанияси вакиллари қўшма инвестиция лойиҳасини амалга ошириш учун таклиф қилинган имкониятларни муҳокама қилиш ва ўрганиш мақсадида Тошкентга келишди.
Музокаралар давомида А.Маржани компания фаолияти тўғрисида қисқа тақдимот олиб борди. Таъкидланишича, «Rassan Industrial Group» Эрон ва ташқи бозорда кенг намойиш этилмоқда. 20 йилдан ортиқ вақт мобайнида компания турли хил санитария-гигиена маҳсулотларини, шу жумладан, жўмрак, клапанлар, каскадли, сенсорли ва бошқа ошхона ҳамда ҳаммом аралаштиргичларини ишлаб чиқаради. Компания маҳсулотлари Ироқ, Афғонистон, Ливан, Сурия, Уммон, Арманистон, Россия, Қувайт ва бошқа мамлакатларга экспорт қилинади.
Компания вакиллари экспорт географиясини янада кенгайтириш учун Ўзбекистон бозорига қизиқиш билдиришларини таъкидладилар. Шу мақсадда ишлаб чиқаришни Ўзбекистон ҳудудларидан бирида ташкил этиш таклифи илгари сурилди. Айни пайтда компания мамлакатдаги иқтисодий вазиятни, мавжуд ресурсларни ва инфратузилмани ўрганиш учун бозорнинг маркетинг тадқиқотларини бошлади.
Агентлик мутахассислари томонидан Ўзбекистонда яратилган имкониятлар, инвестиция фаолияти соҳасида амалдаги қонунчилик ҳақида, тақдим этилаётган имтиёз ва преференциялар, шунингдек, лойиҳани амалга ошириш учун ер ажратиш тартиби тўғрисида маълумот берилди.
Учрашув якунида бўйича Эрон делегациясидан қўшимча равишда кенгайтирилган сўровнома тайёрланиб, Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлигига юбориш борасида келишувга эришилди.
Шунингдек, «Ўзсаноатқурилишматериаллари» уюшмаси мутахассислари иштирокида қурилиш материаллари ишлаб чиқариш соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш босқичларини батафсил муҳокама қилиш учун 18 феврал куни иккинчи учрашувни ташкил этиш тўғрисида келишиб олинди.

Организована встреча с делегацией иранской компании «Rassan Industrial Group»
При содействии Посольства Республики в Иране организована встреча с представителями иранской компании «Rassan Industrial Group» во главе с генеральным директором Аббасом Маржани и специалистами Агентства по привлечению иностранных инвестиций.
Представители известной иранской компании «Rassan Industrial Group», специализирующейся на производстве сантехники и сантехнического оборудования, прибыли в Ташкент с целью обсуждения и изучения предлагаемых возможностей для реализации совместного инвестиционного проекта.
В ходе  переговоров А.Маржани представил краткую презентацию о деятельности компании. Отмечено, что «Rassan Industrial Group» широко представлена на рынке Ирана и за его пределами. Уже на протяжении 20 лет компания производит различный ассортимент сантехнических товаров, включая водопроводные краны, клапаны, каскадные, сенсорные и другие смесители для кухни и ванны. Продукция предприятия экспортируется  в такие страны как Ирак, Афганистан, Ливан, Сирия, Оман, Армения, Россия, Кувейт и другие.
Представители компании отметили, что заинтересованы в рынке Узбекистана для дальнейшего расширения географии экспорта. С этой целью выдвинуто предложение о создании производства в одном из регионов Узбекистана. В настоящее время со стороны компании начато маркетинговое исследование рынка для изучении экономической ситуации, имеющихся ресурсов и инфраструктуры в стране.
Со стороны специалистов Агентства была предоставлена информация о созданных возможностях, действующем законодательстве в сфере инвестиционной деятельности, предлагаемых льготах и преференциях и порядке выделения земель для реализации проекта.
По итогам встречи сторонами принято решение о подготовке дополнительного  расширенного вопросника от иранской делегации с дальнейшим его направлением в Агентство по привлечению иностранных инвестиций.
Также сторонами достигнута  договоренность об организации второй встречи 18 февраля  с участием специалистов  Ассоциации «Узпромстройматериалы» для детального обсуждения этапов реализации проектов в сфере производства строительных материалов.