Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида инвестиция ва ташқи савдо фаолияти масалаларига бағишланган брифинг бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 12 январь куни Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Вазирликнинг 2020 йилдаги фаолияти якунлари таҳлили ва 2021 йилга мўлжалланган устувор вазифалар муҳокамасига бағишланган очиқ мулоқот шаклидаги брифинг бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков, инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг ўринбосарлари, Ташқи ишлар вазирлиги, тижорат банклари ва бошқа идоралар раҳбарияти, оммавий ахборот воситалари ва жамоатчилик вакиллари иштирок этди.
Учрашув очиқ суҳбат тарзида ўтказилиб, унда иштирокчилар эришилган натижалар доирасида кенг кўламли долзарб масалаларни атрофлича муҳокама қилиш имконига эга бўлдилар.
Хусусан, ўтган йили инвестиция ва ташқи савдо фаолияти соҳаларида кенг кўламли ишлар амалга оширилгани маълум қилинди. Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, 2020 йилнинг якунлари бўйича асосий воситаларга киритилган тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ҳажми 2019 йилнинг шу даврига нисбатан 101,5%ни ёки 6,6 млрд долларни ташкил этди. Инвестиция дастури доирасида 197 лойиҳа амалга оширилди ва шунинг ҳисобига 38 минг иш ўрни яратилди. Бундан ташқари, ҳудудий инвестиция дастурлари доирасида жами 59,1 трлн сўмлик 10 586 лойиҳа амалга оширилди ва бу 131,5 мингта янги иш ўрни ташкил этилишига имкон берди.
Шунингдек, учрашувда ташқи савдо фаолияти кўрсаткичлари кўриб чиқилди – жумладан, 2020 йил якунларига кўра, экспорт ҳажми 15,1 млрд долларни ташкил этгани таъкидланди. Шу билан бирга, 47 турдаги янги маҳсулотларни экспортга етказиб бериш йўлга қўйилди ва бир қатор мамлакатларнинг янги истиқболли бозорларига чиқишга эришилди.
Ушбу натижаларга эришишда пандемиянинг республика ва ҳамкор мамлакатлар иқтисодиётига салбий таъсирини бартараф этишни қўллаб-қувватлаш бўйича давлат томонидан ўз вақтида кўрилаётган чора-тадбирларнинг муҳим аҳамият касб этаётгани алоҳида таъкидланди. Мазкур чора-тадбирлардан бири тадбиркорлар ва экспортчилар билан бевосита ишлаш, пандемиядан муносабати билан жорий этилган чекловлар билан боғлиқ муаммоларни таҳлил қилиш, шунингдек, ҳар бир тадбиркорлик субъекти билан алоҳида ишлашга қаратилган ёндашув асосида тезкор ва самарали ечимларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш учун асосий вазирликлар, идоралар ва давлат органларидан иборат Экспорт ва инвестицияларни ривожлантириш масалалари бўйича Ҳукумат комиссиясининг ташкил этилганидир. Комиссия аъзоларининг жойларга чиққан ҳолда олиб борган ишлари натижасида ўтган йил якунларига кўра, 98 мингдан зиёд корхона фаолияти манзилли ўрганилиб, 5902 та корхонанинг 6235 та муаммоли масаласи аниқланди. Уларнинг ҳар бири тегишли вазирликлар, идоралар, тижорат банклари, маҳаллий ҳокимликлар ва республиканинг хориждаги дипломатик ваколатхоналари билан яқин ҳамкорликда ҳал этилди.
Бундан ташқари, Комиссия вазифаларига тадбиркорлик билан шуғулланиш шароитларини яхшилаш ва инвестиция лойиҳалари ташаббускорлари ва экспортчиларга амалий ва молиявий кўмак беришга қаратилган тизимли механизмларни ишлаб чиқиш ҳам киритилди. Ушбу ечимлардан бири замонавий молиялаштириш услубларидан фойдаланган ҳолда экспортни молиялаштириш механизмини жорий этиш бўлди. Айланма маблағларни тўлдириш мақсадида экспорт қилувчиларга берилган кредитлар миқдорининг 50 фоизигача бўлган қисмини кафолатлаш тартиби ҳам йўлга қўйилди.
Қолаверса, брифинг давомида Вазирлик раҳбарияти яқин, ўрта ва узоқ муддатли истиқболдаги устувор вазифалар, янги тамойиллар ва иш механизмлари тўғрисида батафсил сўзлаб, амалдаги йил учун режалар билан ўртоқлашди ва 2021 йилда инвестиция ва ташқи савдо фаолиятида кутилаётган кўрсаткичлар ҳақида маълумот берди.
Шундай қилиб, прогнозга асосан, хорижий инвестициялар ҳажми 10,5 млрд долларни ташкил этади, шундан 7,6 млрд доллари тўғридан-тўғри хорижий инвестициялардир. Ўз навбатида, 226 та йирик, юқори иқтисодий аҳамиятга эга саноат лойиҳа ишга туширилади ва 34 мингта иш ўрни ташкил этилади.
Ҳудудий инвестиция дастурлари доирасида 94,8 трлн сўмлик маблағ ўзлаштирилиши ва 7106 инвестиция лойиҳаси ишга туширилиши режалаштирилган бўлиб, бунинг натижасида қарийб 162 мингга янги иш ўрни яратилади.
Шу нуқтаи назардан, жорий йилда Республика, МДҲ мамлакатлари, Марказий ва Жанубий Осиё, Туркия, Жанубий Корея ҳамда Хитой импортининг таркиби ўрганилиши, шунингдек, тармоқ ва ҳудудларнинг инвестиция ҳамда саноат салоҳиятининг батафсил таҳлили ўтказилиши ҳақида сўз борди. Ушбу кўрсаткичларни ўзаро таққослаш инвестиция таклифларини ишлаб чиқишга янгича ёндашиш имконини беради ва ушбу лойиҳаларни амалга оширишнинг юқори иқтисодий самарасини таъминлайди.
Шунингдек, 2021 йилда қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик, ипакчилик, электротехника ва бошқа соҳаларда экспорт ҳажмининг сезиларли даражада оширилиши ҳисобига экспортнинг кутилаётган миқдори 17 млрд доллардан ортиқ бўлиши таъминланиши маълум қилинди. Шу билан бирга, 2 мингдан зиёд янги корхоналарни экспорт фаолиятига жалб этиш ва 120 янги турдаги тайёр маҳсулот экспортини йўлга қўйиш режалаштирилганлиги тўғрисида маълумот берилди.
Тадбирда 2021 йилда тадбиркорлар ва экспортчиларга амалий кўмак бериш бўйича қилиниши режалаштирилган ишларнинг янги механизмлари ҳақида сўз юритилди. Жумладан, инвестиция лойиҳаларининг амалга оширилишини кунлик мониторинг қилиш ва уларнинг тармоқлар ва ҳудудлар кесимидаги жорий ҳолати бўйича ҳафталик ҳисобот тизими яратилиши муҳокама этилди. Инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг ўринбосарлари, тегишли тармоқ идоралари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарларига лойиҳаларни ўз вақтида ишга туширилиши учун шахсий жавобгарлик белгиланган.
Брифинг давомида савол-жавоблар сессияси ташкил этилди ва унда иштирокчилар хорижий мамлакатлар билан савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари, халқаро молия институтлари ва тараққиёт бўйича ҳамкорлари билан ўзаро ҳамкорлик қилиш, хорижий инвесторларни қўллаб-қувватлаш, ковиддан кейинги даврда иқтисодий ўсишни рағбатлантириш бўйича чора-тадбирлар кўриш, шунингдек, ижтимоий ва инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишга оид тўлиқ маълумотларга эга бўлишди.
Шунингдек, вазирлик томонидан бошқа идоралар, давлат органлари ва тижорат банклари билан ҳамкорликда вилоятларнинг ижтимоий-иқтисодий ўсишини рағбатлантириш, шу жумладан, “иқтисодий ўсиш нуқталари”ни аниқлаш усуллари, туман ва шаҳарлар даражасида маҳаллий ҳокимият органлари билан ўзаро ҳамкорлик қилиш тизими бўйича олиб борилаётган ишлар, шунингдек, маҳаллалар раислари билан бу йўналишда ҳамкорлик қилиш шакли ОАВ вакилларининг эътиборини ўзига жалб этди.

В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялся брифинг по вопросам инвестиционной и внешнеторговой деятельности
12 января текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан в формате открытого диалога состоялся брифинг, посвященный анализу результатов инвестиционной и внешнеторговой деятельности Республики в 2020 году и обсуждению приоритетных задач на 2021 год.
В мероприятии приняли участие заместитель Премьер-министра — министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков, заместители министра инвестиций и внешней торговли, руководство Министерства иностранных дел, коммерческих банков и других ведомств, а также представители средств массовой информации и общественности.
Встреча прошла в формате открытой беседы, в ходе которой участники получили возможность всесторонне обсудить широкий спектр актуальных тем в контексте достигнутых результатов.
Так, в частности, было озвучено, что по итогам прошедшем году в сферах инвестиционной и внешнеторговой деятельности была проделана масштабная работа. Согласно предварительным оценкам, по итогам 2020 года объем прямых иностранных инвестиций в основной капитал составил 6,6 млрд долларов с темпом роста в 101,5% по отношению к показателям аналогичного периода 2019 года. В рамках Инвестиционной программы реализовано 197 проектов, за счет чего было создано 38 тысяч рабочих мест. Помимо этого, в рамках региональных инвестиционных программ было реализовано 10 586 проектов на общую сумму 59,1 трлн сумов, что позволило создать 131,5 тысячи новых рабочих мест.
Также были рассмотрены показатели внешнеторговой деятельности – в том числе было озвучено, что по итогам 2020 года объем экспорта составил 15,1 млрд долларов. При этом были налажены экспортные поставки 47 видов новых видов продукции и освоены новые перспективные рынки в ряде стран.
Подчеркивалось, что большую роль в достижении данных результатов сыграли своевременные меры государственной поддержки, предпринятые в целях преодоления негативного влияния пандемии на экономику Республики и стран-партнеров. Одной из таких мер стало создание Правительственной комиссии по вопросам развития экспорта и инвестиций в составе ключевых министерств, ведомств и государственных органов, задачами которой стали тесная работа с предпринимателями и экспортерами, анализ проблем, с которыми они сталкивались в связи с ограничениями, вызванными пандемией, а также выработка и имплементация оперативных и эффективных решений на основе индивидуального подхода к каждому субъекту предпринимательства. В результате выездной работы членов Комиссии по итогам прошлого года была адресно изучена деятельность более 98 тысяч предприятий, выявлено 6235 проблемных вопросов 5902 предприятий, каждый из которых был решен в тесном взаимодействии соответствующих министерств, ведомств, коммерческих банков, органов местной власти и дипломатических представительств Республики за рубежом.
Помимо этого, в задачи Комиссии также входила разработка системных механизмов, направленных на улучшение условий для ведения предпринимательской деятельности и оказание практической и финансовой поддержки инициаторам инвестиционных проектов и экспортерам. Одним из таких решений стало внедрение механизма предэкспортного финансирования с использованием современных инструментов торгового финансирования. Также был установлен порядок предоставления гарантий до 50 процентов суммы по кредитам, выданным экспортерам в целях пополнения оборотных средств.
Также в ходе брифинга руководство Министерства поделилось планами на предстоящий год, подробно рассказав о приоритетных задачах в ближайшей, средне- и долгосрочной перспективах, новых принципах и механизмах работы и раскрыв информацию об ожидаемых показателях инвестиционной и внешнеторговой деятельности в 2021 году.
Так, согласно прогнозу, объем иностранных инвестиций составит 10,5 млрд долларов, из которых 7,6 млрд долларов составят прямые иностранные инвестиции, а также будут введены в эксплуатацию 226 крупных и промышленных проектов, имеющих высокую экономическую значимость, что позволит создать 34 тысячи рабочих мест.
В рамках региональных инвестиционных программ намечено освоение 94,8 трлн сумов и ввод 7106 инвестиционных проектов, в результате которых будут создано около 162 тысяч новых рабочих мест.
В данном контексте было озвучено, что в текущем году будут проведены изучение структуры импорта Республики, стран СНГ, Центральной и Южной Азии, Турции, Южной Кореи и Китая, а также детальный анализ инвестиционного и промышленного потенциалов отраслей и регионов. Сопоставление данных показателей позволит по-новому подойти к разработке инвестиционных предложений и обеспечить высокий экономический эффект от реализации данных проектов.
В ходе брифинга состоялась сессия вопросов и ответов, в ходе которой участники смогли получить исчерпывающую информацию по интересующим вопросам.
Отдельное внимание представителей СМИ также привлекла осуществляемая Министерством в сотрудничестве с другими ведомствами, государственными органами и коммерческими банками работа по стимулированию социально-экономического роста регионов, в том числе методы выявления «точек экономического роста», система взаимодействия с органами местной власти на уровне районов и городов, а также формат сотрудничества в данном направлении с председателями махаллей.